A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Mit jelentenek pontosan a fényvédő faktorszámok?

A nyaraltatással, üdültetéssel foglalkozó szakemberek szerint a legtipikusabb hiba, amit a szabadságuk megkezdésekor az emberek elkövetnek, nem más, mint az, hogy belevetik magukat a vízbe, utána kifekszenek a napra, nem törődnek a fokozatossággal.

Fotó: Shutterstock.com

Másnap fájó, égett bőrüket krémekkel kenegetve keresik az árnyékot és a gyógyszertárakban a fényvédő krémeket. Ezért a bőrgyógyászok minden évben felhívják a figyelmet a fényvédelem és a fokozatosság szükségességére.

Fényvédő faktor (SPF):

A fényvédő termékek, például a krémek, olajok és tejek úgy vannak kialakítva, hogy megvédjék a bőrt a nap ultraibolya (UV) sugárzásának káros hatásaitól. Ha napvédőt vásárolunk, az olajoknál jobbak a kevésbé zsíros termékek, melyek nem tömítik el a pórusokat, így a bőr szabadon lélegezhet.

A fényvédő termékeken található SPF (Sun Protection Factor) szám az UVB sugarak elleni védelem szintjét jelzi. Az SPF azt az időt jelenti, amely alatt az UVB sugárzás leégést okoz a védett bőrön a nem védett bőrhöz képest. Például, ha a bőröd tíz perc napozás után leég, akkor egy SPF 15-ös fényvédőnek lehetővé teszi, hogy körülbelül 150 percig a napon maradj leégés nélkül. Természetesen ez az érték egyénenként, bőrtípustól függően változhat.

Nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy a homokról, vízről visszaverődő napsugarak, vagy az izzadás módosíthatja a hatását. Az SPF-érték mellett érdemes az úgynevezett széles spektrumú fényvédőket használni. Ezek a termékek nem csak az UVB, hanem UVA sugarak ellen is védelmet nyújtanak. Fontos, hogy ha vízbe megyünk, előtte legalább fél órával kenjük be magunkat, s lehetőleg vízálló naptejjel.

A fényvédő krémek célja

Fotó: Shutterstock.com

A legfontosabb cél a bőrrák elleni védelem! Ezt nem szabad félvállról venni. Az UV sugárzásnak való hosszan tartó kitettség bizonyítottan növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát, beleértve a melanomát is. A megfelelő SPF-értékű fényvédő krém rendszeres használata csökkenti ezt a kockázatot. Ha mégis olyan foltot, kinövést találunk a bőrünkön ősszel, amely korábban nem volt ott, feltétlenül érdemes bőrgyógyászt felkeresnünk. A rendszeres bőrgyógyászati ellenőrzés napozástól függetlenül is évenként ajánlott.

De a fényvédő használata nem csak a betegségek elkerülése érdekében hasznos, hanem azért is, mert segítségével megelőzhető a bőr korai öregedése, a ráncok, öregségi foltok megjelenése és a bőr megereszkedése. A megfelelő faktorszámú fényvédő védelmet nyújt ugyan, de nagyon erős sugárzás esetén érdemes árnyékba húzódni, illetve UV védelemmel ellátott ruhát és napszemüveget hordani.

Fontos, hogy a régebbi, tavalyról, tavalyelőttről megmaradt napvédő termékek használat előtt ellenőrizzük a lejárati dátumot, s az is, hogy a hűvös, fénytől védett helyen tároljuk ezeket a használat után. A sok anyajeggyel rendelkező embereknél a szemben is előfordulhatnak pigmentfoltok, ezek kialakulása ellen mindenképpen érdemes megfelelő napszemüveget beszerezni. És persze napozás előtt jól tisztítsuk meg bőrünket, sminket se nagyon használjunk.

Ha mégsem voltunk elég óvatosak

Fotó: Shutterstock.com

Ha mégis belevetjük magunkat a nyaralásba, ha nem vagyunk óvatosak, és azt gondoljuk, hogy jó bőrünk van, bizony akkor is leéghetünk. Ilyen esetben a legfontosabb a bőr szöveteinek hűtése, a hólyagok és a későbbi hámlás megelőzésére.

Ha ég a bőrünk, legjobb a hideg vizes borogatás, hűsítő zuhanyozás és a házi praktikák helyett a gyógyszertárakban beszerezhető, e célra kifejlesztett gyulladáscsökkentő készítmények használata. Ezek hidratálják a bőrt, felszívódó antioxidáns tartalmukkal csökkentik a szöveti károsodást.

Napégés után pedig néhány napig kerüljük a direkt napfényt, mivel az új bőr nagyon vékony, és ismét gyorsan leéghet. Ott is, ahol eszünkbe sem jut, hogy veszélyben vagyunk. Az UV-fény – különösen a tiszta tengervízben – akár méterekig is lejuthat.

Az SPF-szintek

Fotó: Shutterstock.com

  • SPF 15: Mérsékelt védelmet nyújt az UVB sugarak körülbelül 93%-ának blokkolásával.
  • SPF 30: Magas védelmet nyújt az UVB sugarak körülbelül 97%-ának blokkolásával.
  • SPF 50: Nagyon magas védelmet biztosít az UVB sugarak körülbelül 98%-ának blokkolásával. Gyógyszertárakban kaphatók olyan termékek, amelyeket speciális célra, például fényérzékenyek számára, vagy különböző bőrtípusokra száraz, pattanásos vagy rosaceás bőrre fejlesztenek. Arca inkább krémet, testre naptejet vagy spray-t használjunk.

Tényleg érdemes drága terméket vásárolni?

A napvédő termékek hatékonyságát elsősorban az SPF-szám határozza meg, nem az ár. Nem csak a drága termékek hatékonyak. Az SPF-szám nem növekszik arányosan az árral. Egy olcsóbb naptej is lehet SPF 30 vagy SPF 50, és ugyanolyan hatékonysággal védi a bőrt, mint a drágább termékek. Az ár inkább a márka, a csomagolás, az illat vagy egyéb kiegészítő funkciók miatt változhat.

Tévedések

Fotó: Shutterstock.com

  • Felhős időben nem éghetünk le. Tévedés az UV sugarak 90 százaléka áthatol a felhőkön
  • Egy sima póló is megvéd a nap káros sugarai ellen. Tévedés. A valódi védelmet az UV szűrős ruhák jelentik
  • UV szűrős ruhában nem lehet lebarnulni. Tévedés. Erős napsugárzás esetén alacsony mennyiségű UV áthatol az anyagon. Napvédő ruházat viselése esetén azonban a leégés kockázata hússzor kisebb.
  • A fehér pólók megvédenek. Tévedés. A sötét színű ruhák inkább alkalmasak ilyen célra.
  • Az UV szűrős ruházat kiváltja a napkrémeket. Tévedés. Mindig van rajtunk szabadon lévő bőrfelület, melyet védeni kell.

Címkék: uv, az spf-érték, uvb sugárzás, uv szűrős ruhák, uv szűrős napszemüveg, pigmentfolt, öregségi folt

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!