A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Természetes módszerek is segíthetnek, de sokszor gyógyszer kell rá

Ismered az érzést? Rohangálsz a vécére folyton, mert kell. Fáj, viszket, ég. A nők sajnos csak ritkán ússzák meg, hogy életük során legalább egyszer, de inkább többször el ne kapja őket a hólyaghurut.

Fotó: Shutterstock.com

A hólyaghurut (latinul cisztitisz) általában bakteriális fertőzés miatt alakul ki. A gonosz kis baci a húgycsövön keresztül jut a hólyagba, és borzasztó kellemetlenséget tud okozni. Ráadásul veszélyes.

A hólyaghurut hátterében vírusok, gombák is lehetnek. Leggyakrabban azonban a fertőzést a bélben élő E. coli baktériumok okozzák, melyek a végbél környékéről kerülnek a hüvelybe és a húgycsőbe, ahonnan húgyhólyagba feljutva gyulladást okozhatnak.

A nők anatómiai felépítésük miatt fogékonyabbak az alulról fertőződésre. A fiatal nők körében 50-szer gyakrabban fordul elő a hólyaghurut, mint a férfiak között. Ennek egyik oka a rövidebb húgyvezeték, melyen könnyebben jutnak fel a baktériumok. Másik oka, hogy a végbélnyílás és húgycsőnyílás egymáshoz nagyon közel van, ezért, ha rosszul töröljük ki a fenekünket, könnyen átvihetjük a bélsárral a fertőzéseket.

A tünetek legtöbbször hirtelen jelentkeznek. Kezelésükkel nem érdemes várni, hiszen antibiotikumokkal könnyen legyőzhetők. Fontos azonban, hogy a kezelést befejezzük, még akkor is, ha a tünetek megszűntek. Az antibiotikumok ugyanis nem csak a tüneteket szüntetik meg, hanem a fertőzést is eltávolítják, és megelőzik annak visszatérését.

Elkerülhető?

Fotó: Shutterstock.com

A hólyaghurut megelőzésének egyik kulcsa a helyes életmód. Nagyon fontos, hogy aki hólyaghurutra hajlmos, igyon sok egészséges folyadékot: vizet, gyógyteát, gyümölcsteát, préselt, cukrozatlan gyümölcslevet. Naponta legalább másfél, két litert. A folyadék segít az elszaporodott baktériumok kiürítésében a húgyúti rendszerből, így enyhítheti a tüneteket, és felgyorsíthatja a gyógyulást.

Mivel a hólyaghurut leggyakrabban a húgyhólyagban felhalmozódó baktériumok miatt alakul ki, nagyon fontos a hólyag teljes kiürítése. Azt is mondhatnánk, hogy ne halogassuk, és szánjunk elég időt a pisilésre. A nemi szervek és a húgycső megfelelő higiéniája is fontos a hólyaghurut megelőzése érdekében. Ma már mindenhol kapható nedves vécépapír. Használata ajánlott.

Az egészséges ételek fogyasztása segíthet a szervezet ellenálló képességének növelésében. Az antioxidánsokban és C-vitaminban gazdag ételek különösen hasznosak lehetnek. Ilyenek például a bogyós gyümölcsök, a citrusfélék, a paradicsom, a spenót, a zöldbab, a dió és a mandula. Vannak olyan ételek és italok, amelyek irritálhatják a húgyhólyagot, és növelhetik a hólyaghurut kockázatát. Ide tartoznak az alkoholos italok, a koffein, a csokoládé, a citrusfélék és a fűszeres ételek. A rendszeres testmozgás és a stresszkezelés is hasznos, hiszen erősíti az immunrendszert.

A hólyaghurut kezelése gyógyszerek nélkül

Fotó: Shutterstock.com

Abban az esetben, ha a hólyaghurut nem csupán gyakori vizelési ingert okoz, de már fáj is, nem szabad halogatni az antibiotikumos kezelést. Orvoshoz kell fordulni. Miként akkor is, ha a fertőzés gyakorivá válik. Ha nincsenek durva tünetek, nem jelenik meg vér a vizeletben néhány természetes módszer is segíthet.

