A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Miért fázunk hajnalban?

Élete során néhányszor mindenki éjszakázik: egy-egy határidős munka, átbulizott hétvége vagy áttanult éjszaka a vizsgaidőszakban bőven belefér. Na, de mi a helyzet azokkal, akik fordított életet élnek, és nappal alszanak, éjjel dolgoznak?

Fotó: Thinkstock

Egészségügyi, pszichikai és szociális terhelést is jelent a tartós éjszakai munkavégzés. Az érintettek köre pedig nem kicsi: több ezer taxisról, biztonsági őrről, egészségügyi dolgozóról, pékről vagy éppen gyári munkásról beszélünk.

Óraátállítás – odabent

Szervezetünkben ketyeg egy belső óra, amit a test cirkadián vagy napi ritmusának nevezünk. Ez tulajdonképpen a napfény és a hőmérséklet változásaihoz kapcsolódó élettani hullámzás, 24 órára lebontva. Ha ez a természetes bioritmus tartósan felborul, az a két legalapvetőbb szükségletünk, az alvás-ébrenlét és az anyagcsere zavarához vezethet.

Ez pedig egy sor egészségügyi kockázattal jár: kialakulhat krónikus alváshiány és fáradtság, koncentrációs nehézségek, immunrendszeri gyengeség vagy éppen emésztőrendszeri problémák. És bizony elmagányosodás, akár depresszió. Hiszen nemcsak a napot látjuk ritkábban, de a családunkat, a barátainkat is: fordított életvitelünk ugyanis megnehezíti a közös programok szervezését.

Éhség, fázás, álmosság

Kutatások bizonyítják, hogy az éjszakai alvás sokkal pihentetőbb, mintha az ember nappal próbálná  meg kialudni magát. Így míg normális életritmus mellett 7-9 óra pihenéssel egy egészséges felnőtt simán lenyomja a munkaidejét, az éjszaka dolgozóknak akár 10-12 óra alvásra is szükségük lehet.

A váltott műszakosok elmondása alapján a hajnali órák a legnehezebbek: ilyenkor nemcsak az álmossággal, de a hidegrázással is meg kell birkózniuk. Ennek oka a melatonintermelésben keresendő. A melatonin az alvási ciklust irányító hormon, ami sötétben, sötétedés hatására keletkezik.

Előállítását a hipotalamusz vezérli a retinából érkező, a fény és a sötétség változásairól kapott információ alapján. Amikor melatonint termelünk, akkor a testünk energiatakarékos módra vált, és csökken a testhőmérsékletünk. Így aztán hiába vagyunk fent éjszaka, ha beindul a melatonin gyártása, bizony, meleg takaróért fog kiáltani a szervezetünk.

Egyedül nem megy

Ha az életünk úgy hozza, hogy hosszú távon éjszaka kell bizonyítanunk, fontos, hogy igyekezzünk kialakítani egy új napi rutint. Próbáljuk meg állandósítani és rögzíteni az alvás és az étkezések idejét, és bízzunk a környezetünk toleranciájában is. Mert mint oly sok minden, egyedül ez is nehezebben megy.

Címkék: bioritmus, fordított életmód, melatonin, éjszakai munka, hajnali fázás

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!