A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Tévelygéseink a világhálón

Óvjuk meg a gyerekeket az internet negatív hatásaitól?! De vajon mi, felnőttek tudjuk, hogyan védekezzünk?

Fotó: Thinkstock

Magyarország Alaptörvénye kimondja, hogy mindenkinek joga van a személyes adatai védelméhez. Meg persze ahhoz is, hogy két kézzel szórja magáról az információt valahová, amit titokzatosan csak felhőnek hívunk...

Szórjuk az adatainkat

Gondoljunk bele: hány internetes regisztrációnál adtuk már meg a nevünket, a születési adatainkat, az e-mail-címünket, a telefon- vagy éppen a bankszámlaszámunkat?

Egyetlen nap, azaz 24 óra leforgása alatt...
...144 milliárd e-mailt küldünk. Ha ezek papíralapú levelek lennének, a US. Postnak hozzávetőlegesen másfél évébe telne kézbesítenie őket.
172 millióan nézik meg a Facebook-profiljukat. Egy átlagos felhasználó naponta tizennégyszer.
350 millió képet töltünk fel a Facebookra. Ha ezeket előhívnánk és oszlopba rakosgatnánk, akkora halmot kapnánk, mintha száztizenhatszor egymásra pakolnánk az Eiffel-tornyot.
432 ezer órányi videót töltünk fel a Youtube-ra. Ebből 1000 órát tesznek ki csak a macskás kisfilmek.
378 ezer Iphone-t adnak el világszerte. Többet, mint ahány gyerek születik naponta.

És akkor még nem vettük sorba a minket ábrázoló képeket (amiket vagy mi, vagy mások töltöttek fel rólunk a webre), a közösségi oldalakon feltérképezhető kapcsolati hálónkat vagy a keresési előzményeinkből leszűrhető érdeklődési körünket. Tényleg van, aki még úgy gondolja, hogy véletlenszerűen kapjuk az oldalt felvillanó hirdetéseket?

Apróbetűs bárányfelhők

A cloud computing, vagyis a felhőalapú számítástechnika világában alkalmazásaink és tárolt adataink zöme nem a saját gépünket, hanem sokszor meghatározhatatlan helyen zümmögő szerverparkokat terhel. Abban a pillanatban, hogy regisztrálunk, vagy letöltünk egy felhőalapú szolgáltatást, szerződést írunk alá.

Csak néhány kevésbé ismert gyöngyszem a felhasználási feltételek közül: a Twitter esetében a tweetek közzétételük után azonnal archiválásra kerülnek az Egyesült Államok Kongresszusi Könyvtárának szerverein, ezek visszavonására pedig nincs lehetőség.

A Skype bármikor ellenőrizheti és blokkolhatja a rajta keresztül futó kommunikáció tartalmát.

A Snapchat nem törli a fogadó telefonjáról a kapott képet, csak megváltoztatja annak kiterjesztését, így egy valamirevaló programozó bármikor újra elő tudja csalogatni a rövid távra szánt fotókat a készülékről. Arról nem beszélve, hogy hiába használjuk Magyarországon, a Facebook esetében az ír, a Gmail esetében pedig a kaliforniai törvények az irányadók.

Adatbiztonsági harakiri

Nemcsak a szolgáltatók feltételeit érdemes részletesen átolvasni, de számolnunk kell bizonyos rosszindulatú felhasználókkal is. Ha képeket posztolunk a nyaralásunkról, vagy becsekkolunk a repülőtérről, gyakorlatilag azt írjuk a virtuális homlokunkra: nincs otthon senki, üres a ház, gyere, betörő!

Ha a tizenéves kislányunk lájkvadászat címen feltölt magáról egy ledér bulifotót, azt nemcsak a barátai láthatják, hanem a magukat megszólítva érző pedofilok is.

Ha mindenütt ugyanazt az egyszerű jelszót használjuk, azt nemcsak nekünk könnyű megjegyeznünk, de más is hipp-hopp kitalálhatja.

Apróságnak tűnhet mindez, de sokszor ilyesmin múlik a biztonságunk. A legfontosabb tudatosítani magunkban és a gyerekeinkben, hogy ami adatot egyszer megadunk magunkról, azzal már nem mi rendelkezünk. Bedobjuk egy képzeletbeli sötét szobába, ahol bárki azt kezdhet vele, amit akar. És mivel a 21. században a legnagyobb hatalom az információ, gondoljuk meg, kire bízzuk!

Címkék: világháló, internet veszélyei, védekezés, gyerekek a világhálón, internet analfabetizmus, közzétett adataink, megosztás, adatforgalom

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!