A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A gyógyító kacagás

A humor nemcsak a mindennapi problémák leküzdésében lehet nagy segítségünkre, hanem a stressz és a betegségek legyőzésének is egyik legkellemesebb és hatékony eszköze. Nem csoda hát, hogy egyre nagyobb szerep jut a nevetésnek a gyógyászatban. A bohócdoktorok és a nevetésjóga-órák már bevett módszerek egyes betegségek kezelésénél. De mit jelent ez a gyakorlatban?

Fotó: Thinkstock

Felér egy masszázzsal
A hahotázás a teljes testünket ellazítja, így enyhíti a fizikai feszültséget és a stresszt. A kutatók szerint egy jó nagy kacagás után háromnegyed óráig is kitarthat az izmok ellazult állapota. De ez nem minden, ugyanis a nevetés erősíti az immunrendszert is – írja két szakértő a helpguide.org oldalon. Ezt azzal éri el, hogy egyrészt csökkenti a stresszhormonok arányát, másrészt beindítja a szervezet immunsejt- és antitesttermelését, ami a betegségek elleni védekezőképességünkért felelős.

Jobb egy tábla csokinál
Szintén nem elhanyagolható, hogy a nevetés boldogsághormont, azaz endorfint termel a testünkben, ami az általános jóérzésünkért felelős. Endorfin kerül a szervezetünkbe, ha csokit eszünk, ha mozgunk, de az extrém sportok vagy egy kiadós ijesztgetés is elindítja a termelését, ami euforikus állapotot okozhat. A boldogsághormon emellett fontos a gyógyászatban is, mert csökkenti a fájdalomérzetet.

„A humor bizonyíthatóan kiváló eszköz a stressz és a krónikus fájdalom csökkentésére” – derül ki William Frynak, a kaliforniai Stanford Egyetem professzorának a tanulmányából. A nevetés krónikus fájdalomban szenvedő betegekre gyakorolt hatását vizsgálták egy amszterdami klinika pszichológusai is, az úgynevezett nevetésmeditáció segítségével.

A módszer annyit jelent, hogy reggel, ébredés után a beteg ötperces, öngerjesztő nevetésbe kezd. Az eredmény magáért beszélt: a betegek, amellett, hogy napközben többet nevettek, könnyebben viselték a fájdalmukat is.

Nevetve a szívroham ellen
A sor még mindig nem ért véget, mert a kacagásnak számos további jótékony hatása van. Javítja az erek működését, növeli a vér áramlását és oxigénbőségét. Ennek hatására védi a szívet, és segít a szívroham megelőzésében, de minden egyéb szív- és érrendszeri probléma ellen is ajánlott.

Egy amerikai vizsgálat azt is kimutatta, hogy a kacagás ideális fogyókúramódszer. A Vanderbilt Egyetem kutatói megvizsgálták, mennyi kalóriát égetünk el a nevetéssel, és az eredmény meglepő volt. Egy jó nagy hahotázás annyit „fogyaszt”, mint tíz perc edzés az evezőgépen, vagy tizenöt perc a szobabiciklin. A rendszeres nevetgélés így a fogyókúrában is nagy segítségünkre lehet.  

Szintén kedvező a hatása a dohányosok betegsége, a krónikus obstruktív tüdőbetegség esetén is, de a harsány nevetés a cukorbetegek vércukorszintjét is mérsékelni tudja.

Elengedni a problémát
Bizonyított az is, hogy a nevetgélő nők könnyebben esnek teherbe. Egy kórházban mesterséges megtermékenyítésen átesett nőket vizsgáltak, és kiderült, hogy a bohócdoktorok által megnevettetett hölgyek esetében közel kétszer olyan sikeres volt a beavatkozás, mint a nevetésmentes kontrollcsoportban.

Hogyan teremtsünk lehetőséget a nevetésre?
1. Nézzünk vicces filmeket, sorozatokat, videókat.
2. Találkozzunk a régi barátainkkal, barátnőinkkel, idézzük fel a közös emlékeket.
3. Menjünk el egy stand-up comedy-előadásra.
4. Szervezzünk társasjátékestet a barátainknak.
5. Játsszunk egy kisállattal. A házi kedvencek bizonyítottan kedvező hatással vannak az általános kedélyállapotra.
6. Ha történik velünk valami rossz, próbáljuk viccesen, önironikusan elmesélni.
7. Olvassunk vicclapokat, vicces oldalakat, könyveket.
8. Menjünk nevetőjóga-órára.
9. Olvassunk bele régi emlékeinkbe: levelezésekbe, naplókba, képeslapokba.
10. Keressük a vicces, szórakoztató emberek társaságát.
11. Butáskodjunk kisgyerekekkel.
12. Menjünk a vidámság irányába: szó szerint is. Ha halljuk, hogy valahol nevetnek, kérdezzünk rá, min kacagnak. Az emberek szeretik megosztani a vicces történeteiket.
13. Vigyünk humort a beszélgetésekbe, akár direkt módon is. Kérdezzük meg: mi volt a legviccesebb, ami történt veled életedben?

A kacagás ugyanis érzelmileg felszabadítja az embert; nem véletlenül jó egy nagy veszekedést kacagással lezárni.

Ebben egyébként közel áll a síráshoz, ami után szintén megkönnyebbülést érez az ember. Ha pedig elillan az aggodalom, a szervezet elkezdhet dolgozni, ahogy ezt a kismamák esete is mutatta.

Összhangban a világgal
A nevetésnek szerencsére mindenki „szakértője”, de tény, hogy azoknak megy legjobban a kacagás, akik jóban vannak saját magukkal. A nevetés ugyanis egyfajta azonosulás önmagunkkal.

A nevetéskutatók szerint a szívből nevető ember lényének minden része, így a fiziológiai, pszichológiai és szellemi is egy hangon, harmóniában vibrál. Épp ezért egyfajta elfogadással és önkritikával jár: akkor tudunk nevetni saját magunkon, ha elfogadjuk magunkat a hibáinkkal együtt.

De ugyanez érvényes a körülöttünk élőkre is, hiszen azzal, és azon tudunk igazán jót kacagni, akire nem kritikus szemmel nézünk.

Érdemes ezért inkább kinevetni az élet abszurditását, mint szomorkodni rajta, és megtalálni a humort a hétköznapokban. A kacagás pedig nem is olyan bonyolult, hiszen ez a legragadósabb „betegség”.

Címkék: egészség, gyógyító nevetés, nevetés meditáció, bohóc doktorok, stressz és nevetés, a nevetés fogyaszt, szívvédő kacagás

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!