A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Gombóc bébik

Összeállításunknak nincs más célja, mint hogy megcsodáljunk néhány állatkölyköt a nagyvilágból, csak mert kedvesek és imádnivalók. Persze, azok az állatkölykök is kedvesek és imádnivalók, amelyek most nem szerepelnek a cikkünkben, de az összes állatgyerek sajnos nem férne el az újságban.

Fotó: Shutterstock.com

Ej, ráérünk arra még!

A lajhár akkor is szívmelengetően esetlen, amikor komoly felnőtté válik. De aprócska korában képtelenség mosoly nélkül ránézni. A lassúság és a lustaság szimbólumaként tartják számon ezt a hosszú karmú állatot, pedig nem lusta, csak okos. Lassúságuk a rejtőzködést és az álcázást szolgálja, másrészt annak következménye, hogy a főként rostos zöldségekből álló táplálékuk energiatartalma kicsi.

A lajhár általában magányosan él, vagyis csüng egy ágon, ha viszont kicsinye születik, minden percét a gyereknevelésnek szenteli. A bébi lajhár 30-40 grammos, vagyis nagyon aprócska, így legalább 6 hónapig a mamája szőrébe csimpaszkodva lustálkodik.

Ha már végképp megunják az ágon csüngést vagy a faágon terpeszkedést, akkor lemerészkednek a földre, vagy úsznak egyet a közeli strandon. (Véletlenül sem gyorsúszásban.) Élettartamuk 30-32 év.

Igazi pufóka a kis fóka

A Déli-sarkvidéken élő Weddel-fóka 11 hónapig hordja a szíve alatt a magzatot. Miután világra hozza kicsinyét, nagyon kemény munka következik, hiszen a bébinek meg kell tanulnia, hogyan boldoguljon a sarkvidék kíméletlen körülményei között.

A pufókák kéthetesen már a jeges vízben tempóznak és úszni tanulnak, mert el kell sajátítaniuk, hogy megtalálják a jég alatti légréseket, hogy ne fulladjanak meg, illetve azt, hogyan nyissanak a fogaikkal a jég felszínén újabb lékeket. Eközben a fókamamák rendkívül magas, 60 százalékos zsírtartalmú tejjel táplálják őket.  

Más a helyzet a galápagosi fókáknál. Az oroszlánfókák valódi anyai közösségben nevelik a kicsinyeiket. A hímek 5-25 fős háremet gyűjtenek maguk köré, amelyet hevesen védelmeznek. A nőstények gyakran tartanak fenn óvodát, egy olyan sekély vizű öblöt, ahol a különböző korú fókabébik közös felügyelet alatt pancsolhatnak. Mivel az anya már a szülés után 2-3 héttel újra párosodik, mindig rengeteg fókabébi van egy-egy háremben.

Fotó: Shutterstock.com

Ne nézz bután, te orángután!

Ezek a Borneó és Szumátra őserdeiben élő emberszabásúak sok mindenben hasonlítanak az emberre, például a gyereknevelésben is. Az orángután anyukák ugyanis rendkívül hosszú ideig, nyolc évig maradnak kicsinyük mellett.

A nőstények egyszerre általában egy kölyköt nevelnek, ezért különösen szoros kötelék alakul ki az anya és a bébi között. A kicsiknek rendkívül sok mindent kell megtanulniuk, és ez nem megy gyorsan, például 3-4 évbe is beletelik, mire képesek egyedül biztonságos pihenőhelyet építeni a fa tetején.

Nagyi vigyáz a kisdelfinre

A delfinek nem hagyják hátra a megöregedett családtagokat. Ha egy nőstény delfin elveszíti a reprodukciós képességét, vagyis a klimax korába lép, megkezdődik a szépséges és hosszú nagyikorszaka. A delfinunokák életbenmaradási aránya magasabb, ha a nagyi már átesett a menopauzán. Megfigyelték, hogy ha egy orkanagyi meghal, nagy valószínűséggel az unokái is utánahalnak.

Más szóval, ha nem folytatják a szaporodást, az orkanagymamák valójában többet tesznek annak érdekében, hogy génjeik átöröklődjenek, mint ha szaporodnának.

Fotó: Shutterstock.com

A bodros bari az egyik legmagyarabb állat

A bárány a juh, vagyis birka leszármazottja. Ameddig szopik, szopós báránynak hívjuk, ez körülbelül 2-3 hónap. Ezt követően elválasztják a mamájától, és ezentúl választott (vagyis elválasztott) báránynak nevezik úgy 1 éves koráig.

A magyaroknál a történelem során a ló után a legfontosabb háziállat volt. A racka juh jellegzetesen magyar állatfajta, sehol a világon nem található, csak ott, ahol magyarok laknak. Magyarországon az elmúlt ötvenöt év során az őshonos kiskérődzők közül a juh volt az, amely számban, népszerűségben és jövedelmezőségben nagy jelentőséggel bírt.

Vagy tiszta malac, vagy boldog malac

A disznóról azt tartják, hogy koszos, sárban dagonyázó állat, amely a saját ürülékében alszik és túr. A valóság azonban az, hogy a disznó egyáltalán nem koszos, csak ha az óljában nincs módja tisztálkodni.

Amikor a sárban hempergőznek, akkor is tisztálkodnak, a vastagon rájuk száradt dagonya ledörzsölésével megszabadulnak a kullancstól és más parazitáktól, sőt ez megvédi bőrüket a szúnyogok és böglyök csípésétől is.

Máskülönben pedig a disznók, így a kismalacok is nem csak tiszták, de rém okosak is és érzelmesek. Összetett problémák megoldására is képesek, imádnak játszani, van humorérzékük és egyéniségük.

Címkék: lajhár, állatkölykök, bárány, orángután kölyök, fóka kölykök, delfin nagyi, malacka

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!