A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Még a legjobbak is hibázhatnak

Ember ugyebár nincs hiba nélkül, tartja a mondás, és tegyük hozzá, siker sincs hiba nélkül. Fontos a tévedés felismerése, a belátás és a korrigálás. A műsor mai vendégei a hibákat egy komolyabb kontextusban világítják meg. Amikor a rossz döntés nemcsak minket érint, hanem a körülöttünk lévőket is. A hibák súlyáról mesél ma Csűrös Karola, Czigány Ildikó és Dr. Molnár Csilla. Meglepetés vendégünk szakmája életveszélyes, így munkája során a hibafaktort minimalizálnia kell.

A hibázás esélye bármilyen körülmény között fennállhat. A kihívás ennek a megfelelő kezelése. Vannak, akik nem vallják be, úgy tesznek, mintha mi sem történt volna. Mások felvállalják. De a legjobbak tanulnak is belőle. Hiába mondja a mondás, hogy az okos ember más hibájából tanul, a legjobban akkor is a sajátunkéból tudunk okulni. Ha képesek vagyunk korrigálni, belátni, javítani önmagunkon, akkor a hibázás egyfajta fejlődési folyamattá alakulhat át. Ennek a kezelése sem egyszerű. De akadnak olyan szakterületek, ahol a hibázási faktort minimalizálni kell, mert emberek élete múlhat rajta. Vajon hogy vélekednek erről mai vendégeink?

A hibázni nem luxus!

Tari Annamária szerint a legnagyobb hibát akkor követjük el, amikor nem engedjük meg magunknak a hibázás luxusát. Tehát, ha nem tudunk odaállni valaki elé, és bevallani, hogy valamit bizony elrontottunk. Sok esetben görcsössé válhatunk, hogy a magunk elé kitűzött tökéletes terv képét elérjük. De lehet e terv csak környezetünk számára volt tökéletes. Egy szülő abba a hibába esik, hogy túlságosan félti a gyermekét azoktól a dolgoktól, amiket ő már megtapasztalt. Ezáltal nem engedik meg gyermekeik számára se a hibázás luxusát. Pál Feri Atya jó tanácsa az, hogy ne a hibák elkerülése álljon szándékunkban, hanem az abból való tanulás. Meg kell értenünk, hogy a hibázás az egy természetes dolog, melyből le kell vonni magunk számára a konklúziót és tovább kell lépni e tudás birtokával együtt.

Andrew Matthews, amerikai író frappánsan fogalmazza meg a hibákban rejlő potenciált: "A hibák visszajelzések a teljesítményünkről. A győztesek sokkal több hibát követnek el, mint a vesztesek. Ezért tartoznak ők a győztesekhez. Több visszajelzést kapnak, mivel többször próbálkoznak. Az egyik legnagyobb baj a vesztesekkel az, hogy hibáikat túl komolyan veszik, és nem veszik észre a bennük rejlő lehetőségeket." A hibázás súlya különböző szférákban más-más súllyal kerül számításba, de alapvetően a legfontosabb, hogy egyfajta tanulási mechanizmusként tekintsünk rájuk, mely a fejlődésünk és a sikerünk kulcsa lehet. De mindez nézőpont és hozzáállásunk kérdése!

Kapcsolódó cikkek: