A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Miért nem egyeznek a férfiak és a nők?

Szakértők szerint kétféle háttere van annak, hogy a nők és a férfiak gyakran nem értik egymás mondandóját. Az egyik ok biológiai, a másik pusztán az, hogy a férfi alapvetően a problémamegoldásra van berendezkedve, ezért lehet, hogy mikor a nő csak ki akarja beszélni magát, a férfi már azon agyal, hogyan oldja meg a problémát. A jelenség mindenesetre gyakori. Kánya Katával, Dombovári Vandával és Dióssy Klárival próbáljuk megfejteni az okokat. Meglepetés férfi vendégünk szerint ennek háttere az ősidőkig nyúlik vissza.

Mindannyiunk tapasztalata, hogy a nők és a férfiak gondolkodása meglehetősen eltérő, így kommunikációjuk sem azonos. Ez bizony félreértések tömegét okozza. Ha nem ismerjük és nem értjük a két nem közti alapvető különbségeket, akkor a másik szavainak, tetteinek, gesztusainak megítélésében óhatatlanul magunkból indulunk ki. Ez pedig nem sok jóra vezet.

A férfi ha beszél, célratörő, tényeket közöl, tanácsot ad. Ezt a nők néha félreértik és túl őszintének, vagy egyenesen durvának tartják. A nők általában érzékenyebbek, kommunikációjukban a beszéd segítségével teremtenek  és ápolnak  kapcsolatokat. Szeretik becsomagolni mondanivalójukat, jobban a dolgok mögé látnak, apró részleteket is észrevesznek, melyeken a férfiak gyakran átsiklanak. A nő a kommunikáció során gyakran nem törődik a szavak pontos definíciójával és túlzásokba esik. A férfi azonban szereti a szavakat pontosan definiálni és szó szerint értelmezni.

Kánya Kata színésznő, műsorvezető úgy gondolja, kommunikáció szempontjából valóban nagy különbségek vannak férfiak és nők között. Ez már a problémák kezelésében is megmutatkozik. Míg mi nők kibeszéljük magunkból a problémáinkat, a férfiak igyekeznek megoldani azokat. Ennek legfőbb oka, hogy más az evolúciós programunk. A férfinak az, hogy minél több utódot teremtsen a világra – Kata szerint ezt hívják ma hűtlenségnek -, a nőnek pedig az, hogy kiválassza azt a férfit, aki mellett a legnagyobb biztonságban és egészségben tudja felnevelni a gyermekeit. A színésznő úgy gondolja, hogy az alapvető értékrendnek mindenképpen azonosnak kell lennie egy pár tagjainál, csak így tud hosszú távon működni a kapcsolat.

Női agy – férfi agy

A férfi agy térfogata és súlya általában nagyobb a női agynál. A férfi agyban körülbelül 23 billió, míg a női agyban 19 billió idegsejt van. Ami ennél érdekesebb, hogy szembetűnő különbségek vannak a férfi és női agy működésében, az agyféltekék dominanciájában. Míg a férfi agy a logikus gondolkozásért és az asszociációkért felelős bal agyféltekét használja erőteljesebben, addig a női agy a művészi hajlamokat meghatározó jobb féltekéjét veszi inkább igénybe.

Emiatt a nők kommunikációs készségei fejlettebbek a férfiakénál. A férfi agyában a beszédközpont a bal félteke egy jól körülírható területén található. Ha a férfiak beszédközpontja megsérül, teljesen vagy majdnem teljesen elvesztik beszédkészségüket. Hasonló sérülés a nőknél jóval kisebb beszédkárosodást okoz, mivel a nőknek több - legalább még két - olyan agyi központjuk van, ami a verbális funkciók, a beszéd irányításában szerepet játszik. 

Az intelligencia terén egyébként a két nem közötti eltérések minimálisak, inkább az intelligencia eloszlásában vannak különbségek. A férfiaknál gyakoribbak a szélsőségek, a nagyon alacsony és a nagyon magas intelligencia, míg a nők intelligenciája kiegyenlítettebb, jobban az átlag körül szóródik.

