A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Otthon a munkában

Ébredés utáni kapkodós reggeli, a gyerekek noszogatása, lihegve, leizzadva érkezés a munkahelyre. Vagy nyugodt készülődés és a reggeli futás után vissza haza, leülni a számítógép elé és otthonról végezni a munkát? Egyre többen választják a home office-t. Három anyuka szűrőjén keresztül utánajártunk e munkavállalói forma előnyeinek és hátrányainak.

Fotó: Thinkstock

Ezt a cikket itthonról írom, a kislányom az oviban, mellettem egy füzetben lista a mai feladataimról. A konyha romokban, a mosáshoz sem fogok hozzájutni, de ezt már elfogadtam.

A home office nem azt jelenti, hogy főzök, mosok, teregetek, és közben mellékesen dolgozom is kicsit, hanem azt, hogy mérhetetlen fegyelemmel elnézek a mosatlanok felett, és leülök a géphez dolgozni.

Cserébe viszont délután komótosan felállok, elmegyek az oviba, és ha a gyerekek között elszabadul egy vírus, akkor nem kell azon aggódnom, hogy az irodában ki végzi el a feladataimat helyettem, hanem némi átcsoportosítással és kevesebb stresszel meg tudom oldani a helyzetet. De lássuk, hogyan látják más érintettek.

„Kemény főnöke vagyok önmagamnak”

Lőrincz Ágnes szinkrondramaturg, fordító, három kisgyerek anyukája így mesél sok évi otthonról dolgozós tapasztalatairól:

„Tizenhárom éve dolgozom home office-ban, a lányom születése előtt is fordítottam a munkaidő után. Miután elmentem szülési szabadságra, a fordítás lett a főállásom. Lényeges, hogy a környezetünkkel megértessük, nem csacsoghatunk a telefonon órákig, nincs facebookozás, chatelés azért, mert itthon dolgozunk. Ugyanakkor szabadnak és hatékonynak érzem magam.

A szabadság persze virtuális, hiszen én sokkal keményebb főnöke vagyok magamnak, mint mások lennének. Nálam a nyolc óra munka alatt nincs üresjárat. Cserébe persze így vannak szabadnapjaim, mikor a megspórolt időmet a saját kényem-kedvem szerint osztom be.

Hátrányként azt említeném, hogy ezt a munkát soha nem fogják annyira megfizetni, mint egy irodai alkalmazottét, de azért lehet tárgyalni a megbízókkal. Ha szünet miatt itthon vannak a gyerekek, kevesebb munkát tudok vállalni, de nem bánom, hiszen annak idején azért választottam ezt a munkavállalói formát, hogy itthon lehessek velük.”

„Sokszor hajnalig dolgozom”

„Gyesen voltam, amikor jött az első vállalkozásunk ötlete, teljesen természetes volt, hogy home office-ban dolgozzunk – meséli Schmek Eszter vállalkozó, egy kisgyermek anyukája. – Úgy látom, aki otthon dolgozik, sokkal feszesebb munkatempót diktál, mint az, aki irodában, közösségben végzi ugyanezt.

Nehéz volt átállni arra, hogy a saját időm ura vagyok, magamnak kell beosztanom minden percet. Miután megtanultam gazdálkodni az időmmel, nagyon megszerettem a napom szabadságát. Sosem állok dugóban, nem állok sorban a közértben vagy bármilyen hivatalban, ez rengeteg stresszt levesz a vállamról.

Óvodás kisfiam van, a home office lehetőségével tudom megvalósítani, hogy ebéd után elmehessek érte az oviba. Viszont gyakorlatilag heti 7 napot dolgozom, nagyon sokszor hajnalig. Most úgy érzem, sokkal pihentetőbb lenne alkalmazottként, fix munkaidőben tevékenykedni, »bezárva« egy irodába.”

„A rugalmasság nekem kincs”

„Nagyjából fél éve dolgozom – többnyire – itthonról. Azért alakult így, mert egyszerre több munkám lett, mindegyik főleg online tevékenység, amelyek nem igényelnek napi találkozást – kezdi a saját történetét Kovács Andrea webszerkesztő, programszervező, két kisgyermek anyukája. – Nem egyszerű, hogy nincs IT-s, aki megoldja a szétesett gép újraélesztését vagy a net körüli problémákat.

Egyre népszerűbb!
Az otthoni munkavégzés az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában is egyre népszerűbb, itthon is egyre többen próbálják ki. A Központi Statisztikai Hivatal 2011-es felmérése szerint Magyarországon rendszeresen 40 500-an, míg alkalmanként 53 600-an dolgoznak otthonról.
A távmunkáról egyelőre még eléggé megoszlanak a vélemények, és az is biztos, hogy nem mindenkinek javasolható egyértelműen. Vannak, akik akkor érzik hatékonynak magukat, ha irodai körülmények között nyolctól ötig végezhetik a munkájukat, és otthon már csak a családjukra fókuszálhatnak.

Az élőszó, a metakommunikáció hiánya nem könnyíti meg a dolgok menetét, néha e-mailben 4-5, akár napokig tartó levélváltás is szükséges ahhoz, ami élőben pár perc alatt megoldható lenne. A rugalmasság nekem nagy kincs, a közlekedés kihagyásával megspórolt idő is az. Viszont hiányzik a nyüzsgés, a kollégák és a tőlük érkező impulzusok.

Két gyermekem ovis és kisiskolás, miattuk volt fontos a rugalmas munkaidő. Ebben persze az is benne van, hogy időnként este dolgozom, de mindent összevetve úgy gondolom, megéri.”

Címkék: rugalmas munkaidő, home office, munka-magánélet

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!