A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Mit ehet a gyerek?

Nagyon fontos a gyerekek megfelelő táplálkozása, hatással lehet a későbbi egészséges vagy épp az egészségtelen életmódjuk kialakulására. A szülő táplálkozási szokásai sok esetben kihatnak a gyermekére is. Hogyan mutassunk példát? Hogyan szerettessük meg velük a zöldségeket és a gyümölcsöket? Hogyan előzzük meg az elhízást? Erről beszélgetünk ma Liptai Claudiával, Szekér Edittel és Szekeres Adriennel. Meglepetés vendégünk kisfia válogatós, kislánya testvére ellentettje.

Egyet apáért, egyet anyáért, egyet nagyiért.. ugye ismerjük ezt a játékot?  Valaki válogatás nélkül mindent megeszik, de van, akinél az ételfajták leredukálódnak egyféle típusra. Az egészséges életmódot nehéz követni ebben a rohanó világban, a fogyasztói társadalom elé ömlesztve van az egyik-másik-sokadik termékfajta. Meg kell tanulnunk szelektálni az egészséges és a tartósítószert tartalmazó termékek között. De erre nem elég felnőttkorban odafigyelni, már a gyermekeinket is erre kell nevelni, hogy amikorra felnőnek, ez az elv evidenssé váljon. A szervezet megfelelő felépítéséhez szükség van a megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékbevitelhez. De mit tegyünk, ha a gyermek válogatós, ha nem szereti a zöldségeket és gyümölcsöket? Esetleg az édesség jelenti számára a főételt és a főétel a desszertet.. azaz édességből többet eszik, mint a főételt jelentő ételekből.

Tények és trükkök

Gyermekeinkért felelősek vagyunk! Európában minden 5. gyermek elhízott, amely később komoly szív- és cukorbetegséget okozhat. A gének természetesen befolyásolhatják a túlsúlyra való hajlamot, de megfelelő egészségtudattal koordinálható ezek mértékének csökkentése. Érdekes adatok jelentek meg, miszerint a csecsemők az édes ízt részesítik előnyben, a keserűtől pedig óckodnak, ezért gyakran nem kedvelik a zöldségeket. A történelmi ősidőkre visszatekintve van benne ráció, ugyanis az édes íz régen is az energiaforrást jelentette, a keserű pedig a mérgező növényekre utalt. Gyermekkorban jellemző a neofóbia kialakulása, ami az újtól való félelmet jelenti. A zöldségeket nagyon sok kicsi elutasítja, ez lehet az oka annak, hogy a későbbi étkezésekből is nagyrészt kimarad. A fiatalok válogatós korszaka a szülőt arra sarkalja, hogy valamilyen módon, szerettesse meg vele azokat a bizonyos élelmiszereket. De vajon jól csináljuk? Nem az ellenkezőjét váltjuk ki? Ha a gyermek számára ízletes ételek megvonásával próbáljuk őket rávenni arra, hogy fogyassza inkább az egészségeset, akkor ellenkező hatást érünk el, a tiltott – jelen esetben az ízletes – étel lesz számára a vonzó. Természetesen ebben az esetben is a mérték az érték. Ugyanis egy minimális korlátozás meghozhatja az eredményét, de a drasztikus megvonás felnőttkori hatása az elhízás lehet. A kiskorban tiltott dolgokat, felnőttként mértéktelenül fogyaszthatják, akkor is, ha nem feltétlen éhesek. Mint mindenben, az étkezési szokások kialakításában is példaképként kell szolgálnunk gyermekeinknek. Ugyanis ők nagy eséllyel követik és utánozzák azokat, akik a közvetlen környezetükben élnek. Játékos trükkökkel, dicsérettel, kínálással és példamutatással elérhető a kívánt eredményt.

Kapcsolódó cikkek: