A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Árulkodó gesztusok

Ha belegondolunk, valahol az is hazugság, ha jó napot kívánunk a gyűlölt szomszédnak vagy megdicsérjük a kolléganőnk új, előnytelen frizuráját. Szavakkal könnyű hazudni, de a testbeszédünk - kivéve, ha nem vagyunk profi pókerjátékosok, politikusok vagy színészek - gyorsan leleplez minket.

Fotó: Thinkstock

A szavakat tudatosan képezzük, míg a testbeszédünk a legtöbb esetben ösztönös. Éppen ezért a gesztusainkon, a mimikánkon kevésbé tudunk uralkodni, így a metakommunikációs jelzésekből a szemfüles hallgató, néző könnyedén kiolvashatja, ha valaki nem mond igazat. Ekkor ugyanis a szavak és a gesztusok egymásnak ellentmondóvá válnak, diszharmónia lép fel az illető viselkedésében.

„Valami nem stimmel vele” – mondják ilyenkor gyakran a hölgyek, ami nem puszta női megérzés, hanem megfigyelés. Ebben a kérdéskörben egyébként is érdemes a gyengébbik nemre hallgatni: egyrészt a megosztott figyelemnek hála, könnyebben leplezzük le a hazugságot, másrészt kutatások szerint kreatívabban is tudunk lódítani.

Azt mindannyian tudjuk, hogy a legkönnyebb írásban hazudni. Ott van a legtöbb időnk kitalálni a teljes mesét, és nincsenek lebuktató kísérő gesztusok sem. Telefonon már nehezebb a dolgunk: a pillanatnyi habozás vagy a hangszín megváltozása már gyanúra adhat okot a vonal másik végén. A legnehezebb mégis akkor félrebeszélni, ha a másik fél szemtől szembe áll velünk. Nem véletlen, hogy kihallgatásokkor a terem közepére ültetik a gyanúsítottat, detektívtükör mögül figyelik és a beszélgetést kamerára rögzítik. Ilyen helyzetben nem lehet elrejteni a test jelzéseit.

Fontos, hogy a hazugsággesztusok - így a félrenézés, szemdörzsölés, orrérintés, nyakvakarás, szájtakarás - önmagukban nem értelmezhetőek: ahogy a puszta szavak is mást és mást jelenthetnek, a szövegkörnyezettől függően. Attól, hogy valaki megdörzsöli a szemét, még nem biztos, hogy lódít: lehet, hogy csak álmos.

Ugyancsak előfordulhat, hogy nem azért piszkálgatja valaki az orrát, mert hazudik, hanem egyszerűen csak szénanátha vagy megfázás gyötri. Éppen ezért minden jelzést kontextusban, gesztuscsokorban kell értelmezni, összevetve a szóban elhangzó információval, a beszélgetés körülményeivel és a kiegészítő gesztusokkal.

Címkék: nők, testbeszéd, hazugság, árulkodó gesztusok, lódítás, megfigyelés

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!