A természetgyógyászok azt ajánlják, hogy alkalmazzunk meleg borogatást. Esetleg langyos, kamillás ülőfürdőt. Kipróbálhatjuk néhány hétig a probiotikumokat. A probiotikumok olyan élő baktériumok, amelyek segíthetnek fenntartani a húgyúti rendszer egészségét.

Gyakran ajánlják még, hogy szedjünk D-mannózt. Ez egy olyan természetes cukormolekula, amely megakadályozza a baktériumok megtapadását a hólyagfalon. Ennek köszönhetően segíthet leállítani a hólyaghurutot okozó baktériumok szaporodását. Ha ilyenkor a szokásosnál is többet iszunk, sikerülhet kimosni a bacikat a szervezetből.

Kiváló hatású gyümölcs az áfonya is. De sok más gyógynövény alkalmas a hólyaghurut korai tüneteinek csökkentésére vagy megelőzésre. Ezek közül a medveszőlő az egyik leggyakrabban alkalmazott étrend-kiegészítő, mert bizonyítottan hatásos számos baktérium, így a hólyaghurutok 80%-át okozó E. coli ellen is.

Ezenkívül gyulladáscsökkentő hatása is van, éppen úgy, mint a tőzegáfonyának. Ezek a teák, kapszulák, tabletták ma már nem csak gyógyszertárakban, de gyógynövényboltokban és illatszerboltokban is kaphatók. Fontos azonban, hogy amennyiben a tünetek továbbra is fennállnak vagy súlyosbodnak, mindenképpen konzultáljunk orvosunkkal.

A kezeletlen hólyaghurut következményei

Fotó: Shutterstock.com

Ha a hólyaghurutot nem kezeljük időben, megfelelően, súlyosabb egészségügyi problémákhoz vezethet. A legfontosabb következménye lehet, hogy a fertőzés átterjed a vesére, és ott súlyos vesemedence-gyulladást okoz, amit már sokkal nehezebb gyógyítani.

A kezeletlen, vagy nem elég hosszú ideig kezelt hólyaghurut következménye lehet az is, hogy a fertőzés időről időre visszatér, krónikussá válik. A kezeletlen hólyaghurut súlyos fertőzéshez, szepszishez vezethet. Ez egy életveszélyes állapot, amely akkor következik be, amikor a fertőzés elterjed a véráramban, és más szerveket is érint.

A popsitörlés tudománya

Fotó: Shutterstock.com

Bár erről csak ritkán esik szó, nőknek ismerniük kell egy fontos szabályt. S ezt nem árt már a kislányoknak is megtanítani. Nem mindegy, hogy a popsit előröl hátra, vagy hátulról előre töröljük-e ki. Mivel a hólyagba gyakran a székletből kerül át a baktérium, a vécépapírt, mindig elölről hátrafelé kell használni, azért, hogy elkerülhető legyen a széklet bejutása a húgyhólyagba.

Felfázás?

Sokan gondolják, hogy a hólyaghurut oka a felfázás, de ez csak részben igaz. Tény azonban, hogy a hideg gyengítheti a szervezet ellenálló képességét. Ilyenkor az történik, hogy az erek összeszűkülnek, gyengül a hólyagnyálkahártya vérkeringése, így kevesebb olyan sejt van ezen a területen, mely biztosítja az immunrendszer természetes védekezőképességét a baktériumokkal szemben. Emiatt a hólyagba jutó baktériumok gyorsabban tudnak szaporodni.

Bizonyos mosakodószerek, a változó kor miatti ösztrogénszint-csökkenés következtében a húgyutak hámjának elvékonyodása, sőt, a gyakori szexpartnerváltás is hajlamosít a fertőzésre.

Címkék: áfonya, hólyaghurut, vesemedence gyulladás, medveszőlő, tőzegáfonya

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!