A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Noruz, a perzsa újév

A helyiek a könnyebb megértés érdekében idegeneknek azt mondják, a noruz a perzsa karácsony, de valójában a tavasz köszöntése. Annyi kapcsolat azért van a két ünnep között, hogy mindkettő nagy családi esemény.

Fotó: Europress/Getty Images

Iránban két hétre megáll az élet. Ünnepelnek, és látogatóba mennek egymáshoz. A gyerekek ajándékot is kapnak, ami általában a Koránban elrejtett pénz. A Ridikül vendégének, Lotfi Behnamnak gyerekkori emléke, hogy azokról az oldalakról, ahol a pénzt megtalálták, felolvastak a Koránból.

A köztereken és otthon ünnepi asztalokat állítanak fel, ennek a mi fenyőfánknál is nagyobb jelentősége van a számukra. A hagyomány szerint hét, fárszi nyelven sz-szel kezdődő  dolog kerül rá. Szabdzi (búza- vagy lencsecsíra), szamanu (búzapuding), szíb (alma), szendzsed (szárított gyümölcs), szir (fokhagyma), szumák (szömörce) és szerké (ecet).

Az ünnepi asztal üzenete
Minden rávalónak szimbolikus jelentése van:
- a fokhagyma az egészség, a gyógyítás;
- az ecet a tisztaság és a türelem;
- a búzacsíra az újjászületés;
- az édes puding a bőség;
- a szárított gyümölcs a szerelem;
- az alma a szépség,
- a szömörce pedig a színével a pirkadat jelképe.

Az asztalon helyet kap az üvegedényben úszkáló aranyhal, ami az életet,  a tükör, ami a tisztaságot és becsületet jelképezi, az aprópénz, ami a jólét, a festett főtt tojások, amelyek a termékenység és a virágzó jácint, ami a tavasz szimbóluma. Ott van az asztalon a szent könyv, a Korán, és a boldogságot jelző égő gyertya.

A városok utcáin úgy árulják az aranyhalakat és a csíráztatott búzát, mint nálunk a szerencsemalacokat.  A noruz estéjén szilveszteri a hangulat, milliószámra robbannak a petárdák, az utcákon Teherán-szerte tüzeket gyújtanak, amit aztán az éjszaka során a városlakók átugrálnak, így jelképesen megtisztulva.

A kéthetes vendégeskedés, vándorlás, ünneplés után a családok kirándulni mennek, a szabadban piknikeznek, és a kicsíráztatott búzát elültetik, jelképesen visszaadják a természetnek.

A noruz kifejezés az óperzsa nyelvből származik, jelentése új nap vagy napfény. A  perzsa újév hagyományos ünnep Iránban, Azerbajdzsánban, Afganisztánban, Indiában, Törökországban, Zanzibáron, Albániában, a kurdok közt, és Közép-Ázsia több országában.

Címkék: fokhagyma, ecet, irán, noruz, perzsa újév, ünnepi asztal, tavaszünnep, aranyhal

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!