A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Párkapcsolati tűzjelző

A női léttel mintha együtt járna a soha véget nem érő takarítás. A tiszta udvar, rendes ház volt régen a háziasszonyok védjegye, és a házimunka ma is elsősorban női feladat. De vajon honnan számít a házitündérség kóros rendmániának? Erről is beszélgettem a Ridikül vendégével, Dr. Somogyi Andrea pszichiáterrel.

Fotó: Thinkstock

Nem kedvelem a váratlan vendégeket, olyankor mindent a szekrényekbe dobálok: ami nem látszik, abból nem lehet baj. A  hétköznapokban a szelíd káosz uralkodik az otthonomban, de ha belépek egy patika tisztaságú lakásba, azért elfog az irigység, és felmerül bennem a kérdés: hogy van erre ideje a ház asszonyának?

Rend vagy mánia
Dr. Somogyi Andrea
szerint a rendszeretet nem egyenlő a rendmániával. „Ha valaki napi több mint egy órát foglalkozik takarítással és szenved tőle, akkor nevezzük kórosnak. Ha valaki képtelen kimozdulni otthonról, mert csak a rendrakás tölti ki az idejét, az már betegség. Az egyik betegem nem tudott elszakadni a mosogatótól. Tréningezni kellett, hogy elegendő hatszor jobbról és hatszor balról elmosni egy tányért, majd ennyiszer eltörölni. Előtte sosem érezte, hogy már kész lenne.” 

Egy rendmániásnak akár fizikai fájdalmat is okozhat a mosatlan tányérok, a vasalódeszkán halmozódó ruhakupacok vagy a teli szemetes látványa, más meg simán átlép a szétdobált zoknik felett. Talán meglepő, de Andrea szerint  ennek  okát az élménytárolásban kell keresni.

„Tipikus konfliktusforrás, hogy tiszta morzsa az asztal, és nem igaz, hogy nem látja! Pedig így van, tényleg nem látja, mert ő más. Ha megfogja az asztalt, lehet, hogy felismeri a problémát, mert tapintással tájékozódik, azok a dolgok rögzülnek benne. Fontos  felismerni, hogy nem akar felbosszantani, csak másképp működik: nem a vizuális térben menti el az információkat, hanem egyéb érzékeivel.”  

Konfliktus a tubus körül
Ha már rájöttünk , hogy nem bántásból olyan rendetlen a párunk, mégsem tudunk mit kezdeni a bosszantó apróságokkal, akkor érdemes elgondolkozni azon, vajon nincs-e valami komolyabb gond a háttérben.

„A rendkérdés párkapcsolati tűzjelzőként is működik: a lángoló szerelemnél nem tűnik fel a kupak nélküli tubus roblémája, de ha van egyéb konfliktus, amivel nem merünk szembenézni, akkor egyszerűbb a tubusra fogni. A legfontosabb, hogy ne várjunk húsz évig a megbeszéléssel. A szerelem elején még nem hozunk szabályokat, hogy hajtsd le a vécétetőt, ne hagyd elöl a zoknikat, mosd ki a kádat magad után, de amikor már probléma lesz belőle,  akkor törekednünk kell a megoldásra. Én is változom, és a másik is változik. Van egy huszonöt év körüli fiú páciensem, aki azt mondta, nagyon szereti a barátnőjét, de a rendetlensége elviselhetetlen, lehet, hogy rámegy a kapcsolatuk. Már közösen dolgoznak a rendtémán, mindketten csiszolódnak.”

A hagyományos  női szerephez hozzátartozik, hogy elpakolok a férjem és a gyerek után. Sokszor gépiesen csinálom, már fel se tűnik,  és csak akkor  bosszankodom a sok feladat miatt, mikor a férjem még megjegyzéseket is tesz. Andrea szerint ilyenkor a felfortyanás helyett jobb, ha előbukkan belőlünk a  diplomata: „Persze, az igazi haladás az lenne, ha a férj ritkábban emlékeztetné a nejét a hiányosságaira, mert  így lehet, hogy egy idő után csak azért sem fog elpakolni. Vannak ilyen játszmák egy házasságban.”

Kiszámítható = megbízható?
A rend sokszor többet jelent a makulátlan otthonnál: mintha a boldog élet egyik fontos kritériuma lenne. Nem véletlenül szerepel a házassági hirdetésekben oly gyakran ez a jelző: rendszerető. A megbízhatóra, a kiszámíthatóra, a biztonságot adóra asszociálunk róla.

De sajnos korántsem biztos, hogy az, aki rendszerető, nem fogja átverni a partnerét. Sőt, Somogyi Andrea szerint arra is van példa, hogy akinél az élet minden területén elvágólag vannak a dolgok, annál a rend csupán külső látszat, belül pedig ott a bizonytalanság. Ez pedig épp az ellentéte annak, amit feltételezünk róla, vagyis nem remélhetünk tőle biztonságot.

Ahogy változnak a nemi szerepek, a házimunkában is egyre inkább részt vesznek a férjek, még olyankor is, mikor a feleség otthon van a gyerekkel. S hogy a rend kérdésében különböznek? Ez természetes, ettől még lehet jó a kapcsolatuk. Ahogy Andrea egyik betege megfogalmazta: ha tizenegyből nyolc jó lapot kap a kártyában, van ugyan három rossz is, de attól az még egy jó leosztás.  

Címkék: takarítás, párkapcsolat, női szerepek, tisztaság, rend, rendmánia, tisztaságmánia

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!