A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Babonaság vagy bolondság?

Akik babonásak, azok legtöbbször minél több féléről hallanak, annál több félét fognak betartani. Miért alakul ez ki? Mi ennek a lelki háttere? Mennyire befolyásolja az életünket? Hatással lehet a teljesítményünkre? Ha a kabala nincs velünk, attól még megfelelően tudunk koncentrálni? Miért ragaszkodunk ezekhez a tárgyakhoz? Ezeket a kérdéseket fejtegetjük Horváth Lilivel, Iszak Eszterrel és Kulcsár Edinával. Meglepetés vendégünk annak ellenére, hogy férfi, nagyon babonás.

A babonáknak köszönhetően lejátszódik jó pár kedves rituálé a mindennapokban, amelyhez foggal-körömmel ragaszkodunk. Ha ezt a megszokott cselekvéssorozatot például egy fellépés előtt nem tudjuk véghezvinni, az kihatással lehet a teljesítményünkre. Ha a vizsgára nincs velünk a kabala toll, vagy egyéb szerencsét hozó kedves kis tárgy attól félünk, hogy onnantól kezdve nincs biztosítva a jó teljesítményünk. Miért vagyunk babonásak? Miért ragaszkodunk egyes tárgyakhoz, cselekvéssorozathoz? Mi a babonaság lélektana?

Babonaságunkat ellenünk is fordíthatják

A Journal of the Academy of Marketing Science-ban olyan sikeres marketing kampányokat mutattak be, amelyek a babonákon alapultak. A nyugati világban azok a kampányok, amelyek a 7-es számot használták fel, sikeresek lettek. Azonban a kínai nép is nagyon babonás, ezért elvégeztek egy kísérletet. 8-as és 10-es csomagolásban árulták a teniszlabdákat. Inkább másfélszeres áron megvették a 8 darabból álló csomagot, mert a 8-as a gazdagság száma. Az üzleti életben hozott döntések során azt mondják a szakemberek, hogy érdemes figyelembe venni az emberek babonáit.

Misztikus számok

Nagyon sok helyre, de legfőképpen az USA-ra jellemző, hogy a 13-as számot a hotelekben, irodaházakban egyszerűen kihagyták, sőt van, hogy a kórházakban is elhagyták a 13-as kórtermet. 1978-ban készítettek Amerikában egy felmérést, mely szerint akár egy milliárdos kárt is okozhatnak a 13-i napok. De Napóleon és Roosevelt élete sem volt babonamentes. Legismertebb babonájuk az volt, hogy sosem vacsorázhattak 13-an egy asztalnál. Külön ember foglalkozott azokkal, akik visszamondták a vacsorát vagy hirtelen betoppantak. Felügyelték, hogy véletlenül se üljenek az asztalhoz 13-an, bármilyen váratlan esemény is történik. Párizsban létrehoztak erre egy intézményt, ahonnan bárki megrendelhetett egy hivatásos 14. vendéget. A babonák mind a szerencsétlenségre, mind a szerencsére is kihatással vannak. A hiedelmeink betartása során úgy gondoljuk, hogy befolyásoló erővel hatunk a külső eseményekre.    

Kapcsolódó cikkek: