A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Gyógyító simogatás

"Olykor elég egy napsugár. Egy kedves szó. Egy köszönés. Egy simogatás. Egy mosoly. Ilyen kevés dolog elég ahhoz, hogy boldoggá tegyük azokat, akik körülöttünk élnek. Akkor miért nem tesszük azt?" tette fel ezt a kérdést Bruno Ferrero, olasz író, és milyen igaza van! A simogatásnak rejtett és érzékelhető hatásai vannak. Azonban mi a helyzet az állatokkal? Milyen jótékony hatással vannak a gyermekekre, a betegekre, és alapvetően az emberekre? Az ölelés világnapja alkalmából beszélgetünk mai vendégeinkkel: dr. Kelemen Edittel, Kőbán Ritával, Fábiánné Mile Alízzal és meglepetés férfi vendégünkkel.

Fábiánné Mile Alíz, terápiás kutyakiképző, a Csodakutya Alapítvány önkéntese mindig azt tapasztalja, hogy abban a pillanatban, amikor a kutyákkal belépnek egy intézménybe, körbezsongják őket. Azonban a terápián szigorú szabályok vannak. A sérült gyermekek fejlődése nemcsak a kutya jelenlétében működik, hanem kihat az életükre is. A gyerekeket nehéz motiválni, viszont a kutya egyfajta motiváló erővel bír. 

Csányi Vilmos, Széchenyi-díjas biológus, biokémikus, etológus, író, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. Véleménye szerint elsősorban a családban kellene, hogy hosszan tartson az ölelés. Amikor egy kamasz, azt mondja, hogy "hagyjál békén" - ez a rossz nevelés. Az ember és állat közötti kapcsolatban különlegessége az, hogy az állat magát adja, nem ad feladatot. Egy vizsgálat érdekes eredményt hozott: konfliktuscsökkenés volt kimutatható egy irodaházban, ahova beengedték az ebeket. 

Az ölelés fontossága

Az ölelés nemzetközi napját ma, azaz január 21-én tartják. Gondoltad volna, hogy naponta 13x kívánjuk meg azt, hogy valaki megöleljen bennünket? S átlagban havonta összesen 1 órát töltünk ölelkezéssel. 
Az ölelésnek egészségmegőrző és gyógyító hatása van. Azok a betegek például, akiket sokat simogatnak, hamarabb gyógyulnak - mutatta ki egy kutatás. A szeretetnyelvünk egyik eszköze a testi érintés, akik ebben nem részesülnek, azoknál gyakran felüti a fejét az a gondolat, hogy ugyan szeretve vannak, de mégsem érzik igazán.

"Állati" jó!

Az állatoknak is van gyógyító hatása az emberre nézve. A betegeknél a gyógyulást is képesek elősegíteni. A házi kedvencektől kapott szeretet határtalan, s a velük való kapcsolat hatására az emberek rejtett érzelmek felszabadítására is képesek. Egy ilyen terápia alkalmával a kutya kiosztja a köszönő pacsikat és elkezdődik a csapatmunka, amelyet a közösség általában nagyon vár. Hazánkban ugyan még nem, de Amerikában elterjedtté vált az is, hogy az ebeket a börtönbe viszik a rabokhoz. Az eredmények azt mutatják, hogy sikereket lehet elérni ezeknél az embereknél. A kiválasztott elítéltek bevihetik a kutyát a cellába, ezáltal egy társa lelhetnek a személyében, aki nem ítélkezik senki felett. 

Kapcsolódó cikkek: