A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Boldogsághormonok a konyhából

Ha lelkünk nem kapja meg, amire vágyik, akkor nyúlunk ösztönösen a csokoládéért. Néha tényleg boldogra tudjuk enni magunkat. Most megmutatjuk, hogy melyik étel milyen kellemes mellékhatásokat okozhat testünknek, hogy a kedvünk is jobb legyen.

Fotó: Thinkstock

Összevesztünk, elhagyott, elhagytam, nem érzem magam biztonságban, hiányzik a romantika... Sok oka lehet a lélek panaszainak. Az alábbiakban bemutatunk néhány élelmiszert  illetve táplálék összetevőt, amelyek akkor segítenek, ha szükségünk van egy kis felpörgetésre.

Szénhidrátok Mikor fogyassza?
Amikor indokolatlanul – vagy éppen okkal – rossz kedve van.

Hogyan tálalja? Amikor beüt a rosszkedv, a legjobb hangulatjavító egy zsírban és fehérjében szegény, szénhidrátokban viszont kifejezetten gazdag étel, például egy pirítós kevés lekvárral, egy szelet teljes kiőrlésű kenyér mézzel, zabpelyhes müzli, vagy egy pici pattogatott kukorica só és vaj nélkül. Egy banán is kiváló, egészséges választás lehet.

A szénhidrátok ugyanis egy triptofán nevű aminosavval látják el a szervezetet, amely a testünkben szerotoninná, hangulatjavító hatású ingerületátvivő anyaggá alakul. Bónuszként ez az ingerületátvivő anyag abban is segít, hogy jól aludjunk, illetve hogy ne vágyakozzunk szinte már fájdalmasan az édességek után. Ezek a jó hatások már a szénhidrátdús étel fogyasztása után fél órával várhatóak.

Ám a legjobb, ha ilyenkor nem eszünk fehérjét vagy zsírt a „boldogsághozó nasi” mellé, mert ezek jelenlétében lelassul a szerotonintermelés: a többi aminosav akadályozza, hogy a triptofán eljusson az agyba.

Érdemes a cukorban gazdag sütemények helyett (ami pedig a legkézenfekvőbbnek tűnő választás volna) inkább teljes kiőrlésű gabonaféléket választani, mivel ezek nem emelik meg olyan gyorsan a vércukorszintet, hogy aztán ugyanilyen hirtelen vissza is ejtsék – ekkor ugyanis újra vágyni kezdünk valamilyen édes nassolnivaló után.

A teljes kiőrlésű szénhidrátok a kora délutáni kajakóma és cukorroham kivédésében is segítenek.

Kávé – Mikor fogyassza?
Amikor tompának érzi magát.

Hogyan tálalja? Először is, ne vigye túlzásba. Mindenki másképp tolerálja a koffeint, és ha újabb és újabb csészék után nyúl, könnyen túllépheti ezt a küszöböt. Ilyenkor remegés, rossz közérzet léphet fel, vagyis épp az ellenkezőjét éri el annak, amit szeretett volna.

Ráadásul, ha a túl sok koffein kiürül a szervezetéből, újra fáradtnak fogja érezni magát, erre pedig valószínűleg ismét a kávéban keres majd gyógyírt. A túlzásba vitt koffeinfogyasztás alvászavarokat is okozhat.

Korlátozza tehát a napi adagot legfeljebb három csésze kávéra vagy teára, és a napi koffeinadagba számolja bele a csokoládéval, kólával, esetleg energiaitalokkal elfogyasztott koffeint is. Lehetőleg egyenletesen ossza el a nap folyamán a kávészüneteket, hogy maximálisan kihasználhassa a „fekete leves” élénkítő hatását.

Halak – Mikor fogyassza?
Amikor depresszív hangulatban van.

Hogyan tálalja? A lazac, a hering, a szardínia és a tonhal ugyanis tele van omega-3 zsírsavval, amelyek a kutatások szerint kiváló hatással vannak a depressziós tünetekre. Egy mániás-depressziós betegekkel végzett vizsgálatot egyenesen fel kellett függeszteni az omega-3 kezelés hatására, annyit javult a résztvevők állapota.

Egy másik tanulmány szerint a heti kétszeri halfogyasztás csökkenti a depresszió és az öngyilkosság kockázatát, vagyis már csak a lelki egészségünk védelme érdekében is érdemes hetente legalább két alkalommal valamilyen halas ételt készíteni. Aki nem szereti a halat, omega-3 tartalmú táplálékkiegészítőt is szedhet.

Sovány húsok – Mikor fogyassza?
Amikor gyengének érzi magát.

Hogyan tálalja? A húsnak jelentős a vastartalma, a vashiányos vérszegénységnek pedig épp a gyengeség és az extrém fáradtságérzet az egyik tünete. Az állati eredetű vasat könnyebben és hatékonyabban dolgozza fel a szervezet, mint a növényi táplálékokból származót, így ha nem szigorúan vegetáriánus, akkor rendszeresen fogyasszon húst. A vegetáriánusok beszéljék meg az orvosukkal az esetleges vaspótlás lehetőségeit.

A természetes táplálkozás sokat segít!
Kutatások sora bizonyítja, hogy azok, akik egészségesen táplálkoznak, vagyis sok zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát, sovány húst és tejterméket, hüvelyeseket, dióféléket, valamint minél több feldolgozatlan, természetes állapotú ételt fogyasztanak, ritkábban panaszkodnak depressziós tünetekről, mint azok, akiknek az étrendjét a cukor, a bő zsiradékban sült és feldolgozott ételek, a finomított lisztből készült pékáruk és a zsíros tejtermékek uralják. Érdemes ennek szellemében összeállítania az étrendjét.

A vastartalmú élelmiszerek mellé érdemes valamilyen C-vitamin tartalmú zöldséget vagy gyümölcsöt (esetleg citromos limonádét) fogyasztani, mert a vitamin elősegíti az ásványi anyag felszívódását.

Egy nagy pohár víz –Mikor fogyassza?
Amikor kimerültnek érzi magát.

Hogyan tálalja? Igyekezzen óránként meginni egy pohár vizet. A szomjúság és a szervezet kiszáradása ugyanis nagyon gyakran fáradtság, enerváltság formájában jelentkezik.

Lencse – Mikor fogyassza?
Ha hullámzik a kedélye, vagy szorong.

Hogyan tálalja? A lencse kiváló összetett szénhidrát, amely képes stabilizálni a hangulatot és serkenteni a szerotonintermelést a szervezetben. Az eredmény: egyenletesen jó hangulat, kevesebb szorongás. A hüvelyes folsav- és vastartalma is sokat segít, a kutatások ugyanis a folsav hiányát több ízben is összefüggésbe hozták a depresszív hangulattal és a hangulati hullámzással.

A hagyományos lencsefőzeléken kívül adhat egy kevés lencsét a salátához, de akár a rizottóhoz is. A vörös lencsét be sem kell áztatnia főzés előtt, percek alatt megpuhul.

Joghurt – Mikor fogyassza?
Ha betegnek érzi magát.

Hogyan tálalja? A D-vitamin hiánya sok betegség, valamint a depresszió kialakulásának is oka lehet. A D-vitamin legjobb forrása a napfény, ám valamennyit az ételeken keresztül is magához vehet ebből a vitaminból. A joghurt például remek D-vitamin forrás, és a benne lévő kalcium is segít a stressz és a szorongás csökkentésében.

Egyen egy kevés joghurtot már reggel a müzlihez, készítsen joghurtos öntetet a salátájára, vagy keverjen bele gyümölcsöt, és fogyassza édességként. Ha szereti a fagylaltot, akár le is fagyaszthatja.

Csokoládé – Mikor fogyassza?
Ha boldogtalannak és stresszesnek érzi magát.

Hogyan tálalja? Egy kutatás szerint, aki két hétig mindennap elfogyaszt 40 gramm étcsokoládét, annak a szervezetében a csokoládéban levő antioxidánsok hatására kevesebb lesz a stesszhormon, például a kortizol. (Ugyancsak az antioxidánsokban rejlik a néha-néha elfogyasztott kis pohár vörösbor stresszoldó hatása is, kiegészítve az alkohol biztosította ellazulással.)

Ragaszkodjon a jó minőségű, minél nagyobb kakaótartalmú csokoládéhoz, és feltétlenül kalkulálja bele a kalóriatartalmát a napi adagba, nehogy később a felesleges kilók miatt kelljen szomorkodnia.

Kókusz – Mikor fogyassza?
Amikor ideges.

Hogyan tálalja? A kókusz illata oldja a szervezet „harcolj vagy menekülj” reakcióját, és lassítja a szívverést. Épp ezért idegesség idején jól jön egy szeletke kókuszdió, egy kis kókuszreszelék a joghurtba vagy a müzlibe. Végső esetben egy kókuszillatú parfüm vagy testápoló is hasznos lehet.

Címkék: csokoládé, cukor, egészséges táplálkozás, kávé, depresszió, alkohol, víz, kókusz, halak, joghurt, lehangoltság, felpörgés, szénhidrátok, sovány húsok, lencse

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!