A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A rajongás lélektana

Leginkább tinikorban szeretünk rajongani, de felnőttként is szükségünk van példaképekre. Ameddig a sóvárgásunk nem ölt kóros méreteket, nincs baj, ám a beteges rajongás diagnosztizálható mentális probléma is lehet.

Fotó: AFP

A 2008-as pekingi olimpia súlyemelőbajnokáról, Matthias Steinerről készült képeket látva nem a „romantika” az első szó, ami az ember eszébe jut: hatalmas muszklik, több száz kilót megmozgatni képes őserő. Mégis, az osztrák születésű német sportoló legalább olyan híres volt tragikus, ám gyönyörű szerelmének történetéről, mint a bajnoki címeiről. Még a 2000-es évek elején történt, hogy egy német hölgy teniszt akart nézni a tévében. Kapcsolgatott a sportcsatornák között, és az egyiken véletlenül súlyemelőverseny közvetítésére bukkant. Megbabonázva nézte a képernyőt, amelyen éppen Matthias Steiner készült a gyakorlatához. Ezt követően addig járt a sportcsatorna szerkesztőinek nyakára, míg azok végül megadták neki a sportoló e-mail címét. A rajongásból házasság lett, a pár nagy boldogságban élt, ám az asszony 2007-ben autóbalesetben meghalt. Steiner nyolc kilót fogyott, és mélységes letargiába esett, ám egy év múlva újra a dobogó legfelső fokán állhatott. A percekkel korábban 258 kilót kinyomó sportoló sírva, felesége fényképét a kezében szorongatva ünnepelt.

„Ady Endre emlékében Lédának”
A rajongóból házastárs-történetek sorában számos olyat találhatunk, amelyekben egy ismert személy és civil, ám annál kitartóbb imádója a főszereplő. S korántsem csak manapság – az elérhetetlennek tűnő emberek iránti vonzódás régen is jellemző volt. Elég, ha Csinszkára, Ady Endre, Babits Mihály és Márffy Ödön múzsájára gondolunk. A vérfertőző kapcsolatból fogant, vékony, ám delejes kisugárzású Boncza Berta tizenévesen, egy svájci leányintézetben határozta el, hogy levelet ír Ady Endrének, akibe a versein keresztül szeretett bele. Hozzá is ment, majd a költő halála után Babitsot, később Márffy Ödön festőművészt is behálózta. Legnagyobb szerelme azonban örökre Ady maradt: amikor a költő előző szerelme, Brüll Adél (vagyis Léda) 1934-ben meghalt, Márffy Ödönné (azaz Csinszka) is küldött virágot a ravatalra. „Ady Endre emlékében Lédának – Csinszka” – állt az orchideákat átfogó szalagon.

A híres emberek, sztárok, celebek iránti rajongás, persze, általában beteljesületlen marad. Vagy ha mégsem, ritkán lesz belőle tartós, valódi kapcsolat. A mindig is sok hölgyrajongót vonzó fiúcsapat, a Blue tagját, Lee Ryant a Myspace nevű közösségi oldalon környékezte meg későbbi neje. Samantha Miller addig üldözte szerelmével a férfit, míg az beadta a derekát. Összeházasodtak, gyermekük is született. Később azonban – miután az egyébként botrányos életviteléről ismert énekes állítólag megverte a nőt – elváltak útjaik. Hasonló véget ért a Limp Bizkit frontemberének, Fred Durstnak és rajongójának frigye. Az akkor harmincöt éves énekes 2006-ban jegyezte el a tizennégy évvel fiatalabb Krista Salvatorét, aki a sztár első filmjének forgatásán találkozott Dursttel, ám sokan úgy vélték, csak egy elvakult rajongó, aki így akart imádottja közelébe férkőzni. Kapcsolatuk nem tartott sokáig – igaz, valószínűleg nem csak a lányon múlt a dolog, hiszen szerelme később újraházasodott, ám három hónap múlva ismét vette a kalapját.

