A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Hatalmas szív

Egy ormótlan növényevő. Lengeti az ormányát, ringatja a fenekét, és kész. Mást sem csinál egész nap. Legalábbis így tűnik, ha az állatkertben nézegeti az ember.

Fotó: Shutterstock.com

Aztán, ha egy kicsit jobban megismerjük az elefánt személyiségét, összeszorul a szívünk, milyen rettenetes lehet neki az állatkertben álldogálni. Intelligens, érző, különös teremtmény hatalmas szívvel, együttérzéssel, hűséggel, soha nem kopó emlékekkel.

A régmúltra is emlékeznek

Több évtized után is felismerik a rokonaikat, és a csordájuk minden tagját, emlékeznek a veszélyes területekre vagy a veszélyt jelző körülményekre. Eligazodnak a hatalmas prériken, tudják, hol volt régen az itató, vagy a friss eledelt rejtő liget. Olyasmire is emlékeznek, amikre nincs is szükségük az életben maradáshoz. Egy kedves emberre vagy egy veszélyes közösségre, ahol nem látták őket szívesen.

Tudom, ki vagy!

Két cirkuszi elefánt 23 évvel a közös szereplésük után is megismerte egymást, és boldogan trombitáltak, amikor összefutottak. De nem csak a fajtársaikat ismerik fel: embereket is megismernek, még akkor is, ha évtizedek óta nem találkoztak velük.

Ez azért van, mert az elefánt agya a legnagyobb a szárazföldi emlősök között, arányosan majdnem akkora, mint a csimpánzé, a szerkezete pedig meglepően hasonlít az emberére. Az agykérgük és az érzelmekért és hosszú távú memóriáért felelős hippokampuszuk is jól fejlett. Olyan dolgokra is emlékezhetnek, amik évtizedekkel korábban történtek, például egy súlyos aszály előjeleire.

Matek és testbeszéd

Számolni is tudnak, annyira legalábbis, mint egy elsős gyerek. Képesek alakzatokat megörökíteni festékkel, és élvezik az alkotás folyamatát. Kétoktávnyi hangot meg tudnak különböztetni, és képesek megismételni egyszerű dallamokat.

Zenekart is alapítanak, nyilván fúvós zenekarra gondolok. A társalgáshoz képesek a hangjukon kívül testbeszédet is alkalmazni, de dübörögnek is. Infrahangot is tudnak kibocsátani, és meg is hallják, akár a denevér. A kutatók azt állítják, hogy az elefántoknak saját nyelvük és ahhoz tartozó nyelvtanuk van.

Fotó: Shutterstock.com

Mélyen együttérző

Megdöbbentően erős az elefántok segítőkészsége, együttérzése és önzetlensége. Képes hosszan gyászolni, és eltemeti, majd látogatja halott barátját, legyen az elefánt, ember vagy egy másik állat. Nem árt a másik állatnak akkor sem, ha erre kap parancsot.

Egy indiai elefántnak az lett volna a dolga, hogy oszlopokat állítson egy lyukba. De ő nem volt hajlandó erre. Amikor a munkások megnézték, mi lehet a baj, meglátták, hogy a lyukban egy kutya aludt békésen. Történt olyan is, hogy sérült embert talált az elefánt a vadonban, és egészen addig mellette maradt árnyékot biztosítva neki és vigasztalni, amíg meg nem érkezett a segítség.

Elefántgyász

Tudósok a YouTube felületén talált videókat elemezték, hogy megértsék az ázsiai elefántok gyászának folyamatát. Az elefántok valóban gyászolnak: olyan reakciókat mutatnak, mint az érintés, és a tetem fölötti őrködés, szaglászás, gyengéd tapiskolás.

Megpróbálkoznak az újraélesztéssel is, lökdösik, finoman rugdossák és rázogatják a tetemet. Aztán jön a virrasztás a jellegzetes bánatos kürtöléssel, ami nem hasonlítható más hangjaikhoz. Olyan eseteket is találtak, ahol felnőtt nőstények – feltehetően az anyák – az elpusztult borjaik testét cipelték az ormányukon akár heteken, hónapokon át.

Van ám, hogy betelik a pohár!

Sokszor hallunk vagy olvasunk olyan híreket is, hogy az elefántok szétromboltak egy termőföldet vagy települést, és megkergettek vagy meg is öltek embereket. Az ilyesmi, mint utóbb kiderül, mindig egy nagyobb elefántmészárlás után történt – tehát a memóriájukat és intelligenciájukat bosszúra is fordíthatják. Egyre kisebb életteret hagy nekik az ember, éheznek, kiszolgáltatottak, ráadásul legyilkolják őket az orvvadászok az agyarukért.

Nemrég 511 elefántot öltek meg azért, hogy háromtonnányi agyarukat Ázsiába vigyék. Hatmillió dollárt ért a sok elefánt élete, holott az elefántcsont kereskedelmet sok éve tiltja a törvény. Az elefánttámadások tehát soha nem ok nélküliek. Egy indiai falun végigszáguldó csorda például egy férfit üldözött, aki felmenekült egy fára, de az egyik elefánt lehúzta onnan, és a lábát törte. Amikor néhányan a férfi segítségére siettek, az elefánt még dühösebb lett, és agyontaposta áldozatát, a holttestet pedig magával vitte, és két héten át cipelte.

Nepál közelében egy 67 éves alvó férfival végzett egy elefánt. Összetaposta, majd két hétig magával hurcolta a férfi holttestét. Később ismerősei azonosították a férfit, és igazolták, hogy az orvvadászok egyike volt.

(Forrás: globoport.hu, qubit.hu, agraroldal.hu)

Címkék: elefánt intelligencia, elefánt agyszerkezet, elefánt gyász, elefánt emlékezet

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!