A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Vitatechnika

Ha valaki tud és mer vitázni, nemcsak az üzleti, de a családi, szerelmi vagy baráti kapcsolataiban is sokkal sikeresebb lehet.

Fotó: Thinkstock

Életünk során számtalanszor keveredünk vitába. Ezek egy része, ha nem vigyázunk, akár életre szóló összeveszésbe is torkollhat. Pedig a konfliktus, az érvek ütköztetése, a tárgyalás nem feltétlenül romboló: sokszor előrevisz, épít, és olyan új oldalát mutatja meg a problémának, amire elsőre nem is gondoltunk. Jöjjön néhány jó tanács, hogy a vita ne veszekedés, hanem együttgondolkodás legyen!

1. Felkészülés
Egy fontos problélma megvitatására, bizony, fel kell készülni. Érdemes rögzítenünk a számunkra kedvező kimeneteleket, és ezeket rangsorolni: minek örülnénk a legjobban, és mi a legvégső, ami még elfogadható a számunkra. Ezután össze kell gyűjtenünk az érveinket, és át kell gondolnunk, mivel fog kontrázni a vitapartner. Ha ismerjük a másik felet, érdemes felelevenítenünk a legutóbbi hasonló helyzetet: milyen volt az érvelési stílusa, mi volt célravezető vele szemben, és mi nem.

2. Megtalálni a közös pontokat
A vita elején érdemes rögzíteni, pontosan mi is a konfliktus tárgya, és mik az ütköző álláspontok. Érdemes azt is lefektetni, hogy a közös cél a békés, mindkét fél számára kielégítő kompromisszum megtalálása: ha a vita során elfajulnak az indulatok, erre a megegyezésre bármikor hivatkozhatunk.

3. Kontrollált érzelmek
Egy vita során sokféle érzelem eluralkodhat rajtunk: győzni akarás, régi sérelmek, sértettség, becsvágy. Fontos, hogy figyeljünk magunkra, és kontrolláljuk ezeket, különben a racionális vita céltalan veszekedéssé, vagdalkozássá fajul. Emlékeztessük magunkat a vita elején rögzített célokra, és hogy a mostani helyzet nem az összeveszésről, hanem a kompromisszumkeresésről szól.

4. Legyünk nyitottak a másik érveire
Fontos, hogy ne csak magunkkal, és az előre rögzített céljainkkal foglalkozzunk. Lehet, hogy néhány dologban a másiknak van igaza, még ha mindenben nem is értünk egyet vele. Emeljük ki az egyező részleteket, és próbáljunk meg ezekre építve érvelni a továbbiakban: így megnyerhetjük a másikat, és a végeredményt ő is a magáénak fogja érezni.

5. Kérdezzünk, összegezzünk!
Fontos, hogy mindenre kérdezzünk vissza, időnként összegezzünk, és rögzítsük a részmegállapodásokat. Ez egy olyan közös alap lehet, amire később könnyebb építkezni.

6. Kreativitás
Ha egy módszer, egy stílus, egy érv nem vezet sikerre, próbálgassuk az eszköztárunkat! Legyünk keményebbek, vagy éppen empatikusabbak, és figyeljük a másik fél reakcióit. Ne kössük az ebet a karóhoz a végeredményt illetően se: próbáljunk közösen olyan új megoldásokat találni, amik talán külön-külön egyik félnek sem jutottak eszébe.

7. Hagyjuk az érzelmi terrort!
Sokszor rövid távon célravezetőnek tűnhet a manipuláció: amikor észrevétlenül más vizekre evezünk, mint amiről a vita szól. Belekeverünk régi sérelmeket, korábbi vitás helyzeteket, érzelmi kérdést csinálunk az alapvetően racionális vitából. Ez azonban hosszú távon nem előnyös: ha ilyen módon érvényesítjük az akaratunkat, a másik fél nem fogja magáénak érezni a végső döntést, és a következő vitás helyzetben biztosan előhozakodik a jól ismert érvvel: „a múltkor is én engedtem”.

8. Ne lépjünk ki egyoldalúan a vitából!
Sokan egész egyszerűen elmenekülnek a vitás helyzetekből, ha úgy érzik, szorul a hurok a nyakuk körül vagy nem tudják megértetni magukat a másikkal. Ilyenkor inkább mondjuk ki, hogy szeretnénk kérni egy kis időt, hogy átgondolhassuk a kérdést: ezzel nem lezárjuk, egyszerűen csak későbbi időpontra halasztjuk a vitát.

9. Segíthet a független moderátor
Ha egy üzleti tárgyaláson úgy érezzük, parttalanná vált a vita, vonjunk be egy független személyt, aki elfogulatlanul fejti ki az álláspontját. Sokszor már az is segít, ha csak felvázoljuk neki a szituációt: kiderülhet, hogy azért nem jutunk egyről a kettőre, mert máshogy értelmezzük a kérdéses helyzetet, és elbeszélünk egymás mellett. A harmadik fél a családi vitákban is segíthet.

10. Mindenki nyer
Egy vita háromféleképpen végződhet. Leggyakrabban „win-lose” az eredmény, azaz az egyik fél nyer, a másik veszít. Rosszabb esetben „lose-lose”, azaz mindkét fél veszít, és még a kapcsolat is megromlik. Érdemes „win-win” szituációra törekedni: azaz arra, hogy mindkét fél elégedetten álljon fel az asztaltól, egy olyan kompromisszumos megoldással, amit kedvezőnek talál. A kölcsönösen sikeres vita ugyanis hosszú távú együttműködést hordoz magában, míg a másik teljes megsemmisítése ellenlábasokat és sértődött bosszúvágyat generál, ami igencsak kedvezőtlen kiindulópont egy jövőbeni esetleges vitát illetően.

Címkék: győztes, vita, kreativitás, vitatechnika, vesztes, moderátor, win-win, érzelmi terror, ellenfelek

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!