A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Értékeink régen és ma

Kinek mi az érték? Manapság joggal érezhetjük, hogy minden elértéktelenedik körülöttünk. A szakmai, a családi, a magánéleti sikerek vagy akár az egészség értéknek tekintendők? Könyv vagy e-book? Színház vagy videotár? Régi fotók vagy digitális képkeret? Van, aki tárgyakat, emlékeket gyűjt, van, aki a családi gyökereket tartja a legfontosabbnak. Kovács Kati, Margitai Ági és Jordán Adél mesélnek nekünk és várják meglepetés férfi vendégünk értékeit!

"Nem a legerősebb marad életben, nem is a legokosabb, hanem az, aki a legfogékonyabb a változásokra." /Charles Darwin/

Akár egyénenként, akár egy közösség tagjaként bizonyos értékeket képviselünk. Ezek határozzák meg mindennapi cselekvéseinket, életvitelünket, döntéseinket vagy másokhoz való viszonyulásunkat.

Szüleink, nagyszüleink idejében a felnőttek egyértelműen kifejezték értékrendjüket a következő generáció irányába – hiába, tekintélyük megkérdőjelezhetetlen volt. Ez a folyamat a 20. század második felétől teljesen megváltozott. Napjainkban egyre inkább kitolódik a felnőtté válás időpontja. Sokan még felnőtt korban is gyermekként élnek a szüleikkel, akik döntéseikbe már nem szólhatnak bele. Az is gyakori, hogy családon belül ellentétes irányt vesz az értékátadás, és nem a szülő határozza meg gyereke értékrendjét, hanem éppen fordítva.

Összekuszálódott értékek

A régen maguktól értetődő értékek nagy része mára semmivé vált vagy értelmét vesztette, míg mások, amik eddig háttérben voltak, előtérbe kerültek. A minket körülvevő világ vált áttekinthetetlenné, amiben a szülők éppen annyira tévelyegnek, mint a gyerekeik. 

Kovács Kati énekesnő, színművésznő, dalszövegíró, a magyar könnyűzene kiemelkedő egyénisége, a Dal zsűritagja. Amíg az ő idejében a zenei szakma a szó jó értelmében egy amatőr világ volt, addig mára iparággá fejlődött. Nem ragaszkodik a régi dolgokhoz, nem őriz meg semmit. Egy aranylemeze sincs otthon, pedig több millió korongja kelt el!

Jordán Adél színésznő egy hároméves kisfiú édesanyja. Úgy látja, a színházra újra értékként tekintenek, újra kíváncsiak az emberek. A színházban, ahol játszik, állandóak a telt házak, sőt az állóhelyek is elkelnek. Egy ideje tudatosan vonult vissza a nyilvánosság elől, hogy a saját értékeit újra felfedezze.

Nyáry Krisztián  kommunikációs szakember, író, irodalomtörténész, két kislány édesapja. Visszanyúlt irodalmár gyökereihez, és újítóként a facebookon kezdett írni.

A magyarok értékei

Vannak bizonyos sztereotípiák az emberekben a közösségükről vagy nemzetükről, így meglepődnek, ha egy kutatás ettől eltérő eredményt hoz ki. A magyar társadalom magáról alkotott képmása alapján mi a nyugati kultúrához közel állónak gondoljuk magunkat, nyitottnak és a régi hagyományok őrzőjének. Ehhez képest egy pár éve elvégzett tudományos kutatás szerint (Tárki, 2009) a magyar értékszerkezetet kevésbé jellemzi a tekintélyelv és a hagyományos közösségek ereje, mint a hasonló fejlettségű más társadalmakét és sok tekintetben egy zárt, magába forduló társadalomként jellemezhető. Ezek alapján a magyar gondolkodásmód közelebb áll az olyan országokhoz, mint Bulgária, Moldova, Ukrajna vagy akár Oroszország, mint Szlovénia vagy a nyugat európai országok nagy többsége…

Kapcsolódó cikkek: