A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Tudattalan igényeink

Létezik-e recept a jó és tartalmas életre? Van-e arra biztosíték, hogy ha így döntök, vagy úgy csinálom, eszerint élek, vagy aszerint választok, akkor garantált a boldogság? Eláruljuk: nincs. Mégis mindenkinek megvan az esélye rá, hogy olyan életet éljen, amilyet elképzelt magának.

Fotó: Thinkstock

Bajban lennénk, ha valaki azt kérné tőlünk, hogy definiáljuk a tartalmas élet fogalmát. Majdnem ugyanilyen nehéz volna leírni, hogy mit jelent a finom étel vagy a jóképű férfi.

Tartalomhoz a forma
Mindenkinek a fejében a saját tapasztalatain, meggyőződésein és elvein alapuló kép él a tartalmas életről. Van, akinek ez a gyereknevelésben csúcsosodik ki, mások a család mellett fontosnak tartják azt is, hogy dolgozzanak, így teljesebbnek ítélik meg az életüket.

Megint másoknak a tanulás jelenti a hozzáadott értéket, mert úgy érzik, életük akkor tartalmas, ha folyamatosan képzik magukat, egyre többet tudva meg a világról és benne saját magukról. Ismét mások a munkában teljesednek ki, és családalapítás helyett számukra az utazás, a barátok és a szabadidő gondtalan eltöltése adja meg a tartalmat. 

Az örömteliség számos életformán keresztül valósulhat meg, ám ahhoz, hogy olyan életet élhessünk, ami valóban boldogságot nyújt a számunkra, feltétlenül szükséges az alapos önismeret. Csak az tudja, hogy mi jó neki, aki ismeri önmagát, aki tisztában van vele, hogy mi okoz számára örömet, és mi az, amit csak megfelelési kényszerből tenne meg.

Mindenki felelős a saját sorsáért
Sorsunkat magunk alakítjuk, minden egyes döntésünkben felfedezhető a múltunk lenyomata. Tapasztalataink tudattalanul is befolyásolják a választásainkat, és irányítják életünket. Azok, akiket sorozatosan rossz dolgok érnek, és nem tudnak kikecmeregni a negatív periódusból, gyakran mondják, hogy mindez a rossz karmájuk következménye, vagyis olyasvalamié, ami a múlt által befolyásolt hatóerőként értelmezhető. Ezt a jelenséget Sigmund Freud ismétlési kényszernek nevezi.

Ha azt vesszük észre, hogy majdnem mindig hasonló problémákkal találkozunk életünk során, tegyük fel magunknak a kérdést: mi az, amit nem oldottunk meg? Mi az, amin nem tudunk továbblépni? Nem véletlen például, ha egy nő mindig erőszakos férfit választ párjául, ahogyan az sem, ha egy nő minden kapcsolatában csak szerető lesz. A „megmentőként” funkcionáló nő pedig folyton szerencsétlen, lelki sérült, gyámoltalan férfiakat fog felkarolni.

Érdemes elgondolkodni azon, hogy mi áll a párválasztási és életvezetési döntéseink hátterében. Ott ugyanis a mi tudattalan igényeink és szükségleteink rejlenek. Senki más nem hibás azért, ha rosszul érezzük magunkat a párkapcsolatunkban vagy a munkahelyünkön.

A felszínen, persze, lehet hibáztatni a kibírhatatlan anyóst, a teszetosza élettársat, az agresszív férjet, az utálatos főnököt. De valójában nem mi vagyunk azok, akik mindezt elviseljük? A bűnbakképzés ideig-óráig felszabadító érzés: minket kivéve mindenki gonosz, rosszindulatú, durva, buta és undok. Ám ezek a mi érzéseink, s az érzéseinkért felelősséget kell vállalnunk.

Érdemes megvizsgálnunk, hogy az adott helyzet vajon miért zavar bennünket. Nem arról van szó, hogy agresszív férjünk a saját gyengeségünkre és kiszolgáltatottságunkra emlékeztet, utálatos főnökünk pedig a bizonytalanságunkra és a bátortalanságunkra? Undok anyósunk esetleg arra, hogy mi is undokok vagyunk?

Az érem másik oldalával, persze, nehéz szembenézni; pedig a hárítással nem oldjuk meg a problémát.

Az „itt és most” hatalma
A boldog és teljes életnek – bár különböző formákat ölthet – van néhány alapvető összetevője. A tartalmas élet művészei kiegyensúlyozottak, vidámak és elégedettek, vannak céljaik, amelyek elérésére motiváltak. Képesek az „itt és most”-ban létezni, nem ragadnak bele a múlton való rágódás és a jövő miatti aggodalmaskodás ördögi spiráljába. Felismerik, hogy a múlt hibáit és a jövő lehetőségeit nem lehet befolyásolni. Tudják, hogy egyetlen dolog felett van hatalmuk, és az a jelen. Tisztában vannak vele, hogy most kell jól élni, most kell örülni az életnek.

A tartalmas élet, persze, nem jelent gondtalan életet is. Adódhatnak nehéz időszakok, felmerülhetnek problémák, de pozitív gondolkodással, a célok és a valódi értékek szem előtt tartásával át lehet lendülni a holtpontokon. Az élet lényege a változás. Aki a változó feltételekhez jól alkalmazkodik, úgy, hogy közben megőrzi saját magát, és odafigyel a szükségleteire, annak minden esélye megvan rá, hogy jó és tartalmas életet éljen. 

(a szerző viselkedéselemző)

Címkék: boldogság, felelősség, karma, életérzés, életművészet

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!