A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Ki a jobb problémamegoldó?

A mai műsorban problémamegoldó készségünkről, vagy annak hiányáról beszélgetünk. Vajon hogyan oldják meg a nők, és hogyan a férfiak a gondokat? Kinek mi az erőssége? Milyen stílusban, milyen módszerrel hárítják el a konfliktusokat? Milyen egyéni stratégiákat fejlesztettek ki vendégeink? Ezekről mesél nekünk Pásztor Erzsi, Bach Szilvia és Acél Anna. Férfi vendégünk szemléletmódja egyedülálló: úgy gondolja, hogy az emberek nem tartják szem előtt a végcélt, hanem fennakadnak a legkisebb problémánál.

Probléma, dilemma, mizéria, komplikáció, fennakadás. Teljesen mindegy, ki hogyan nevezi, hiszen szinte ezekből áll az életünk. Az élet tele van problémákkal és a mi feladatunk az, hogy ezeket megoldjuk. De hogyan? Erre mondja egy jó kis magyar dal, hogy „mindenki másképp csinálja”. Na de mégis, hogyan? Lehet ezt tanulni? Tudunk ebben fejlődni? Mintát kaphatunk-e a családból? Ki, hogyan kezeli a nehézségeket?

Három probléma megoldási stílust ismerünk. A legtöbb esetben spontán eseményekre spontán reagálunk. Ilyenkor szoktuk átélni a „heuréka!” vagy az „aha-élményt”. Azt érezzük, hirtelen nagyon jó megoldást találunk, meglepődünk saját magunk ötletes gondolatain. Van, amikor tudatos problémamegoldást tudunk alkalmazni, ha van időnk átgondolni a fennálló gondot. Azonban a legeredményesebb stratégia, ha nagyszámú, eredeti alternatívával tudunk szolgálni és nem egyetlen egy helyes megoldást dolgozunk csak ki.

Más a férfiak és más a nők probléma megoldási módszere. De általánosságban elmondható, hogy a jó problémamegoldó ember elébe megy a problémának, korrekten, nyíltan vállalja azt, ha hibázott. Kommunikál a másik féllel és nem elfedni akarja az esetleges gondokat. Sokszor nehéz beszélni róla, nehéz felemelni a telefont vagy írni egy e-mailt. De ne feledjük: az egyenességet mindig mindenki díjazza!

Kapcsolódó cikkek: