A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Mémek avagy az internet humorbombái

Nem is tudom feleleveníteni, mikor hallottam utoljára viccet. Inkább linkek formájában kaptam az ötleteket: mit nézzek meg, ha jót akarok nevetni. Nincs mese, bárhogy is vesszük, a huszonegyedik század viccei a mémek: az interneten terjedő, humoros képek és videók, amiket majd' mindenki ismer. Ezt a nyolcat legalábbis biztosan.

Fotó: Facebook

1. Balotelli gólöröme: Mario Balotelli emlékezetes erőfitogtatása a Németország–Olaszország EB-mérkőzésen, pillanatok alatt felrobbantotta az internetet. Az olasz csatár befeszített, félmeztelen pózáról azóta is sok karikatúra kering a világhálón.

2. Hungaromém: A bajuszos hungaromém-őrület végigsöpört egész Magyaroszágon, hiszen percek alatt magyarosított bármilyen külföldi tartalmat. A szépen pödört kackiás photoshop-bajusz szinte minden ismert ember arcképére felkerült, kiegészítve az ízes tájszólásra fordított szlogenekkel.

3. Tibi atya: A fiktív lelkész a legnépszerűbb közösségi oldal kitalált felhasználója. Megformálói szerint egy részeges, lecsúszott humbákfalvi pap, aki alpári és trágár poénjaival vált ismertté. Az alapvetően viccnek indult kezdeményezés ma már olyan népszerűségnek örvend, hogy Tibi atyának azóta saját kocsmája is nyílt Budapesten.

4. Grumpy Cat: A nőstény házi macska mogorva arckifejezésével vált mémmé. A mindig dühös cica fotója rögtön megihlette a netes társadalmat, és képe alá humoros megjegyzések sokasága került. A magyar fordításban „Zsémbes Macska” már több mint 25 milliárd forintot keresett gazdájának.

5. Trollface: A trollok, vagy más néven internetes provokátorok ikonikus figurája a „Trollface”. A rajzot eredetileg 2008-ban egy akkor tizennyolc éves amerikai fiú, Carlos Ramirez készítette, kikapcsolódásként az egyetemi dolgozatírás közben. Ez a kis figura valószínűleg többet hozott neki a konyhára, mint az egyetemi tanulmányai összesen: Ramirez ugyanis levédette az arcot, és jogdíjat számol fel a kereskedelmi használatáért.

A mémek nyomában
A mém szóval először Richard Dawkins 1976-ban megjelent, Az önző gén (The Selfish Gene) című könyvében találkozhatunk. Dawkins szerint az evolúció-elmélet kiterjeszthető a kultúrára is. Így a gén analógiájára megalkotta a mém fogalmát, vagyis a kultúra olyan alapegységét, ami az öröklődéstől eltérő módon, utánzással terjed. Ha végiggondoljuk, számos kulturális egység válhat mémmé: népszokások, kézjelek, viccek, receptek, slágerdallamok, amik egyik embertől terjednek a másikig. Ha mindezek a kulturális tartalmak a világhálón kezdenek hódító hadjáratba, akkor beszélhetünk internetes mémekről.

6. Szalacsi Sándor: Az első magyar internetes mémek egyike. Egy róla készült televíziós felvétel tette ismertté, melynek során sajátos stílusban nyilatkozik arról, hogy a szomszédja atombunkert épít.

Több szófordulata azóta is közszájon forog, mint a „jómunkásember”, az „ojjektum” vagy „a vízbül veszi ki a zokszigént”.

7. Nyan cat: A nyávogó macska 2011-ben került fel a legismertebb videómegosztó portálra, és csakhamar mémmé változott. Az animált videóban a lekváros-pirítós testű, űrben repülő pixelcica szivárványt húz maga után, soha véget nem érő japán popzenei aláfestéssel.

Bár az alapötlet elég bizarr, Nyan cat a Youtube valaha volt tíz legnézettebb videója között szerepel.

8. Chuck Norris: a Magyarországon leginkább a Walker, a texasi kopó című sorozatból ismert amerikai színész és karatebajnok alakja megannyi humoros mém ihletője. A szupererővel megáldott, legyőzhetetlen seriffről szóló viccelődés hazánkban annyira elterjedt, hogy az M0-s híd névválasztására kiírt szavazáson egy ideig a Chuck Norris név vezetett.

Címkék: humor, internet, mém, vicces mémek, legnézettebb mémek, internetes humor

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!