A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Az érintés megnyugtató ereje

Szülővé válni nem éppen egyszerű feladat. Az embert ilyenkor rengeteg érzés: szorongás, öröm és feszültség keríti hatalmába, hiszen olyan helyzettel találkozik, amivel előtte még sohasem. És bizony ha a szülő szorong, az átragad a babára, ami nemcsak a felnőttekre romboló hatású, hanem a picire is. A feladat tehát valahonnan önbizalmat meríteni, és megnyugtatni a picurt, hogy érezze, tudja: a legjobban gondoskodunk róla, és minden rendben lesz. Ennek egyik eszköze lehet a babamasszázs, ami az említetteken felül is többféle pozitív hatást fejt ki.

Fotó: Thinkstock

Aki volt már igazán jó masszázson, az tudja, hogy az ember olyankor pár órára minden gondjáról megfeledkezik. A teste ellazul, elméje kisimul, és az élet sokkal szebbnek tűnik, mint mielőtt belépett a masszőrhöz.

Masszázs és babák

A fent említett hatás az, aminek a masszázs évezredes múltját köszönheti. A tudomány ugyanis rájött, hogy a masszírozásnak nemcsak lelki, hanem fizikai előnyei is vannak. Az izmok stimulálása a jó érzésen felül javítja a vérkeringést, fokozza az anyagcserét, és elősegíti a méreganyagok kiürülését. Emellett karbantartja, erősíti az immunrendszert, egy sor betegséget képes megelőzni,és lassítja az öregedés folyamatát is.

Sokakban felmerülhet a kérdés, mégis miképpen alkalmazható ez a módszer a babáknál, hiszen masszázs közben a szakember erőteljes nyomást is gyakorol a testre, ami a picik törékeny alkatának sok lenne. A dolog szépsége, hogy a hatás eléréséhez nem a nyomás erőssége vagy a szakmai hozzáértés a legfontosabb, hanem a rendszeresség.

Egy baba masszírozása értelemszerűen nem történhet erőteljes mozdulatokkal, hiszen apró testük ezt még nem tolerálja, és szülő sem akad, aki hajlandó lenne erősen masszírozni a babáját. A kicsik számára kifejlesztett, könnyen megtanulható masszázs inkább simogatás, ám már ennek az érintéssornak is rendkívül pozitív a hatása.

Kicsiknek és nagyoknak

A bevezetőben már volt szó arról, hogy a babamasszázs a szülőknek is jót tesz. A gyermekkel való szeretetteljes foglalkozás olyan bensőséges légkört teremt a családban, amelynek hatására a családtagok a hétköznapi stressztől megszabadulva tapasztalhatják meg az együvé tartozás érzését, a kötődés elmélyülését.

A kellemes élmények pozitív érzelmeket váltanak ki a babából, így szívesen fogadja az érintéseket. Ha a kicsi jól érzi magát a bőrében, boldogan izeg-mozog, amivel újabb sikerélményekhez jut.

Az együtt eltöltött idő és a picinek az érintésre adott reakciói erősítik a szülőkben a pozitív érzéseket. Rájönnek, hogy jól végzik a dolgukat, és szép lassan egyre jobban megértik a saját babájuk jelzéseit is, gyorsabban reagálnak rájuk, amitől a kicsi is nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb lesz – önmagát gerjesztő folyamatról van szó. A kedvező élettani hatások emellett segítik a baba fejlődését.

„A masszírozás akár terápiás segítség is lehet a hasfájásra, orrdugulásra, és sok más kellemetlen tünet kezelhető általa. Célszerű a masszírozás folyamatát a kicsi igényeihez igazítani. Fontos hogy a hasat mindig az óramutató járásával megegyezően masszírozzuk.

Ne feledkezzünk meg a tenyér masszírozásról, ami tenyér fogóreflexének időben történő leépülését is segítheti, így támogatva hason fekvésben a helyes tartást és az önindított mozgásokat. Tudatos szülőként figyeljünk arra, hogy ne maradjon ki a kúszás és a mászás. A talp mint reflexfelület masszírozása a többi szervre is jótékonyan hat” – tanácsolja Baranyi Ágnes, a Baranyi Babamasszázs módszer megalkotója és szakértője.

A babák masszírozása akár mindennapos tevékenység is lehet, persze csak akkor, ha nem használunk vivőanyagot. A sok olaj ugyanis nem tesz jót a pici bőrének, ezért alkalmazása csak pár hónapos kor után ajánlott. A vivőanyag nélküli masszázs ezzel szemben már akár a koraszülött csecsemőknek is hasznára válik.

„Több babamasszázs közül választhatnak a szülők, mindenképp érdemes alaposan utánajárni, hogy melyik hogyan éri el a picik lazítását, a mozgásuk fejlesztését, valamint nem utolsósorban a szülők és a baba kapcsolatának elmélyítését" – nyilatkozta a szakember.

Vivőanyag

A babamasszázs módszerei eltérőek lehetnek. Masszírozhatnak olajos vivőanyaggal, vagy anélkül, a thai masszázs módszerével. Az előbbi már nagyobb babák esetében alkalmazható, és kizárólag vegyszer- és illatanyagmentes, bio termesztésű növényi olajokkal érdemes dolgozni.

Az utóbbi, vagyis a vivőanyag nélküli forma – mint már említettük – akár újszülötteknél is alkalmazható. Ekkor ugyanis nem kell a picit levetkőztetni és kitenni a hideg szoba és az olaj okozta kellemetlenségnek.

„A masszázst a keleti filozófiáknak megfelelően a földön érdemes végezni. Ez nemcsak azért fontos, hogy a szülő egy szinten lehessen a kicsivel, hanem azért is, mert a masszázs során a tőle elvárt mozgásmintákat is gyakoroljuk: a kezek, lábak mozgását, aminek a kúszásban, mászásban lesz majd jelentősége.

Ezek a tevékenységek a földön indulnak, onnan fedezi fel a kicsi a világot, vagyis a masszázst is itt érdemes kezdeni. Természetesen masszírozhatunk a pelenkázón is, de ebben az esetben a kúszás, mászás lehetősége jóval szűkebb, s ez kevésbé szolgálja a kicsi fejlődését” – fűzi hozzá a szakértő.

Címkék: terápia, simogatás, szülő-gyerek viszony, babamasszázs, olajos masszázs

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!