A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Győzelmeink ára

Számtalan módja van annak, hogy győzzünk - sportban, magánéletben, a hétköznapokon. Vannak csaták, melyek egy hirtelen visszavonulással megnyerhetők. Vannak babérok, melyek némi fondorlattal arathatók le. Vannak olyan ellenfelek, akiket egy egyszerű mosollyal győzhetünk le és vannak olyanok, akiknek a győzelem önmagában nem elég, valaki másnak veszítenie kell. Hogyan tanulunk meg győzni és a siker mibe kerül? Hevesi Krisztinával, Szentpéteri Csillával és Szávay Ágnessel beszélgetünk. Meglepetés férfi vendégünk is közelről ismeri a sikert - és az oda vezető utat.

A siker mindenkinek mást jelent. A jelenség maga nem is határozható meg pontosan, az azonban biztos, hogy ösztönösen vágyakozunk rá.

Minden emberi közösségben a csoport normái határozzák meg, hogy mi a siker. A közösség meghatározza az értékeit, és aki ezek szerint él, aki megfelel az elvárásoknak, az sikeres a többiek szemében. A siker tehát az a tevékenység, amit a külvilág előtt végzünk és attól siker, hogy mások annak ítélik meg és ezt a tudtunkra is adják.

Változtatásképpen jó szokásokat kell kialakítanunk. Az első jó szokás talán a pozitív hozzáállás kialakítása lehet. Egyszerűen el kell fogadnunk azt, hogy a pozitív dolgok előrevisznek, a negatív dolgok pedig lehúznak és megbetegítenek. Ez a gondolatokra éppúgy igaz, mint a szokásokra, szenvedélyekre. A kiindulási alap talán az lehet, hogy szótárunkból töröljük a „kudarc” szót, és kicseréljük arra, hogy „lehetőség”.  Az átlagembert ugyanis az különbözteti meg a sikerestől, hogy miként reagál a problémákra, kihívásokra. Sokunk ember számára az első nagy megpróbáltatás a pozitív attitűd hasznosságának felismerése és elfogadása. Mivel a környező világ tele van negatív hírekkel, bizony nem könnyű átállni a pozitív gondolkodásra. Talán a legegyszerűbb dolog jobban megszűrni a felénk irányuló információáradatot, és figyelmünket az építő dolgokra fordítani.

Ma már az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek, kutatók ugyanolyan fontosnak tartják a pozitív gondolkodást, mint a helyes táplálkozást vagy a sportolást.

Szávay Ágnes teniszezőnek sikeres sportolói pályafutás fémjelzi életét. Teniszezőként bebizonyította, hogy egyéniben és csapatban is ki tudja hozni az ember magából a maximumot, ha jó csapatjátékos és kitartó. A sikert számára az jelenti, ha annak a tevékenységnek, amiért mindennap felkel és amit örömmel, szeretettel és teljes odaadással végez, megjön az eredménye. Ma már jótékonysági munkájának köszönhetően járul hozzá mások sikeréhez.

Szilágyi Áron olimpiai és világbajnok kardvívó a siker és az eredményesség terén olyan pályát járt be, amit sokan egy élet alatt sem mondhatnak magukénak. Párkapcsolatában azt tartja a legfontosabbnak, hogy egyenrangú felekként álljanak egymás oldalán párjával és ő ugyanúgy ott lehessen társa sikereinél, mint fordítva.

A sikeresség tanulható

A feladatokkal való megküzdés szempontjából kétféle embertípus van: a kihíváskereső és a kudarckerülő. Ezek kódjai jórészt gyermekkorban égnek belénk, saját tapasztalataink, a környezetünkből vett példák megélése során. Persze a sikerhez sem csak egyfajta út vezet. A dicséret, a pozitív visszajelzés nagyon jó módszer a motiválásra, sokaknál azonban a megélt kudarcok, gyermekkori traumák indítják be a korai küzdést és akaraterőt.

A sikeres nő tehetséges valamiben. Sikereinek ez az alapja. Ehhez társul az a tulajdonsága, hogy fokozottak az önérvényesítési törekvései. A sikeres nő meg tud küzdeni a problémákkal, mert erre kialakult stratégiája van. Optimista és hisz magában. Szívesen kezdeményez, jól kommunikál. Jó az emberismerete, és bizalmat tud ébreszteni önmaga iránt. Határozott, céltudatos, kitartó. Szeretne elismert lenni, vágyik a csodálatra, tiszteletre, szeretetre. Nem áll meg a vágyakozásnál, de tesz is ezekért. Szerencsés esetben az értékelés, a visszaigazolás sem marad el, ami aztán újabb adag erőt ad a következő nap lehetőségeihez…

Kapcsolódó cikkek:

Vitatechnika

Ha valaki tud és mer vitázni, nemcsak az üzleti, de a családi, szerelmi vagy baráti kapcsolataiban is...

Tovább olvasom