Dombovári Vanda műsorvezető nagyon elfogadó, megértő típus. Nem volt sok kapcsolata és mind hosszú ideig tartott. Sokat járt külföldön és megtapasztalta, milyen az udvarlás és kommunikáció nő és férfi között más országokban. Sőt azt is, hogy rámehet egy kapcsolat arra, ha a nő is ugyanolyan sikeres valamilyen területen, mint a férfi. Vanda úgy gondolja, hogy mi nők az élet minden területét összefüggéseiben látjuk, a férfiak pedig élesen szétválasztják azokat, így másképpen is kommunikálnak róluk. Szeretné, ha kisfiából olyan - igazán férfias - férfit tudna nevelni, aki felnőtt korában empatikus, együttérző lesz a hölgyekkel és sok örömet tud majd nyújtani párjának. Vanda úgy érzi, az igazán férfias férfi ki mer tárulkozni és együttérző is tud lenni, ha arra van szükség.

Személyiségbeli különbségek és evolúció

Dióssy Klári úgy véli, a nőnek a férfit megérteni egészen más feladat, ha ők ketten barátok, és más, ha szerelmi kapcsolatban vannak egymással. Párkapcsolatban a nőnek folyamatosan figyelni kell partnerét és arra is vigyázni kell, hogy röviden és lényegre törően közölje társával a problémákat. Ha lelke összeér a párjáéval, akkor minden problémát át tudnak hidalni együtt. Talán nem is tudatosan, de valahogy mindig szakmabelit választott párjául, lehet, hogy éppen azért, hogy a kommunikációs különbségeket könnyen áthidalhassák.

A szakértő szerint az agyműködésbeli különbségek a személyiségbeli különbségeket is meghatározzák. A nők jobb kommunikációs képességeiket úgy kamatoztatják, hogy szívesebben létesítenek személyes kapcsolatot, érzékszervi érzékenységük nagyobb fokú társas érzékenységre, kontaktuskeresésre, szociális nyitottságra predesztinálja őket. A férfiak magabiztossága, függetlensége, individualistább beállítottsága és önbizalma viszont meghaladja a nőkét. Ezek a jegyek nagyjából kultúra-függetlenek, ami azt jelzi, hogy valószínűleg evolúciós hasznuk van.

Gundel Takács Gábor újságíró, sportriporter úgy gondolja, a férfi és nő közötti vitákat nem lehet megnyerni, és nem is kell. Olyan vita ugyanis nincs, amiben kizárólag az egyik félnek van igaza. Megöli a kapcsolatot, ha a nő és a férfi vetélkedik egymással. Egy párkapcsolat egy szövetség, ami mindkét félnek jó. Férfi és nő házastársak és nem vetélytársak. Ha ezt tudomásul veszik, egy életre szóló jó kapcsolatuk lehet. Szerinte a nőknek a legfontosabb, hogy számíthassanak a férfira, lelki biztonságban érezhessék magukat mellette. Természetesen az anyagi biztonság is fontos, de az csak ezután következik.

A nőket tehát inkább a gazdagabb érzelmi és szociális életre való alkalmasság jellemzi: az ő nyíltabb, érzelmesebb, gyengédebb, gondoskodóbb személyiségüknek köszönhetjük az emberi faj egyedeinek túlélését, a faj fennmaradását. A férfiak határozottabb, magabiztosabb, agresszív, kevésbé érzelmes személyisége - és nagyobb testi ereje - viszont alkalmasabb a külvilággal való megküzdésre, a vadászatra, a fizikai védelemre.

Jó lenne, ha mindezek a tulajdonságaink egy hosszú, közös életen át kiegészíthetnék egymást. Ehhez azonban tudatosnak, bölcsnek és nagyon-nagyon erősnek kell lennünk – természetesen nekünk, nőknek!

Kapcsolódó cikkek: