A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Élj a jelenben!

Az MBSR-tréning egy olyan, meditációs gyakorlatokból álló módszer, ami mára a nyugati orvoslás eszköztárának részévé vált. Itthon rákbetegek és hozzátartozóik számára vált először elérhetővé ez a technika, amely az összpontosítás segítségével veszi fel a harcot a lelki feszültségekkel.

Fotó: Thinkstock

Mazsolát eszem. Csak a mazsola van és én. A teljes figyelmem az apró falatokra irányul. Megnézem, megtapogatom, majd megízlelem. Nem cikázom a lakásban, nem pakolok, nem nézegetem közben az újságot, nem csinálok semmi mást, csak koncentrálok. Éppen az éber figyelmet gyakorlom.

Ez az első gyakorlat, amellyel Fazekas Gábor MBSR-tréningjén találkoznak a résztvevők. Amolyan evésmeditáció. Az MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction), vagyis az éber figyelmen, tudatos jelenléten alapuló stresszcsökkentés módszerét Jon Kabat-Zinn dolgozta ki a hetvenes évek végén. Napjainkra ez az egyszerű meditációs gyakorlatokból összeállított módszer a nyugati orvoslás eszköztárának elismert részévé vált. Az ősi keleti tradíciók szerint a meditáció az elme lecsillapításának, illetve önmagunk és a világ megismerésének eszköze, Kabat-Zinn pedig azon dolgozott, hogy ezt a tudást a nyugati emberek számára is érthetővé és könnyen elérhetővé tegye. A módszerben használt jóga- és meditációs gyakorlatok több ezer éves tapasztalaton alapulnak.

Tudatos válaszok a kihívásokra

Fazekas Gábor Németországban sajátította el a módszert, és 2008-ban néhány társával együtt elsőként kezdett MBSR-tréningeket tartani az Országos Onkológiai Intézetben, a Magyar Rákellenes Liga szervezésében.

„A gyakorlatok mellett különböző témákat járunk körbe a foglalkozások alkalmával. Ilyen a stressz hatásmechanizmusa, hogy a résztvevők megértsék, mi játszódik le a testükben, és hogyan kapcsolódnak ehhez az érzelmek, vagy éppen a gondolkodás. Kezdésképpen általában közösen gyakorlunk – ez lehet ülő meditáció, testtudatosság-gyakorlat vagy jóga –, és aztán megosztjuk a tapasztalatainkat, és az órához kapcsolódó témáról is beszélgetünk” – meséli az MBSR-tréner.

A módszer a saját megtapasztaláson alapul. Elsajátítását segíti, hogy a résztvevők hanganyagot és házi feladatot is kapnak az otthoni gyakorláshoz. A gyakorlatok végzése közben megtapasztalható egy csendesebb, nyugodtabb tudatállapot, és megtanulható az is, hogyan lehet ezt az éber figyelmet, más szóval tudatos jelenlétet a mindennapi élet egyéb területeire is átvinni. A figyelem és a tudatosság tréningje révén azonnali, élő kapcsolatban lehetünk önmagunkkal és a környezetünkkel – mindezt a jelen pillanatban. A résztvevők megtanulják elfogadni életük nehézségeit, és azt, hogy automatikus reakciók helyett tudatos válaszokat adjanak a kihívásokra.

A jelen pillanat ereje
Az MBSR mindenki számára hasznos lehet, de kifejezetten ajánlott stresszes életmód esetén, daganatos megbetegedéseknél (az Onkológiai Intézetben tartott MBSR-tanfolyamok daganatos betegek és hozzátartozóik számára ingyenesek), stresszeredetű szív- és érrendszeri problémáknál, pánikbetegségben vagy enyhe depresszióban szenvedőknek, de egyre több egészségügyi, oktatási és szervezetfejlesztési területen dolgozó szakember is elsajátítja a módszert, hogy az ott tanultakat beépíthesse a munkájába.

Persze, a hatalmas ingeráradatban nem olyan egyszerű egy dologra figyelni, főleg, ha büszkén hangoztatjuk, hogy egyszerre több dologra is képesek vagyunk. A jelen pillanat tudatos megélését segíti, ha a ránk váró teendőket félretéve mindig csak az aktuális tevékenységünkre figyelünk. Például a légzésünkre. Az evésre. Egy beszélgetésre.

Fazekas Gábor szerint, ha összehasonlítjuk a betegeket és a vegyes, nyitott csoport részvevőit, akkor azt tapasztalhatjuk, hogy a súlyos betegséggel küzdőknél mélyebb felismerések jönnek elő. Erőt próbáló, sokszor válságos helyzetük arra készteti őket, hogy meglássák az élet fontosságát, és megtapasztalják a jelen pillanat erejét. A tréning sokat segít nekik abban, hogy feldolgozzák a történteket, és ettől a közérzetük is jelentősen javul.

Címkék: stressz, rák, meditáció, mbsr, jon kabat-zinn, jóga

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!