A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Múzsák

Kik is a múzsák? A görög mitológiában a mítoszok megtestesítői, a költészet, a zene, a tudomány és a tánc istennői, valamint az improvizáció ihletői: az epikus költemények vagy klasszikus görög történetek elején általában megidézték a múzsákat. A múzsa jelenkori értelmében ihletet adó, a művészt inspiráló alak. Múzsák nem csak a mitológiában léteznek, sokkal inkább köztünk élő hús-vér nőkre gondolunk a szó hallatán. Amint az közismert, minden alkotó férfi mögött egy támogató társ, azaz múzsa áll. Művész vendégeinkkel: Für Anikóval, Karafiáth Orsolyával, Sonkodi Ritával - és persze meglepetés férfi vendégünkkel a titok nyomába eredünk.

Pauszaniasz Periégétész ókori görög földrajztudós szerint a múzsáknak két generációja volt: az első Uranosz és Gaia gyermekei, a második generáció pedig Zeusz főisten és Mnémoszüné, az emlékezés istennőjének lányai. Lakhelyüknek nem az Olümposzt, hanem az az alatt elhelyezkedő Pieria-síkságot választották, később azonban átköltöztek a Helikon-hegységbe.

Az epikus költemények vagy klasszikus görög történetek elején általában megidézik a múzsákat. Ők az alkotó segítőtársai és az igazság kinyilatkoztatói, a költő csupán szócső.

"Férfiuról szólj nékem, Múzsa, ki sokfele bolygott s hosszan hányódott, földúlván szentfalu Tróját, sok nép városait, s eszejárását kitanulta, s tengeren is sok erős gyötrelmet tűrt a szivében, menteni vágyva saját lelkét, társak hazatértét." (Homérosz: Odüsszeia Első ének, fordította: Devecseri Gábor)

Sonkodi Rita festőművész a legapróbb történetekben is az inspirációt, az örömöt, a múzsát keresi. Szerinte mindenhol ihletet adó történetek vesznek körül bennünket, és mindenki megtalálhatja a magáét. Úgy gondolja, a múzsa nem mindig pozitív személy, esemény vagy történet, lehet az egy feszülő ellentét, egy hiányérzet, vagy fájdalom is.

Gyémánt László festőművész élete és munkája során számos hölgy megihlette már - ezt talán mi sem bizonyítja jobban, minthogy ötször házasodott, de igazi múzsája utolsó felesége - a nála 33 évvel fiatalabb - Krisztina volt. A tragikusan fiatalon elhunyt asszony emlékére Kárpáti Tamás újságíró 2011-ben létrehozta a Krisztina Díjat, melyet művész hitvesek kapnak. Első kitüntetettje Geisler Edit, Fehér László festőművész felesége, a második kitüntetett Haraszty István Édeske felesége, Éva asszony, a harmadik pedig Radnóti Zsuzsa dramaturg, Örkény István özvegye volt.

A múzsák szent fája a babér, szent állataik a méh és a kabóca vagy éneklő sáska. A mitológia szerint az éneklő sáska ember volt valaha, aki a Múzsák iránti szerelemből változott  állattá, hogy mindig énekelhessen. A természet  erőin is uralkodnak a Múzsák: ha harsonáik megszólalnak, a Nílus kiáradt habjai visszatérnek medrükbe.

A bennünk élő istennők

A XX. századon szinte divatként vonul végig a személyiségtípusok kutatása: Jung a kifelé forduló (extrovertált), illetve a befelé forduló (introvertált) emberek viselkedését vizsgálva nyolc típust különböztetett meg. Jean Shinoda Bolen amerikai pszichológusnő Jung őstípusaiból kiindulva - a görög-római mitológiához visszanyúlva - alakította ki hét női alaptípusát. A bennünk élő istennők lényegében alapvető irányultságainkat, motivációinkat, érdeklődésünket jelenítik meg.

A hét női alaptípus

Artemisz, az önálló független nő. Céltudatos és kitartó. Egyúttal elszántan védelmezi mások érdekeit is. Szolidaritást vállal a gyengébbekkel, elnyomottakkal, szívesen tanítja, vezeti a fiatalokat. Athéné, a határozott, bölcs asszony. Nagyszerű stratéga, döntéseiben az eszére és nem a szívére hallgat. Jó vezető: céltudatos, előrelátó, gyors, határozott és gyakorlatias. Hesztia, a befelé forduló. Társaságkerülő, befelé forduló lény, aki a magányt, a csendet, nyugalmat kedveli. Fölötte áll vetélkedésnek, intrikának, nem érdekli a karrier, még kevésbé a hatalom, az élet belső értelmét, végső céljait keresi. Héra, a hivatásos feleség. Saját, személyes ambíciója nincs, elkötelezettsége egy életre szól. Déméter, az anyaság, a gondoskodás, táplálás tölti be egész életét, ez minden kapcsolatát átszövi, anyaként viselkedik férjével, barátaival, munkatársaival is. Kapcsolataiban adakozó, gondoskodó, ezen kívül stabil, megbízható, két lábbal áll a földön, nagyfokú gyakorlati érzékkel rendelkezik. Perszefoné, az engedelmes gyermek-asszony. Engedékeny, passzív alkat, nem irányítja életét, inkább hagyja, hogy a dolgok csak úgy "megtörténjenek" vele. Afrodité, a kreatív nő. Ő a klasszikus múzsa, a szerelem, a szenvedély megtestesítője: ő szimbolizálja a szerelem átformáló, alkotásra késztető erejét. Befolyása azonban nem korlátozódik a szexualitásra, de még a szerelemre sem, hiszen nemcsak egy emberbe szerethetünk bele...

Kapcsolódó cikkek:

Múzsák

A Múzsa női név, mely a múzsa köznévből született. Az MTA Nyelvtudományi...

Tovább olvasom