A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A tánc mágikus ereje

A táncnak mágikus ereje van. A régi idők mágikus céljai, a sámántáncok, az esőt kérő rituálék már feledésbe merültek, manapság inkább stresszoldó hatása miatt kedveljük. A tánc utazás az érzékek birodalmába.

A táncterápia mélyre ás: egy transztánc-est résztvevőjeként valódi önismereti utazást tehetünk.

Horváth Réka és Santiago Maciell

Átlépve a határokat
Mondok Árpád,
a TranszTánc képzett terapeutájaként immár nyolc éve foglalkozik transztánc-rituálékkal. Elmondása szerint a csupán néhány elemre épülő folyamat igen mély nyomot hagy a résztvevőkben. „Kiváló lehetőséget teremt arra, hogy felszabaduljanak bennünk az elfojtott érzelmek, és ráismerjünk a kapcsolati mintáinkra. Olyan, mint egy nagyítóüveg, ami megmutatja a hétköznapi életünkben nehezen megélhető helyzeteket, érzéseket.” A változatos korcsoportú résztvevőket – a tizenhat éves lánytól a hetvenesztendős férfiig minden korosztályt vonz a foglalkozás – sokféle dolog motiválja, a kíváncsiságtól az önismeretre törekvésig.

A sötét teremben ritmikus zenére, dobokkal, csörgőkkel, kolompokkal kísért muzsika alatt bekötött szemmel mozgó táncosok különféle élményekkel térnek haza. „Csak azt tudom elmondani, amit mások elmesélnek – osztja meg a tapasztalatait Árpád. – Képessé válnak elengedni a szorongásaikat, megélhetnek elfojtott érzelmeket, nem is sejtett határokat léphetnek át. A transztánc szembesítő, felszabadító élmény, melynek során megtapasztaljuk a félelmet, az örömöt, az ellazulást, és a sötétben, a ritmus gerjesztette helyzetben szembesülhetünk önmagunkkal. Egyetlen est is elég erős élmény ahhoz, hogy fejlessze a személyiségünket."

Párkapcsolati terápia
Horváth Réka
tizenhat évesen, egy grafológus tanácsára kezdett el foglalkozni a tánccal, s néhány év alatt versenytáncos lett latin-amerikai kategóriában. Vonzotta a latin zene és tánc életöröme, szenvedélye, dinamizmusa. A mozgás élete szerves részévé vált: ma mexikói származású partnerével, Santiago Maciell-lel a színpadi fellépéseken kívül csoportos órákat, workshopokat tartanak. Santiago ismertette meg a Quimera módszerrel, amely a különböző mozgásformák és táncstílusok ötvözésével az improvizáció szabadságát nyújtja. Különlegessége abban rejlik, hogy magas szintű testtudat fejleszthető általa, erősíti a mélyizomzatot, javítja a koordinációt, az egyensúlyérzéket, s ezeket az előnyeit a sportolók is szívesen kamatoztatják.

„Nagyon sokat ad ez a mozgás, önismeretre tanít. Segít az önbizalom felépítésében, erősítésében. Ezenfelül személyiségfejlesztő hatású is, és tánc közben érdekes kapcsolódást figyelhetünk meg – meséli lelkesen Réka. – Megélhetjük, milyen érzés, mikor egy nő ráhagyatkozik a férfira, és követi, vagy hogyan tud egy férfi határozottan irányt mutatni, mikor a táncban vezeti a nőt. Megélhetjük a nemi identitásunkat, kifejezhetjük a legmélyebb érzelmeinket tánc közben. Ha párban táncolunk, mindketten teljes odaadással tesszük, figyelünk a kettőnk közti energiaáramlásra. Megszűnik minden más, ami körülöttünk van, és csak a kettőnk kapcsolata létezik.” 

Címkék: tánc, pszichológia, önismeret, táncterápia, transztánc, quimera módszer

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!