Minden, amit a herpeszről tudni érdemes
A herpesz rendszerint viszketéssel, majd apró, de annál kellemetlenebb hólyagocskákkal jelentkezik, amelyek nemcsak fájdalmasak, de csúnyák is. Akinek életében többször volt már herpesze, szinte a megjelenése előtt érzi, hogy jönni fog. Leggyakrabban az ajkakon bukkan fel, de más testtájakon is megjelenhet.
Sajnos, ha a herpeszvírus egyszer bekerül a szervezetbe, ott lappangva bármikor aktiválódhat, stressz, fáradtság betegség, erős napfény vagy ultraibolya sugárzás, más fertőzések, terhesség, menstruáció vagy fogászati kezelés következményeként.
Hogyan kerül a szervezetbe?
Az eredeti megfertőződés szinte mindig közvetlen érintkezés útján jön létre. Bőr-bőr érintkezéssel, például csókolózáskor, szexuális érintkezés során. Sajnos a hólyagokból származó váladék rendkívül fertőző, és az érintkezés helyén könnyen átkerül egyik szervezetből a másikba.
De elkaphatjuk cseppfertőzéssel is. Ugyanis a levegőben terjedő apró cseppeken keresztül, köhögés, tüsszentés következtében is megfertőződhetünk. Ritkábban, de előfordulhat, hogy fertőzött tárgyakkal, közösen használt pohár, törülköző, borotva, esetleg rúzs révén jut be a vírus.
De nemi érintkezés során is, ha a partner fertőzött. Ez akkor is megtörténhet, ha a gazda szervezetben nincsenek látható tünetei. Sajnos az is előfordul, hogy szülés során a fertőzött anya átadja a vírust az újszülöttnek. Miután bekerült a szervezetbe, az idegsejtekben lappang, és időnként újraaktiválódik.
(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2025. évfolyama 4. számának 38. oldalán!)
Még nincs hozzászólás