A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Időzsonglőrök

Dolgozó, karriert építő nő száz felé tud szakadni, párhuzamosan több feladat elvégzésére képes. Az időbeosztással mesterien bánik. Magas fordulatszámon éli mindennapjait, helytáll a munkában, a gyereknevelésben, a háztartásban, a párkapcsolatában. A helytállás megfelelési kényszer vagy önmagunk, ill. a külvilág felől támasztott elvárások? Hogyan osszuk be az időnket? Képesek vagyunk arra, hogy minden területen azonos mértékben megfeleljünk? Erről kérdezzük ma Völgyesi Gabit, Stahl Juditot és György-Horváth Zsuzsát. Meglepetés vendégünk osztozik feleségével a részfeladatok területén.

"Életünk legszebb élményei nem passzív, befogadó, ellazult állapotban érnek bennünket - noha az ilyenek is lehetnek élvezetesek, ha keményen megdolgoztunk értük. A legszebb pillanatok általában akkor következnek be, amikor valaki testi vagy szellemi teljesítményét megfeszített akarattal a végletekig fokozza, hogy véghezvigyen valamilyen nehéz, de fontos feladatot. A tökéletes élmény tehát olyasvalami, ami nem csak úgy megtörténik velünk, hanem inkább mi hozzuk szándékosan létre."  Csíkszentmihályi Mihály

Stahl Judit televíziós műsorvezető-producer, őszintén bevallotta véleményét, miszerint a férfiak, kevesebbet teljesítenek, mint mi nők. Jó szervezőnek tartja magát. Listákat gyárt, örömöt talál benne, amikor leszedheti a már végrehajtott feladatot jelentő matricát. A siker titkának az önfegyelmet tartja. Az ún. flow élményét rendszeresen átéli, mivel amit csinál, abban fel tud oldódni. Terhesen nagyon sokat dolgozott előre, hogy a szülés után kislányával, Hannával sok időt tölthessen együtt. Az általa felépített napi rendszerben szokások és rituálék vannak.

Csíkszentmihályi Mihály által bevezetett flow kifejezés, sokak által emlegetett fogalom. Jelentése: tökéletes élmény. Ez egy elmélyült állapotot jelöl abban, amit éppen csinálunk, teljesen belemerülünk. Teljesítőképességünk maximális fokozaton működik. A tevékenység lehet bármi, mely nem tartalomfüggő, hanem a cselekvés minőségétől függ. Amikor a flowt átéljük, nem tudatosítjuk. Az utólagos elégedettség utal vissza erre az elmélyült, tökéletes élményre. Csíkszentmihályi Mihály szavaival élve: „Amikor az ember teljesen eggyé válik azzal, amit csinál, és tudja, hogy erős, és az adott pillanatban ő maga irányítja a sorsát, és az eredményektől függetlenül úgy érzi, hogy minden milyen jó… Akkor éli át teljes lényével, hogy áramlik benne az élet. Ez a flow. (…)Bármilyen szavakkal is írjuk le a flow élményét, egy biztos: a flow pillanatai kiragyognak emlékeink sorából.”

Szendi Gábor, klinikai szakpszichológus szerint a karriert építő nők picit férfiasabbak. Ő is képes több dolog elvégzésére egyszerre. A férfiak rendszerben gondolkodnak, az agyuk így van felépítve. A női agy az empátiára van optimalizálva. Náluk, a családban rendszeres szokássá vált az, hogy ebédidőben mindenki a konyhában tartózkodik és elkészíti magának az ételt. Gáboréknál a munkamegosztásnak fontos szerepe van: felesége takarít, az ő feladata a sütemények elkészítése. A családi életükben a spontaneitás nagy szerepet kap.

Egy személyben: anya, háziasszony, karrierista nő, feleség és barátnő sokat ért az időbeosztás megfelelő felosztásához. A gond ott kezdődik, ha a mindennapi zsúfolt teendőkben nem leljük örömünket, ha úgy érezzük kiégtünk. Azonban, ha folyamatosan feltölt, energiát ad és szeretjük azt, amit csinálunk, akkor a munka és a feladatok folyamán is fel tudunk töltődni és van, amiből energiát tudunk nyerni a következőhöz.

Kapcsolódó cikk: