A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Házitündér bevetésen

A hagyományos szerepek szerint a férfi rendetlen, szanaszét hagyja a lakásban a szennyest, de ha szerencséje van, akkor a kedvese összeszedi és kimossa, majd élükre vasalja a ruhákat, és egyébként is őrködik a rend felett. Hogyan tanítsuk meg gyerekeinket a rend szeretetére? Meddig tűrjük a rendetlenséget? Tapasztalatait mesélik el mai vendégeink: Bánsági Ildikó, Dr. Somogyi Andrea és Som-Balogh Edina. Meglepetés férfi vendégünk rendszerető, addig semmibe sem kezd bele, amíg maga körül rendet nem rak.

A házimunka, a rendrakás, a takarítás mindig egy kényes kérdés. Aki rendszerető, az nehezen viseli a szétszórt embereket, aki pedig nem egy rendkedvelő, az nehezen tűri el az állandó megszólítást, és azt sem szereti, ha valaki sürög-forog körülötte. Egy összeköltözés során a párok jobb esetben megosztják a házimunkát. De hogyan is kell ezt jól csinálni? Mikor beszélhetünk már rendmániáról? Hogyan tartsuk mindezt egyensúlyban párunkkal, gyermekeinkkel esetleg önmagunkkal? Kerestük a választ!

Furcsa kutatások, érdekes eredmények

A Népességtudományi Kutatóintézet 2009-es felméréséből kiderült, hogy mi magyarok konzervatívak vagyunk a házimunka témakörében, a többi európai országhoz képest. Mi nők, 3,3x több részt vállalunk az otthoni munkából, mint a férfiak, ehhez képest mégis elégedettek vagyunk. A Washingtoni Egyetem szerint, akik a hagyományos szereposztás szerint végzik a házimunkát, magánéletük is kiegyensúlyozottabb. Tehát ahol a takarítás, rendrakás elvégzésében a nő szerepvállalása a dominánsabb. Ennek egy 2009-es kanadai felmérés ellentmond, mely szerint a házasélet akkor harmonikus, ha a munkát fele-fele arányban meg tudják osztani a párok egymás között.
A Demographic Research folyóirat 22 európai országban végzett egy kutatást. A vita forrása lehet a takarítás? Bizony a mellékhelység takarítása és a porszívózás okozza a legtöbb konfliktust egy kapcsolatban, legnagyobb mértékben: Finnországban, Izlandon és Norvégiában. Nálunk jó az arány, 22 országból 20. vagyunk ebben a listában.

Gondoltad volna?

A takarítással is kalóriát égetünk, nem sokkal kevesebbet, mint a sporttal.

  • Pakolás 250 kcal/ óra
  • Takarítás 200 kcal/ óra
  • Bevásárlás 150 kcal/ óra
  • Cipekedés 350 kcal/ óra

Amikor gyermeket vállalunk akkor a rendrakási stratégiánkat megváltoztatjuk, próbálunk a gyermeknek is teret engedni. Mi pedig szülőként megtöbbszörözzük erőnket, mindeközben megpróbáljuk tanítgatni csemetéinket a rend szeretetére. De igaz az, amit Phyllis Diller, komika, színésznő mond: „Amíg cseperedő gyerekek vannak otthon, addig olyan a takarítás, mint havat lapátolni hóesésben.

Kapcsolódó cikkek: