A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A takarítást nem, önmagunkat kell szeretnünk

Az egész napos munka után hullafáradtan hazaesve mi sem esik jobban, mint egy kis pihenés. Csakhogy tárt karokkal vár minket a házimunka, és mivel legtöbbünk nem rajong érte, hajlamosak vagyunk húzni-halasztani a mind nagyobb méretet öltő, így egyre szorongatóbb feladatot.

Fotó: Thinkstock

A probléma mindannyiunkat érint, de különösen nagy terheket ró a háziasszonyokra, akiknek a gyerekekről és a tisztaságról is gondoskodniuk kell odahaza – „természetesen” a munka mellett. Elveszünk a teendők rengetegében, aminek az eredménye állandó stressz és elégedetlenség.

Erre kínál megoldást a FlyLady program, amely apró lépésekbe rendszerezi az otthoni feladatokat, és „megengedi” a napi teendők listájától való eltérést – ezáltal pedig azt, hogy önmagunkkal szemben türelmesebbek legyünk.

„Igen rugalmas rendszer – mondja Farkas Lívia, aki a blogjában először írt magyarul az Amerikából származó programról. – Összeállítod a napi rutinfeladataidat, amik nagyjából 10-15 percet vesznek igénybe – aztán van, amikor meg tudod őket csinálni, és van, amikor nem. De az utóbbi sem baj. A program ciklikus, tehát napi, heti vagy havi rendszerességgel visszatérő feladatokból áll, bármikor felveheted a fonalat. Olyan napirendekre lebontott struktúra, amely segít fontossági sorrendbe rendezni a számtalan teendőt. A szorongásra hajlamos, a feladatok tömegétől megbénuló embereknek különösen hasznos program.”

A napi teendőlista tehát nem azért van, hogy feszélyezze az embert. Inkább egyfajta mankó, egy olyan listahalmaz, ami segít a tájékozódásban. És amitől el is lehet térni.

A program ráadásul nagyon gyorsan sikerélményhez juttat. Az első pár nap után már érezhető a változás, mert a lakás egyes részei rendben lesznek. Láthatóvá válik, hogy a halogatott, egész napos riasztó takarítás helyett kis lépésekkel is előre lehet jutni a házimunkában. Azonnali, pozitív visszacsatolást nyújt, ez pedig kihat az ember egész életére, hiszen elégedett és türelmes lesz magával, a feszélyező maximalizmus pedig eltűnik.

Ezt emeli ki Farkas Lívia is: „Nincs kötelező határidő, mert ami ma valamiért nem ment, azzal elég majd később foglalkozni – amikor a ciklikus programban visszatér. Ez megnyugtató, mert az ember nem azzal szembesül, hogy ma még feladatok végeláthatatlan sorát kell elvégeznie: ha nem sikerül, lesz rá lehetőség legközelebb. Tehát ha a hétfőre kitűzött teendőknek csak a felét tudod megcsinálni az erre szánt rövid időben (érdemes mérni az időt), akkor a másik felét majd egy másik hétfőn fogod. Így nem halmozódnak a feladatok. A rendszer nem úgy működik, hogy a hétfői lemaradás a keddi adaghoz csapódik, ami felszabadító érzés, mert nem görgetsz magad előtt egyre bővülő listákat.”

A program nem csak időben, térben is ciklikus. Egyik héten például a nappalival foglalkozunk: felosztjuk a szobát hét zónára, és minden nap csak egyre koncentrálunk. Ha esetleg nem végzünk az aznapi feladatokkal, semmi gond, másnap a másik zónára figyelünk. Aztán néhány hét múlva – mindenkinek a saját ritmusa szerint – úgyis visszatér majd a „nappalis hét”.

„Ne frusztráljon minket, hogy sosincs százszázalékos rend és tisztaság, mert az megbénítaná az egész életünket. Lehet helyette egy mindig megfelelő szinten tartott, kielégítő állapota a lakásnak, és ez nem kis dolog – mondja Farkas Lívia, majd egy másik előnyre is felhívja a figyelmet: – A teendőlista abban is segít, hogy családtagok számára követhetők legyenek a feladatok – így ezek könnyen delegálhatók. Nem nagy kihívások borzolják a kedélyeket, a »takarítsd ki a szobádat« beláthatatlan utasítás helyett konkrét, praktikus tételekkel találkozunk: »tedd fel a könyveket a polcra«, vagy »pakold be a szekrénybe a széthagyott ruhadarabokat«.”

A szemlélete tehát a lényeg: nyugi, nem kell mindent egyszerre teljesíteni, és nem vagy rossz ember, ha nem tudsz aznap „tökéletes” lenni. Emberek vagyunk, és a házimunka mellett még nagyon sok minden mást is szeretnénk csinálni, a „szükséges rosszon” tehát essünk túl hatékonyan.

Az elnevezés valójában egy rövidítés. A fly jelentése „repülni”, de a program fő célját is magában rejti: Finally Loving Yourself, vagyis „szeresd végre magad”.

Címkék: takarítás, program, házimunka, lista, időgazdálkodás, flylady, ciklikus, rendszeres, teendő

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!