A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Fokozatos visszatérés

Rugalmas munkavégzésben jócskán le vagyunk maradva a tőlünk nyugatabbra lévő országokhoz képest. Pedig az úgynevezett atipikus foglalkoztatás igen hasznos például a kismamák számára.

Fotó: Thinkstock

A részmunkaidős foglalkoztatás aránylag ismert: ilyenkor általában 4 vagy 6 órában dolgozik valaki, a hagyományos 8 helyett. Ez könnyebben összeegyeztethető például a gyerek bölcsődei, óvodai vagy iskolai elfoglaltságával.

Távmunka esetében kötetlen a munkavégzés helye, hiszen az informatikának hála, rengeteg munkakörben végezhetjük el feladatainkat a telephelytől távol, akár otthon is.

Ugyanígy kényelmes lehet az osztott munkavégzés, amikor két ember tölt be egyazon munkakört, mondjuk két kisgyermekes anyuka. Ilyenkor rugalmasan oszthatják be, ki mikor dolgozik, a lényeg csak az, hogy közös erővel kitöltsék a nyolcórás munkaidőt.

Gondolkodhatunk időszakos foglalkoztatásban, amikor alkalmi vagy határozott idejű munkaviszonyt vállalunk, de létezik terminusokhoz kötött munka is, amikor a munkavállaló csak az év egy meghatározott időszakában dolgozik (például iskolaidő alatt).

De nem csak alkalmazottak: akár önfoglalkoztatók, szabadúszók is lehetünk. Ilyenkor vállalkozóként végezzük a munkát, az általunk választott helyen, időben és módon. A lényeg csak az, hogy a feladatok időre elkészüljenek.

A megújult Munka Törvénykönyve rugalmas munkaerőpiac jogszabályi kereteit teremtette meg 2014. január 1-jétől. A munkahelyvédelmi akcióterv keretében életbe lépő járulékkedvezmények pedig kompenzálják a munkáltatók részmunkaidővel járó többletköltségeit, ezzel ösztönözve az atipikus foglalkoztatás bevezetését. Egy- vagy kétgyermekes anyák foglalkoztatása esetén két évig 100 százalékos, további egy évig 50 százalékos járulékkedvezményt kap a munkaadó, három vagy több gyermeket nevelő édesanyák alkalmazása esetén pedig három évig teljes, majd további két évig 50 százalékos járulékkedvezménnyel számolhat.

2014. január 1-jétől az édesanyáknak nem kell választaniuk a gyermeknevelés és a munka között, gyed mellett is dolgozhatnak, ami nemcsak azt segíti, hogy ne essenek ki a munkából, de pluszjövedelemhez is juttatja a családokat.

Címkék: munkaerőpiac, gyes, gyes után munka, részmunka, atipikus foglalkoztatás

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!