A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Kikészít a stressz! (Ha hagyom...)

Nem vitás, amióta lemásztunk a fáról és felmásztunk az ötödikre, sokkal őrjítőbb lett a világ. Lépten-nyomon bosszantanak például az agresszív autósok, a száguldó rollerek, a gurulós bőröndök, a totyogó nénik, a kátyúk, a kutyakakik, az arrogáns főnökök, a rémhíradók, a nem szűnő időjárási frontok, az infláció, a drágulás, na, amíg ezt leírtam, máris olyan ideges lettem, hogy csak na.

Fotó: Shutterstock.com

Mit szoktunk csinálni, amikor feszít a gőz odabent? Van, aki kifelé robban, és a többieken tölti ki a dühét, van, aki bent tartja, és saját magát emészti. Egyik sem túl jó megoldás, de mivel hiper nyugodt környezetet teremteni képtelenség, nekünk kell megtanulni, hogyan kezeljük önmagunkban a feszültséget, hogy se kifelé, se befelé ne robbanjon.

Tényleg megbetegít!

A stressz konkrét fizikait tüneteket okoz. A vérnyomás megnő, a szívverés rendetlenkedik, remeg a gyomor, az izmok megfeszülnek, a testünket elönti a veríték… A stressz hosszú távon csökkenti az immunrendszerünk védekezőképességét is, ezért megnő a különböző megbetegedések kockázata.

Jellemző a gyakori fejfájás, a migrén, a mellkasi fájdalom, és a konkrét szívproblémák kialakulásának kockázata is nő. Mindemellett okozhat a stressz olyan fizikai tüneteket is, melyekre talán nem is gondolnánk, ilyenek például a gyakori felső légúti panaszok, a bőrbetegségekre való fogékonyság, vagy akár a hajhullás.

Csak mert szeret!

Fotó: Shutterstock.com

Fontos volna, hogy legalább a szeretetkapcsolatainkban ne hergeljük egymást például azzal, hogy az amúgy is ideges másikba belekötünk a hangulata miatt. Nyugtázni kell, hogy a dühe, indulata nem nekünk szól, még akkor sem, ha látszólag a mi mondandónk váltotta ki belőle. Tehát nincs értelme sokáig haragudni a megemelt hangerő vagy a nem túl kedves szavak miatt.

Az ember, ha sarokba van szorítva, azt bántja, aki közel áll hozzá, mert úgy véli, az majd elnézi neki. Azért kiabál tehát épp velünk, mert szeret! Inkább keressük meg, milyen módon tudnánk együtt levezetni az annyira kínzó feszültségét.

Finoman, szépen

Fotó: Shutterstock.com

A feszültség feloldásához néha az is elég, ha egy jót beszélgetünk, és megpróbáljuk kicsit távolabbról megnézni a problémát. Min is dühöngünk éppen? És ha ugyanezen a barátnőnk dühöngene, mit mondanánk neki? Ugye azt, hogy ugyan már, ez semmiség, holnapra nem is emlékszel rá!

A stressz a legkártékonyabb dolog, jobban mérgez, mint a cigi, az alkohol, az ételadalékok. Boldogtalanná, örömképtelenné tesz, testileg, lelkileg megbetegít. Nem egyszerűbb egy jó nagyot sóhajtani, és továbblépni? Esetleg táncra perdülni csak úgy, vagy elmenni és futni egy nagyot? A dolgok előbb-utóbb így is, úgy is megoldódnak akkor is, ha haragszunk miattuk, és akkor is, ha nem.

10 tipp stressz ellen

Fotó: Shutterstock.com

  1. Oszd be jól az idődet! A könnyen alakítható mindennapi szokások segítenek a stressz leküzdésében, mert kiszámíthatóbbá teszik a napunkat. A napi ütemtervnek nem muszáj túlzottan merevnek lennie! Ne tervezd meg előre az éved minden egyes napját. Ha túlzottan előre tervezel, merevvé és rugalmatlanná tehet, felesleges terheket helyezhet rád. 
  2. Készülj fel a következő napra! Minden este szánj 10 percet arra, hogy felkészülj a következő napra! Írj listát arról, hogy mit szeretnél másnap enni, és készítsd el előre az ebédet, hogy ne kelljen majd akkor kapkodnod vele. Válaszd ki és készítsd elő az öltözéket és a cipőt, amelyet viselni szeretnél. Szervezz előre találkozókat olyan barátokkal, akik pozitívan hatnak rád.
  3. Élvezd az apró dolgokat is! Lassíts! Élvezd a pillanatot, amit éppen megélsz! Keresd meg az örömöt minden tevékenységedben. Dicsérd magad, amiért csak lehet. Koncentrálj a mindennapi teendők részleteire is!
  4. Mozogj gyakran! A rendszeres testmozgás csökkenti a stresszt, és egészségesebbé tesz. A rövidebb gyakorlatok (pl. nyújtás munka közben) hasznosak, még akkor is, ha nincs időd hosszabb edzésre. Egy tízperces nyugtató séta stresszoldás tekintetében annyira hasznos tud lenni, mint egy 45 perces komoly edzés.
  5. Nevess gyakran! A nevetés endorfinokat termel, melyek javítják a kedélyed, és növelik az immunrendszer védelmét. Csökkenti a stresszhormonok – mint a kortizol és az epinephrine – szintjét. Segít a fizikai fájdalom kezelésében. A nevetés ragályos, egy jó viccel nem csak magadon, másokon is segítesz.
  6. Élvezd a természetet, és éld ki kreativitásod! A szabadban töltött idő természetes antidepresszánsként is hat. A természetes illatok és látványok nyugtató hatással vannak idegeinkre. Szakíts időt a zenére, művészetekre és a táncra!
  7. Lélegezz mélyeket! Amikor ideges vagy, ülj le, és öt percen keresztül lélegezz lassan és mélyeket. A lassú lélegzetvételek csökkentik a stresszhormonok szintjét, a pulzusszámot és a vérnyomást.
  8. Meditálj naponta! A meditáció egyszerű dolog. Nem szükséges konkrét módszereket megtanulni, találd meg a saját módszeredet, amellyel kitisztíthatod a fejed, legyen az egy forró fürdő, elmélkedés törökülésben, vagy lágy zene hallgatása csukott szemmel.
  9. Írj listát azokról a dolgokról, amik örömet okoznak! A naplóírás segít az önismeret fejlesztésében és a gondolatok rendezésében. Jegyezd fel magadnak a pozitív helyzeteket, sikereket és eredményeket! Emlékezz azokra a dolgokra, amikért hálás vagy.
  10. Aludj jól! Fontos, hogy szervezeted annyi pihenéshez jusson, amennyire szüksége van. Rendezd a gondolataidat alvás előtt, hogy nyugodt álmaid legyenek! Vegyél egy langyos fürdőt, és mielőtt elalszol, mondj el egy mantrát vagy imát.

(Forrás: www.visualistan.com)

Címkék: kirándulás, endorfin, nevetés, jó alvás, stresszkezelési technikák, rendszeres testedzés, stressz ellen, mit okoz a stressz, meditálás, helyes lélegzés

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!