A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Vannak még rossz gyerekek

Rózsaszín és kék babaszobák. Babaillat. Szépen játszó gyerekek. A család a béke szigete Valahogy így képzeljük el kívülről a gyerekes családokat. Akinek gyereke van, tudja, hogy a gyereknevelés bizony nem könnyű dolog. Előfordul, hogy a gyerek hisztirohamot kap a bevásárlóközpontban mert nem vettük meg neki a játékot, amit annyira szeretett volna, vagy harap, rúg, verekszik a homokozóban. Mi használ ilyenkor? A gyerekek problémásak vagy a szülők? Létezik egyáltalán rossz gyerek? Huszárik Kata, Halász Judit, Medveczky Kata és meglepetés férfi vendégünk próbálnak válaszolni ezekre a kérdésekre.

A gyermek dühkitörései mindig kellemetlenek a szülők számára. A hiszti  alapvetően az indulatkezelés zavara. A gyermek még nem képes kezelni az indulatait, és amikor dühös lesz, elveszíti az önkontrollt. Ilyenkor gyakorlatilag nincs magánál, nem lehet rá észérvekkel hatni, nehéz megnyugtatni, kilép magából. Ahogy idősebb lesz, egyre inkább megtanulja, hogyan kezelje az érzelmeit és egyre hatékonyabban tudja uralni ezeket az indulatrohamokat is.

A hiszti-rohamnak háromféle kiváltó oka lehet. Ha a gyerek haragszik valamilyen külső kiváltó ok miatt, zavarják a saját határai (pl. nem tud valamit elérni, megcsinálni) vagy a korlátok, amiket felállítottunk neki (pl. bele kell ülnie a babakocsiba), vagy valamit közölni akar és nem értjük meg. Lehet fáradt és emiatt veszti el az önkontrollt. Esetleg valamit akar és ha nem kapja meg, akkor hisztizni kezd.

Huszárik Kata színésznő korábban el sem tudta volna képzelni, hogy elegendő alvás nélkül is tud létezni. Fia kilenc éves, eddig szinte minden gyerekközösségben megvívta saját dominancia harcait. Emiatt Kata sokszor szembesült szülőtársai és a pedagógusok kérdő tekintetével. Édesanyja szerint minden szülő olyan gyereket kap, akit még elbír.

Halász Judit színésznő, énekesnő szerint a gyerekkor legfontosabb része az, amit a gyerekek játékkal tölthetnek. Ha ezt megvonjuk tőlük, annak biztosan következményei vannak. A helytelen viselkedésnek nem a tüneteit, hanem az okát kell kijavítani, eltüntetni. Három fiúunokája három különböző egyéniség. Tapasztalata szerint a gyereknevelésben a két legfontosabb dolog a szeretet és a figyelem, ez utóbbiból manapság a legnehezebb a megfelelő mennyiséget nyújtani gyermekeinknek.

Dr. Medveczky Kata tanácsadó szakpszichológus. Pályafutása kezdetén iskolapszichológusként szokatlan módon elsősorban nem a gyerekekkel, hanem a pedagógusokkal foglalkozott. Nem véletlenül. Véleménye szerint rossz gyerek nincs, hanem olyan gyerekek vannak, akik nem a szülői vagy pedagógusi elvárásoknak megfelelően viselkednek. Úgy látja, a hiperaktivitással megbélyegzik azokat a gyerekeket, akikkel nem tudnak mit kezdeni.

Mit tegyünk, hogy olyan gyermeket neveljünk, aki vállalja a felelősséget a tetteiért és azt keresi, hogy hogyan teheti jóvá a hibáit? Fejtsük meg a gyerek viselkedését. Keressük az okokat - vajon miért viselkedik így? A megértés csodája elvezet a legbensőbb, legőszintébb reakciókhoz. Elégítsük ki a gyerek igényeit, beleértve a több, mélyebb kapcsolódást velünk, a szüleivel. A gyereknek napi szinten szüksége van arra, hogy minőségi, kitüntetett időt töltsünk velük, amikor csak rájuk és semmi másra nem figyelünk. Továbbá az is nagyon fontos, hogy minden nap kiengedhessék a bennük felgyülemlő feszültséget. Ennek a legjobb módjai a nagy birkózások, a nappaliból indított futásból tigrisbukfenc a hálószobai nagyágyon, a zenére való közös tombolások, a pörgetések, forgatások, dobálások, stb. Ezek a közösen átélt önfeledt pillanatok - a nevetés és mozgás révén - oldják a feszültséget gyerekben és szülőben egyaránt. Ha rendszeresen napi szinten "tombolhatnak" a gyerekek, nem is olyan sokára azt tapasztaljuk, hogy egyre kevesebb a konfliktus, a testvérharc, a sírás, mert már máshogyan is megszabadulhatunk a naponta szorító érzésektől. Emiatt lassan nem is lesz szükségünk büntetés alkalmazására. Fontos, hogy rugalmas és életkornak megfelelő határokat szabjunk. Tartsuk tiszteletben és ismerjük el a gyerek érzéseit és empatikusan reagáljunk rájuk. Támogassuk a gyereket abban, hogy szükség esetén jóvá tudja tenni a történteket. Visszajelzésünkkel pedig segítsük őket, hogy saját maguk találják meg a megoldást egy-egy helyzetre!

Kiss Endi zenészt édesanyja egyedül nevelte, s természetesen mindig jó gyereknek látta. A Hooligans együttes dobosának nincsenek nevelési elvei. Szabadidejében azonnal rohan három lányához, akikért odavan és imád. Legfontosabb szülői feladatának tartja, hogy hozzásegítse lányait ahhoz, hogy azzal foglalkozzanak majd, amit szívesen, szenvedéllyel csinálnak. Vagyis hogy boldog emberek legyenek!

Teljesen természetes, ha szülőként nem vagyunk feldobott állapotban minden percben. Teljesen rendben van az is, hogy vannak olyan pillanatok, amikor nem élvezzük azt, hogy szülők vagyunk - vagy akár még a gyerekünket sem szeretjük olykor-olykor. Ebben semmi új nincsen - persze nem szívesen beszélünk erről -, de a valóság az, hogy a szülő-gyerek kapcsolat, mint minden kapcsolat, tele van változatos és sokféle érzelemmel és érzéssel, és nem mindegyik kellemes, vagy élvezetes számunkra.
 

Kapcsolódó cikkek:

Csodálkozz!

Egy gyerekkel csodát tesz, ha komoly feladatot bízunk rá. A "rossz" gyerekekkel pedig még...

Tovább olvasom

Örökmozgók

Izeg-mozog, nem bír egy helyben maradni, rohangál, sokat beszél, gyakran félbeszakít...

Tovább olvasom

'A Spock'

Generációk, gyerekek milliói nevelkedtek szerte a világon egy amerikai gyerekgyógyász...

Tovább olvasom

Viharzónák

Az okok különbözőek lehetnek, de mikor az indulatok rárontanak egy emberre, az nemcsak neki fáj. A...

Tovább olvasom