A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Fájdalomcsillapítók - mi a különbség köztük?

Fájdalom sajnos nagyon sokféle van. Létezik tompa, hasogató és nyilalló, szúró, lüktető, feszítő, nyomó, viszkető, szorító. Vannak múló és hosszan tartó fájdalmak, izom- és csontfájdalmak, ízületi fájdalmak, fej- és fogfájások, menstruációs fájdalmak. Felsorolhatatlanul sokfélék, és testünk különböző területin érezhetők. A közös bennük az, hogy meg akarjuk szüntetni őket. Lehetőleg azonnal. Tehát beveszünk fájdalomcsillapítót. De tudjuk-e, hogy mikor, mire, melyiket érdemes?

Fotó: Shutterstock.com

A fájdalom az emberi test egyik legbonyolultabb jelensége, amely egyszerre szolgál vészjelzésként és egyfajta védekező mechanizmusként. A fájdalomérzékelés a test valamelyik területén kezdődik, ahol speciális idegvégződések, úgynevezett nociceptorok találhatók. Ezek a receptorok képesek felfogni a káros ingereket, legyen az sérülés, égés, gyulladás során felszabaduló anyagok. A nociceptorok tehát az elsődleges ’fájdalomérzékelők’, amelyek elektromos impulzusokat hoznak létre,

Az impulzusok ezután a perifériás idegeken keresztül haladnak a gerincvelő felé, amely továbbítja az információt a központi idegrendszerbe, majd az agy különböző területeire. A fájdalomcsillapítók hatóanyagai ezeket a folyamatokat gátolják.

A legismertebb hatóanyagok az ibuprofén, a paracetamol, az acetilszalicilsav és a diklofenák. Ezek eltérő módon enyhítik a fájdalmat. Az ibuprofén gyulladáscsökkentő is, a paracetamol inkább lázcsillapítóként és általános fájdalomcsillapítóként működik.

Mindenki másra esküszik

Fotó: Shutterstock.com

Annyiféle fájdalomcsillapítót kaphatunk a patikákban, hogy nehéz közöttük eligazodni. Azt érdemes tudnunk, hogy a különböző márkanevek gyakran ugyanazt a hatóanyagot tartalmazzák, de eltérő formában vagy adagolásban. Az, hogy egy fájdalomcsillapító inkább fejfájásra vagy derékfájásra ajánlott, sokszor inkább reklámfogás, de az igaz, hogy például a gyulladáscsökkentő készítmények valóban hatékonyabbak lehetnek mozgásszervi fájdalmak esetén.

(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2025. évfolyama 2. számának 36. oldalán!)

Címkék: ibuprofen, diclofenac, acetilszalicilsav, paracetamol, prosztaglandinok, fájdalomcsillapítók, nem-szteroid gyulladáscsökkentők

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!