A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A gyógyítható és megelőzhető rák

Biztosan mindenki hallott arról, hogy ha időben felfedezik a méhnyakrákot, és elkezdik kezelni, gyógyítható. Sokan mégsem mennek el az ingyenes szűrővizsgálatokra. Pedig Magyarországon a leggyakoribb nőket érintő daganattípus az emlőrák után a méhnyakrák. S bár korai stádiumában már gyógyítható, mégis évente több mint 400 nő belehal, többségükben olyanok, akiknek az élete megmenthető lett volna.

Fotó: Shutterstock.com

Mi is ez a betegség tulajdonképpen?

A méhnyakrák a méhnyakat kívülről borító sejtek (laphám) rosszindulatú elváltozása, melyet csaknem 100%-ban a HPV (human papilloma vírus) agresszívebb, rákkeltő típusai okoznak.

A betegség kialakulásában a szervezet immunrendszerének meggyengülése, a rossz táplálkozás, a dohányzás, és a gyakori partnerváltás is szerepet játszik, valamint a nem megfelelő védekezés a szexuális együttlét során. Az enyhébb elváltozások kialakulásától a halálos kimenetelű rosszindulatú elváltozásig akár 5-10 év is eltelhet, de a baj kialakulhat ennél lényegesen rövidebb idő alatt is!

A rettegett HPV

A humán papilloma fertőzés jelenleg a legelterjedtebb szexuális úton terjedő betegség a világon. Nem csak a méhnyakon, hanem a nemi szerveken, a szájüregben, végbélnyíláson is okozhat súlyos elváltozásokat. A vírusnak jelenleg közel 130 típusa ismert. Azonban nem mindegyik okoz rákot.

Hozzávetőlegesen a nők 80 százaléka megfertőződik életében HPV-vel, azonban ez észrevétlenül, baj nélkül eltűnhet a szervezetből 6-15 hónap alatt. Bizonyos törzsek a nemi szerveken, végbélnyílás környékén kis kinövéseket okoznak, melyek egyszerű kezeléssel ecsetelés, lézeres és elektromos leégetés segítségével rövid időn belül is megszűnhetnek anélkül, hogy rosszindulatú elváltozást okoznának.

Feltéve, ha a rendszeres nőgyógyászati szűréseken felfedezik őket.

Nem kell félni a szűréstől, nem fáj

Az évenként ajánlott rákszűrés, általános nőgyógyászati vizsgálatból, citológiából, valamint méhnyak sejtjeinek vizsgálatából áll. Első lépésben az orvos kenetet vesz a méhnyakból, majd áttapintja a külső és belső nemi szerveket.

Egy ’kacsa’ nevű eszköz segítségével feltárja a hüvelyt, és megvizsgálja a méhszájat, hüvelyboltozatot és hüvelyfalat. Ez enyhe feszítő érzést okoz. Majd megtörténik a külső és belső nemi szervek, különös tekintettel a méhnyak vizsgálata, egy kolposzkóp nevű nagyítóeszköz segítségével. Az orvos ezzel észlelheti a kóros elváltozásokat, kinövéseket vagy gyulladásra utaló képet, az úgynevezett méhszájsebet.

Harmadik lépésként elvégzi a bimanuális (kétkezes) vizsgálatot, vagyis az egyik kezének két ujját a hüvelybe vezeti a másik kezével a hasfalon át észleli a méh és környezetének esetleges anatómiai, kóros elváltozásait.

Az endometriózisra jellemző tapintási lelet például az összenövések jelenléte, de a mióma, ciszta is észlelhető így. Bizonyos jelekből, érzékenységből az orvos kismedencei gyulladásra is következtetni tud. Sor kerülhet hüvelyi ultrahangvizsgálatra is, melynek során a méh és a petefészkek állapotának ellenőrzése történik. A vizsgálatot a nagy rutinnal rendelkező nőgyógyász gyorsan, fájdalommentesen végzi.

Fotó: Shutterstock.com

A méhnyakrák tünetei

A méhnyakrák korai felismerésében komoly problémát jelent, hogy a betegség alig okoz észrevehető tüneteket egészen addig, amíg a daganat előrehaladottabb stádiumba nem kerül. Korai stádiumban előfordulhat hüvelyi vérzés, folyás vagy fájdalom.

A méhnyakrák korai, biztos felismerésének azonban szinte egyetlen lehetősége az, ha rendszeresen – lehetőleg évente – méhnyakrákszűrésen veszünk részt. A méhnyakrák legelső észrevehető tünete a legtöbb esetben a hüvelyi eredetű vérzés. Ez gyakran a nemi aktust követően jelentkezik.

A betegség egyik további tünete a fájdalmas szexuális együttlét, a fájdalmas pisilés, a kellemetlen szagú, sárgás hüvelyi folyás, valamint a hasi görcsök, a lábfájdalom és -dagadás és az ismeretlen eredetű fogyás. A vizelettartási zavarok, veseproblémák a már előrehaladottabb állapotban lévő méhnyakrák tünetei lehetnek. De mivel ezeknek a tüneteknek más oka is lehet, ezért ha ilyeneket tapasztalunk, fel kell keresni nőgyógyászunkat.

Amit az oltásról tudni kell

Mivel a méhnyakrák oka csaknem 100%-ban a HPV, így az ellene létrehozott, a legveszélyesebb típusok ellen védelmet adó, ma már kilenc komponensű oltás beadásával nagy fokú védelmet lehet biztosítani a méhnyakrákkal szemben. A vakcina 12-13 éves korban ajánlott, de már 9 éves kortól, és fiúknak, sőt, idősebbeknek is beadható. Mellékhatástól nem kell tartani, s bár még nem része a kötelező oltási programnak, de ajánlható.

Ajánlott szűrések

  • évenkénti nőgyógyászati szűrővizsgálat
  • HPV-mintavétel
  • havi, otthoni emlővizsgálat
  • 40 év felett mammográfia, és emlő-UH-vizsgálat
  • hüvelyi ultrahangvizsgálat
  • tumormarkerek (CA–125, HE–4, és ROMA-index)

A WHO (egészségügyi világszervezet) szervezett szűrési programot 3 daganattípusra javasol: emlő-, méhnyak-, vastag- és végbélrák esetében. Európában ezekre már évtizedek óta elérhetők a szűrési programok.

Címkék: hpv vírus, tumor marker, human papilloma virus, ca-125, he-4, emlő- uh vizsgálat, roma index

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!