A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A humor mindenen átsegít

Hölgyek, akik a humornak szentelték az életüket. Akik a színpadon lenyűgözőek, mindenki arcára mosolyt tudnak csalni hosszú évek óta. De vajon ez csak egy szerep, vagy a hétköznapi életben is így van? Vajon a hétköznapokban is Ők azok, akik minden unalmas pillanatot képesek feldobni? Minderről Bach Szilvia, Földes Eszter, Náray Erika és meglepetés férfi vendégünk vallanak.

A humor szórakoztatóvá és népszerűvé tesz, bearanyozza személyiségünket. Ha azt mondjuk valakiről, hogy jó a humorérzéke, akár azt is mondhatnánk, hogy nagyon intelligens. A legjobb barátok leírásakor biztosan kitérünk arra, hogy szeretjük a másik humorát, sőt, a társkereső hirdetésekben is megjelenik a jó humorérzék, mint a kiváló személyiség védjegye.

A pszichológia értelmezése szerint - mivel a humor jó kognitív képességeket, kellő gondolkodásbeli rugalmasságot és kreativitást is feltételez -, egyfajta mutatója lehet a lehetséges partner más területeken meglévő kiválóságának is. 

Női humor, férfihumor

Komoly érték, de bármilyen fontosnak is tartják egymásban ezt a jellemzőt, férfiak és nők  mégis teljesen mást értenek jó humorérzéken. A férfiak számára a jó humorérzék a saját humoruk kedvező fogadtatását jelenti, míg a nőknél produkciót és befogadást egyaránt takar.

Bach Szilvia színésznő, humorista, parodista, énekes. Gyermekkorától parodizál, azt mondja, ő erre született. Humorát nagyon sok esetben az abszurditás jellemzi.

Hogy miért másképp humoros egy nő és egy férfi? És miért mást találnak viccesnek? Mert a férfiak és a nők gyökeresen másként kezelik az életet és a komoly érzelmi témákat. Egy tragédia után például a nők nyíltan kimutatják az érzelmeiket, a férfiak inkább elfojtják azokat. Amin a nő sírva fakad, abból a férfi viccet gyárt. A férfiak életében a humor három célt szolgál: előnyt szerezni a többi férfival szemben, feldolgozni a traumatikus eseményeket és elismerni a - sokszor fájdalmas - igazságot. A nők azonban az egymás közötti rangsort, a feszültségoldást és az őszinteséget nem humorral oldják meg. Ha a férfi szomorú, viccel. A vicc a férfiak legfontosabb kommunikációs csatornája. Valahányszor globális tragédia történik, a világ e-mail hálózatára rátelepednek a fekete humor hímnemű megszállottjai.

Humor-stratégiáink

Az evolúció során mi, nők mindig is a vicces férfiakat választottuk a sótlanokkal szemben. Azoknak a férfiaknak, akiket nem áldott meg a Teremtő más, látványos előnnyel, még mindig ott volt a lehetőség, hogy megnevettessék szívük választottját. Ha egy nő azt mondja a férfinak, hogy vicces, ez nagyjából azzal egyenértékű, mint amikor a férfi őt vonzónak nevezi. Fordítva ugyanez nem így működik. A nő számára viccesnek lenni nem élet-halál kérdése. Több felmérés szerint a férfiaknak annyi elég, ha mi nők vevők vagyunk a humorukra.

A férfiak csak a baráti kapcsolatok esetén kedvelik a női humorprodukciót. Ha viszont randevúzási céllal közelednek egy nőhöz, inkább a humoruk elfogadását értékelik. Mindez egy körkörös folyamat beindulását eredményezi: a férfiak jobban érdeklődnek a humorukat kedvezően fogadó nők iránt, és a kedvező fogadtatás egyfajta bátorítás számukra a további közeledésre. Hogy mindez miért alakulhatott így, arra az evolúciós pszichológia válasza a következő: a nevetés a beleegyezés, a hajlandóság egyfajta kifejezése, márpedig a férfi párválasztási stratégia az aktív keresés elvén működik, és akkor lelhet megnyugvásra, ha elfogadással találkozik. Vagyis azt, hogy kedvező eredményre vezet-e stratégiájuk, a kedvező női reakcióból mérhetik le – ami jelen esetben a nevetés. Ezért tarthatják jó humorúnak a vicceiken derülő nőt.

A sokat mosolygó Földes Eszter színésznő a legnehezebb helyzetben is megpróbálja megőrizni jó kedélyét. Eszter szerint a belső, védett, gyermeki derűtől indul el a humorra való érzékenység.

Náray Erika színésznő életében számos olyan pont volt, amikor a humor segített rajta. A nehéz pillanatokat is nevetéssel próbálja átvészelni. Szerinte létezik kimondottan női humor, de nagyon nehéz nagyközönség elé vinni.

A női párválasztási stratégia a keresés helyett a minőségi választáson alapul. A versengő – jelen esetben humoros – produkciók közül a legjobbat akarjuk kiválasztani. Ez lehet az ok, ami miatt fontos lehet számunkra a lehetséges partner humora. A saját humorunk kedvező fogadtatása viszont kiemelt értékként könnyen hoz én-erősítő, kellemes társas visszacsatolást.

A humorista, költő, zeneszerző, színész, dalszövegíró, buddhista pap Laár András úgy gondolja – és erre saját élete is jó példát mutat -, hogy a negatív hozzáállásból soha sem születhet jó dolog.

A nemi szerepek átalakulása némileg halványította humor érzékelésének különbségeit a nemek között. Ez egyúttal kulturális változást is jelent, hiszen kultúránk határozza meg, min nevetünk, milyen vicceket használunk. 

A szükséges adalék

Sokak szerint nem a nők dolga, hogy viccesek legyenek, azt inkább a férfiakra kell bízni. Az ideális férfi összetevőinek listáján viszont szinte minden esetben megtalálhatjuk a humort, mint szükséges adalékot. Egy felmérés szerint a vicces férfiakat a nők okosnak és őszintének tartják. Érdekes módon a jelenség fordítva nem működik, vagyis a férfiak nem vonzódnak különösebben a humoros nőkhöz. Ha a férfiakat kérdezik az álomnőről, a szellemesség nem valószínű, hogy bekerül a top 3 pont közé…

 

Kapcsolódó cikkek: