A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Tisztítókúra - de hogyan?

Mikor a piaci standokon feltűnnek a nyári gyümölcsök, sokunknak eszünkbe jut, hogy ideje lenne egy alapos méregtelenítő kúrának. De vajon valóban szükség van erre? És ha igen, hogyan csináljuk, hogy valóban jót tegyünk vele a testünknek?

Fotó: Thinkstock

Bár a különféle méregtelenítő és tisztítókúrák jó pár éve töretlen népszerűségnek örvendenek, egyre több szakértőtől hallani azt is, hogy voltaképp semmi szükség rájuk, hiszen az emberi szervezet a májon, a vesén és a bőrön keresztül folyamatosan méregtelenít. Épp ezért a lelkesen, de átgondolatlanul végrehajtott koplalókúrák többet ártanak a szervezetünknek, mint amennyit használnak.

Ez utóbbi állítást a természetes gyógymódoknak azok a hívei sem vitatják, akik szerint a szervezetet a mai világban annyi terhelés éri, hogy néha nem árt besegíteni neki a méreganyagoktól való megszabadulásban. Se a hagyományos orvoslás, sem pedig az alternatív gyógymódok szakértői nem ajánlják, hogy drasztikus koplalókúrába fogjunk anélkül, hogy alaposan felkészültünk volna rá.

Otthon vagy böjtházban?
Laikusoknak, orvosi vagy természetgyógyászi felügyelet nélkül csak a viszonylag rövid ideig tartó, megengedő méregtelenítő kúrákat javasolják. A több hétig tartó, vagy minden szilárd táplálék megvonására épülő, és a folyamat lelki oldalára is figyelmet fordító böjtkúrákat inkább wellnesscentrumokban, böjtházakban, szakértői felügyelet mellett érdemes elvégezni.

Az ilyen kúráknak ugyanis komoly lelki hozadéka is van, a testi méregtelenítéssel együtt a lélek blokkjai is oldódni kezdenek, ami megkívánja a komoly befelé fordulást, a mindennapi stressztől, rohanástól való elszakadást.

Beépíthető a mindennapokba?
Az otthon is elvégezhető méregtelenítés közben nem kell megvonni magunktól az ételt, sőt, akár napi 5-6 étkezésre is lehetőség van. A méregtelenítést megelőző pár napban érdemes elhagyni a húst és a tejtermékeket, a fehér lisztet, a péksüteményeket, a tésztákat, a cukrot, a koffeint és a cigarettát.

A kúrára szánt néhány napban zöldségeket, gyümölcsöket, főtt gabonaféléket fogyaszthatunk rengeteg vízzel, gyógyteával, frissen préselt gyümölcs- vagy zöldséglével.

Bár ezeknek a kúráknak nem olyan erőteljes a lelki hatásuk, mint a többhetes léböjtöknek, lehet, hogy kissé befelé fordulóbbak leszünk, mint egyébként – adjuk meg a lelkünknek is, ami jár neki!

Mire figyeljünk?
Hagyjunk időt a kúra felépítésére és a normál étrendre való visszatérésre. Szánjunk pár napot arra, hogy fokozatosan elhagyjuk az állati eredetű étkeket, a fehér lisztet, a cukrot, a koffeint és a nikotint. A kúra végén ugyanezzel a fokozatossággal, több nap alatt térjünk vissza az elhagyott ételekre, italokra (persze, ha nem kívánjuk, nem kötelező visszaszokni a kávéra és a cigarettára). Bajt okozhat, ha kiéhezve, hirtelen alaposan belakmározunk.

Akinek nem ajánlott a méregtelenítés
- Várandós és szoptató hölgyeknek
- Máj- és veseproblémákkal küzdőknek
- Daganatos betegségekben szenvedőknek
- Tuberkulózisban szenvedőknek
- Lelki problémákkal élőknek, táplálkozási zavarokban (anorexia, bulimia), pszichózisokban szenvedőknek
- Gyerekeknek, kamaszoknak
- Időseknek
- Krónikus betegeknek

A méregtelenítés első napjaiban előfordulhat, hogy megfájdul a fejünk, pattanások jelennek meg a bőrünkön, rosszabb lesz a közérzetünk vagy ingadozni kezd a hangulatunk.

Ne nyomjuk el ezeket a tüneteket, inkább igyunk minél több tiszta vizet, és igyekezzünk pihenni!

Ha tudunk, vegyünk ki szabadságot a kúra időtartamára, de legalábbis ne a legstresszesebb napokra időzítsük.

Fontos, hogy eleget pihenjünk, és legyen időnk lazítani, a lelkünkkel is foglalkozni.

Mozogjunk, de ne vigyük túlzásba! Az izzadás fokozza a méregtelenítés hatását, de nem ez a csúcsteljesítmények ideje. Inkább jógázzunk, sétáljunk, végezzünk nyújtógyakorlatokat, és menjünk szaunába vagy masszőrhöz.

Ne kövessük kritika nélkül a sztárok diétáit! Nekik valószínűleg komoly stáb, orvos, dietetikus áll a rendelkezésükre a böjtkúrák alatt. Ha lehet, kérjük mi is dietetikus, orvos vagy természetgyógyász tanácsát a legjobb, személyre szabott kúra kidolgozásához.

A méregtelenítéssel ne az egészségtelen életmódot igyekezzünk kompenzálni. Sokkal jobb, ha általában az egészséges táplálkozásra és életmódra törekszünk, mintha beiktatunk egy-egy rohamkúrát, majd ugyanúgy folytatunk mindent, mint korábban.

Címkék: fogyókúra, zöldség, gyümölcs, böjt, tisztítókúra, diéta, méregtelenítés, főtt gabonaféle, lélek oldás, böjtház

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!