Mielőtt végleg szakítanátok
Mielőtt beadnátok a válópert, vagy kimondanátok az utolsó szót, érdemes lenne megpróbálni szakember segítségét kérni. Azt mondod, butaság? Értelmes emberek vagytok, meg tudnátok beszélni ketten is, ha értelme lenne. De nincs. Vége. Nem bírjátok a kapcsolatotokat fenntartani tovább.
Túl sok a vita, rengeteg a megoldatlan konfliktus. Nem segíthet ezen már senki sem. Sokszor megpróbáltátok. Összevesztetek, kibékültetek, szétmentetek, újra összejöttetek. De nem megy. Ilyenkor érdemes meggondolni a párterápia igénybevételét. Egy terapeuta segíthet a konfliktusok gyökereinek megértésében és a hatékonyabb kezelésükben.
Mit tud a szakember?
Először is kívülállóként, részrehajlás nélkül látja a problémáitokat. Nem barátként, nem barátnőként, nem szülőként, nem nagymamaként. Tehát nem elfogult. A párterápia nem pszichoterápia. Nem a párokkal, hanem a köztük megromlott kapcsolat okaival és azok megoldásával foglalkozik.
A párterápiát régóta űző szakemberek állítják, hogy ha mindkét fél szeretné megmenteni a kapcsolatot, de valahogy nem megy nekik, akkor egy szakember segítségével biztosan sikerül.
Egy régi mondás szerint egy új házasság sikere a régiből hozott tapasztalat. S ez bizonyára így van. De miért ne lehetne a felhalmozódott tapasztalatot a meglévő kapcsolat javára fordítani? Csak segítség kell hozzá. És kitartás. Mert ez is munka, küzdelem, önismereti, kommunikációs képzés.
Mi történik?
A párterápiás találkozások során a terapeuta segít megtalálni és megérteni azokat a szocializációs, tehát a szülői házból, a gyermekkorból hozott rossz mintákat, esetleges múltbeli traumákat, érzelmi elakadásokat, melyek a veszekedésekhez, konfliktusokhoz vezetnek. Segít megérteni a kommunikációs mintákat, melyek a családból erednek, s észrevétlenül kapcsolati konfliktusokhoz vezetnek.
A terápia során fejleszthetitek a kommunikációra és a konfliktuskezelésre vonatkozó készségeiteket. A konfliktuskezelés fejlesztése kulcsfontosságú a harmonikus kapcsolatok fenntartásában. Elsajátításához a terapeuta feladatokat ad. Például azt, hogy próbáljátok meg figyelmesen végighallgatni a másik fél álláspontját anélkül, hogy közben megszakítanátok vagy kritizálnátok.
Segít olyan nyitott kérdéseket feltenni, amelyek segítenek megérteni a másik fél álláspontját. A nyitott kérdések azok, amelyek lehetőséget adnak a részletes és mélyebb válaszokra. Általában nem igényelnek egyszerű ’igen’ vagy ’nem’ választ, hanem ösztönzik a gondolkodást és a beszélgetés bővítését.
A terapeuta segít kifejezni az érzéseket. Ez ugyanis csak látszólag egyszerű. Néha nagyon nehéz elmondani, hogy engem azért idegesít annyira, ha később jössz haza, mint ígérted, azért veszekszem ilyenkor veled, mert gyerekkoromban apám mindig a szeretőjénél volt, amikor késett. Ebből hatalmas veszekedések törtek ki. Amikor veszekszem veled, ez a trauma kísért.
A konfliktusforrások azonosítása
A konfliktusforrások azonosítása nagyon fontos a terápia során. Ha sikerül feltárni és megérteni az okokat, amelyek a konfliktusok kialakulásához vezettek, hatékonyabban lehet kezelni őket. Az egyik leggyakoribb konfliktusforrás a rossz kommunikáció. Sokszor egyszerű félreértése a dolgoknak.
Az okok között gyakran megtalálhatók az érzelmek: düh, frusztráció, félelem vagy szomorúság. A konfliktusok gyakran akkor merülnek fel, amikor a szükségek és vágyak ütköznek. Segítséggel megoldható a szükségletek kielégítésének sorrendje. Néha a munkahelyi stressz, anyagi problémák okozzák a konfliktusokat. A terapeuta felhívja a figyelmet ilyenkor arra, hogy nem a kapcsolattal van baj, hanem a körülményekkel.
Nem a kapcsolatot, a házasságot kell felbontani, hanem a körülményeket, amennyiben lehet, meg kell próbálni megváltoztatni. A konfliktuskezelés fejlesztése időbe telik, és gyakorlatot igényel, ezért a párterápiák során a párok feladatokat kapnak, s bár eleinte úgy tűnhet, hogy ez gyerekes butaság, legtöbbször kiderül, hogy nagyon hasznos.
Önismeret és önbizalom
Ha a párok hajlandóak elvégezni azokat a gyakorlatokat, amelyeket a terapeuta javasol, jobban megértik saját érzéseiket, szükségleteiket, értékrendszerüket és gyermekkori tapasztalataikat. Ha megtanulják kifejezni érzelmeiket, akkor ismereteket szereznek magukról az érzésekről, s ez fejleszti az önismeretet. Ennek érdekében a terapeuta megkérheti őket hogy vezessenek naplót, ebbe jegyezzék fel az aznap elért eredményeiket.
Nem kell bonyolult, nagy jelentőségű dolgokra gondolni. Az is lehet eredmény, ha az ember nem szól vissza, amikor a kolléganője kellemetlenkedik valamiért. A hallgatás művészetének elsajátítása persze időbe telik, és gyakorolni kell. A párok kaphatnak olyan feladatot, hogy írják össze azokat a napi tevékenységeiket, amelyek elégedettséget okoztak. Vagy írjanak úgynevezett hálanaplót.
A terapeuta terápiás technikákat és eszközöket is alkalmazhat, amelyek támogatják az önismeret és az önbizalom fejlesztését, például kognitív viselkedésterápiát.
Lassítás
Ha a terapeuta úgy látja, hogy az érzelmi állapotok hevesek, a konfliktusok a legkisebb szikrától lángra kapnak, megpróbálja az indulatokat csillapítani. Olyan stresszkezelési technikákat és relaxációs módszereket tanít, amelyek segítenek az indulatok csökkentésében, ilyenek például bizonyos légzéstechnikák, a meditáció vagy progresszív izomlazítás.
Alkalmazhat szerepjátékokat a páciensekkel, hogy segítse őket a konfliktushelyzetekben történő cselekedetek gyakorlásában és veszekedés, vádaskodás nélküli megoldásában, vagyis az indulatok kezelésében.
Megmagyarázza, hogy nem szükséges azonnal konfliktust megoldani. Ad időt mindkét félnek. Ha ezek a technikák egyike sem bizonyul hatásosnak, akkor a terapeuta azt is őszintén megmondja, hogy nem lát esélyt a kapcsolat folytatására. Mintegy jóváhagyja a szakítást.
A protokoll
A párkapcsolati tanácsadás mindig meghatározott protokoll szerint zajlik. Történhet személyesen és online is. A legtöbb terapeuta először a felekkel külön-külön beszélget, mert fel akarja tárni az egyéni elakadásokat. S csak azután, hogy mindkét felet megismerte, kezdődik a közös terápia.
Még nincs hozzászólás