A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A griff legendája

Talán létezik egy lény, amely sem nem emlős, sem nem madár, sem nem ember, sem nem isten. Teste egy oroszlánéhoz hasonlít, mely hatalmat és erőt sugároz, méretes szárnyai pedig egy sasé, jelezvén, hogy az ég teremtménye, és az isteni tudás birtokosa. A világ szinte minden pontján és korszakában megjelenik, gyakran őrzőként, védelmezőként vagy a hatalom jelképeként, de még a mesékben is felbukkan.

Fotó: Shutterstock.com

A griff ábrázolásai már az ókori Mezopotámiában, Perzsiában és Egyiptomban is megtalálhatók voltak. A görög mitológiában Apollón szent állataként tartották számon, ő őrizte az aranykincseket és a túlvilág kapuit. A középkorban a griff a nemesség, az igazság és az erő jelképe lett, gyakran használták figuráját címereken és templomok díszítőelemeként.

Legendája a dinoszaurusz-maradványok felfedezéséből eredhetett, a sivatagos vidékeken talált protoceratops csontvázak emlékeztettek egy hatalmas, madárszerű lényre…

Négylábú madár

Konrad Wolfhart Lycosthenes: Csodák krónikája című könyvében (1557) így ír a griffről. „Indiában a Hyperborea hegyeiben él a rettenetes, ritka, csodálatos, de az isteneknek igencsak tetsző griff, e négylábú, görbe karmú, fekete hátú madár; mellső része bíborvörös, szárnya fehér, csőre sasszerű, szeme tűzben ég; nehéz elfogni őt, hacsak nem mikor még fióka vagy röpképtelen.

(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2025. évfolyama 3. számának 69. oldalán!)

Címkék: sevillai szent izidor, dante isteni színjáték, griff legenda, griff és dinoszaurusz

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!