Ideálok és hiányok
„A rajongás a személyiségfejlődés természetes része tinédzser- és kamaszkorban – mondja Tóth Szilvia mentálhigiénés szakember. – A tizenkét-tizenhárom évesek a legfogékonyabbak a hírességek iránti rajongásra – tudjuk meg a szakembertől. – A játékok helyét ekkor veszi át az álmodozás, mint az önmegismerés egyik kezdetleges eszköze. A kamaszok figyelme a kortársak, példaképek, idősebb barátok felé fordul. Önmagukról is ideálképet dédelgetnek. Tesztelik az ügyességüket, erejüket, a felnőttségre való alkalmasságukat. Központi kérdéseik: kivé legyek? Kivel vállaljak barátságot? Természetes tehát, hogy találnak valakit, akire felnéznek, akivel azonosulnak, akivé válni szeretnének. Ennek egyik motorja a kiemelkedési és megkülönböztetési vágy. Az ideálokkal kompenzálják saját, vélt hiányosságaikat. Így lehet egy gátolt, bátortalan fiatal példaképe egy bokszbajnok. Ha azonban túl nagy a különbség a vágyott és a valódi énkép között, úgy érezheti a fiatal, hogy elérhetetlen az ideál, és feladja az erőfeszítést. A rajongás egyfajta hiánypótlás lesz számára. Visszahúzódik, és az imádott személy sikereiben éli meg a saját, meg nem élt életét.”

Az angliai University of Leicester és a University of Coventry kutatása szerint a veszélyek, a gátló folyamatok azoknál a serdülőknél léphetnek fel, illetve maradhatnak meg felnőttkorban, akik magányosnak érzik magukat a családjuk, barátaik körében, illetve ezek a kapcsolatok nem elég bensőségesek, stabilak, esetleg teljesen nincsenek is barátaik. A beteges rajongó legfőbb jellemzője, hogy az a téves képzete alakul ki, mely szerint az érzések kölcsönösek a sztár és közötte. Előfordulhat olyan fázisa a rajongásnak, amikor bizalmasának, igaz barátjának, vagy szerelmesének tekinti a másikat, ekkor azonban már mindenképp szükséges szakember bevonását kérni.

A példakép hasznossága
A rajongás, persze, nem csak a kamaszok sajátja. Francisco Gil-White fejlődéselméleti pszichológus szerint az embernek biológiai hajlama van a sikeres egyedek felismerésére, és a hízelgésre. Az ősi közösségektől fogva megfigyelhető az a jelenség, amely során a sikeres, erős, köztiszteletben álló emberektől a többiek igyekeznek eltanulni az életstratégiájukat. A Coventry Egyetem munkatársa, Brian Tracy szerint hasznos, ha példaképet választunk magunknak, és figyeljük őt. Mi teszi eredményessé, hogyan dolgozik, milyen a stílusa, milyen belső kvalitásai vannak? Ezután elkezdhetjük kipróbálni, megélni, gyakorolni a tulajdonságait. „Az így kialakuló személyiségváltozásnak azonban – hangsúlyozza Tóth Szilvia – nem szabad csupán külső jegyeken alapulnia: a fejlődés a kívánt külső jegyekhez szükséges belső erősségek kimunkálásával érhető el. Ilyen például az önértékelés növelése, amely az egészséges határozottság mellett a konfrontáció, a nemet mondás, az önérvényesítés kulcsa is.”

A felületesség az oka annak is, hogy a sztár–rajongó kapcsolatok hamar kifulladnak. Hiszen a rajongás minden szerelmi kapcsolatban fontos lehet, ha a számunkra vágyott tulajdonságokat a párunk testesíti meg. Ekkor nem is igazán a partnerünkbe, hanem az általunk sóvárgott értékekbe szeretünk bele. Amikor pedig fejlődésünk során megszerezzük a belőlünk addig hiányzó minőségeket, a párkapcsolat veszít az erejéből. Ilyenkor komoly problémák merülhetnek fel, hiszen a kötelék, amely eddig a kapcsolatban tartott bennünket, átalakul. A szerelemben is fontos, hogy felismerjük önmagunk változásait.

Mielőtt túlságosan sajnálni kezdenénk magunkat, az „átlagembereket”, nem árt tudni, hogy a rajongást a sztároknak sem könnyű feldolgozniuk. Sokuk alkoholhoz, gyógyszerekhez, drogokhoz menekül, hogy kezelni tudja az irigyelt reflektorfény velejáróit.

Címkék: példakép, sztár, beteges rajongás, brian tracy, csinszka

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!