A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

'A Spock'

Generációk, gyerekek milliói nevelkedtek szerte a világon egy amerikai gyerekgyógyász tanácsai szerint. Benjamin Spock doktor 1946-ban adta ki Csecsemő- és gyermekgondozás című művét, amely a mai napig a legtöbb szempontra kitérő kézikönyve a kezdő szülőknek.

Fotó: Europress/Getty Images

Már hat hónappal a megjelenése után ezer darab kelt el belőle, Spock 1998-ban bekövetkezett haláláig pedig harminckilenc nyelvre fordították le, és mintegy 50 millió példányban adták el. Spock folyamatosan javítgatta a könyvét, körülbelül tízévenként állt elő egy-egy újabb kiadással: a hetedik, még általa szerkesztett változat három hónappal a halála után jelent meg. Ebben, az akkor kilencvenöt éves doktor – tanúbizonyságot téve a társadalmi változásokat követő szellemiségéről – több helyen is felülbírálta korábbi önmagát.

Míg például az apák szerepéről 1946-ban azt mondta, hogy helyes, ha részt vesznek a csecsemő életében, de nem az ő dolguk a gyermekek gondozása, a pelenkacsere maradjon csak vasárnapi segítség, ajándék a mamának, addig az 1998-as kötet már óva inti az édesapákat attól, hogy úgy fogják fel a csecsemő körüli teendőiket, mint az édesanyák megsegítését. Az a helyes, ha apai szerepük az élet és a gondozás minden területére kiterjed. Spock nem volt tehát tévedhetetlen, és a könyvében foglaltakat, mint minden tanácsadó kézikönyvet, az aktuális helyzethez kellett alkalmazni.

Spock doktor sikere abban a pofonegyszerű, és 1946-ban forradalmain új felismerésben rejlett, hogy a gyerek legjobb ismerője a szülő maga. Ő tudja, hogy mire van szüksége a gyerekének, ha eléggé odafigyel rá. Nem az volt a fontos tehát, hogy Spock mit tudott a gyermekekről, hanem az, amit a szüleikről tudott: abban a korban, és abban a kultúrában, ahol a szülő évente alig egy párszor vonta magához és csókolta meg a gyermekét, ahol távolságtartó, szigorú nevelési elvek uralkodtak, Spock azzal állt elő: „Ne féljenek, bízzanak a józan eszükben! Önök sokkal többet tudnak, mint gondolnák!”

S mindehhez a kulcs a szeretet kimutatása, a gyengédség megnyilvánulása volt. Egy gyerek felnevelése egyszerű feladat, ha nem bonyolítjuk túl a dolgot, bízunk a megérzéseinkben, és betartjuk az orvos utasításait – ajánlotta, s olyan tanácsokat adott, amelyekben egyformán volt dolga az anyának, az apának és a gyereknek is, aki nemcsak elszenvedi a nevelést, hanem a család teljes jogú tagja. Spock tanácsai mindenre kiterjedtek: az etetés, az altatás, a biliztetés, a játék, a féltékenység, a hiszti, a hasmenés, egyszóval az összes teendő ott volt a lapok közt egyszerű, hétköznapi nyelven megfogalmazva.

A Csecsemő- és gyermekgondozás magyarul is többször megjelent, Spock munkatársának gondozásában pedig az újabb és újabb javított kiadásai is napvilágot látnak. Az internet és a mobiltelefon világában azonban már elképzelni sem tudjuk azt az érzést, amikor egyedül voltunk egy lakásban a síró babával, s fogalmunk sem volt, kit kérdezhetnénk meg, mi a teendő. Óriási támaszt jelentett, hogy leemelhettük „a Spockot” a polcról, s az esetek nagy részében gyors segítségre leltünk benne.

Címkék: szeretet, segítség, dr. benjamin spock, csecsemő- és gyermekgondozás, szülői szerepek

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!