Amit az antioxidánsokról feltétlenül tudnod kell
Az antioxidánsok szervezetünk létfontosságú alkotóelemei. Olyan vegyületek, melyek az égési (oxidációs) folyamatokat gátolják. Ma már a szakemberek és a laikusok is tisztában vannak azzal, hogy a civilizált világban olyan hatások érik az emberi szervezetet, amelyek gyorsítják az öregedést, és károsan befolyásolják egészségünket. Ezeknek a hatásoknak a következménye, hogy úgynevezett szabad gyökök keletkeznek a szervezetben.
A szabad gyökök káros hatásait egy védelmi rendszer kordában tartja. Ha azonban ez a védelmi rendszer zavart szenved, a szabad gyökök elszaporodnak, és károsítják a DNS-t, a fehérjéket, és gyorsítják az öregedési folyamatokat.
A szabad gyökök keletkezése
A testünket alkotó molekulák rendkívül stabilak, mert páros számú elektronokból álló kötések kapcsolják össze őket. A szabad gyökök azonban páratlan elektront tartalmaznak, ezért ahol csak lehet, megpróbálják a páros állapotot újra létrehozni. Reakcióba lépnek tehát más molekulákkal, és változást okoznak azok szerkezetében. Ez a változás az esetek többségében negatív, és megváltoztatja a molekulák tulajdonságit.
A túlzott szabadgyök-képződésnek oka lehet a szervezet immunrendszerének gyengülése, az olyan környezeti ártalmak, mint a sugárzás, légszennyezettség, a túlzott alkoholfogyasztás, az ételkészítés során a túlhevített olaj, a dohányzás, de a túlságosan kimerítő testedzés is.
Ha túl sok a szervezetünkben a keringő szabad gyök, akkor testünkben gyulladásos folyamatok indulnak el. Következményük idegrendszeri zavarok, szív- és érrendszeri betegségek, szembetegségek, daganatos és tüdőbetegségek, valamint a már említett gyors öregedés.
Sok múlik a táplálkozáson
A helyes táplálkozásnak kiemelkedő szerepe van az egészség fenntartásában és számos betegség megelőzésében. A táplálkozás során a szervezetbe juttatott megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyag biztosítja a szervezet egészséges működését.
A tápanyagok mellett ismertek egyéb összetevők is, amelyek hozzájárulnak az egészség megőrzéséhez. Ezek a növényi hatóanyagok tápanyagoknak ugyan nem tekinthetők, de hiányukban kialakulhatnak bizonyos betegségek. Ezek az úgynevezett flavonoidok.
A helyes táplálkozásnak tartalmaznia kell vitaminokat, ásványi anyagokat, élelmi rostokat, valamint a növényi élelmiszerekben található hatóanyagokat. A szervezetben képződő szabad gyökök és a hatástalanításukra alkalmas antioxidánsok bevitele közötti egyensúly vegyes táplálkozással valósítható meg.
A természetes táplálékból felvett antioxidánsok előnyei közül a legfontosabb, hogy a táplálékban lévő anyagok együttesen hatékonyabbak, mint a különböző étrend-kiegészítők, és fogyasztásuk nem jár semmilyen mellékhatással.
Mivel az antioxidáns vegyületek legnagyobb számban a növényi táplálékokban találhatóak, az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozásban naponta mintegy 400-600 g zöldségnek, gyümölcsnek kell szerepelnie. A szintén magas flavonoidtartalmú vörösbor és csokoládé is beilleszthető az étrendbe. Fontos azonban, hogy vörösborból csak jó minőségűt, és csak napi max. 1-2 dl, míg a csokoládéból heti 2-3 alkalommal 30-30 g fogyasztása javasolható.
A csoki csodája
A kakaó és a belőle készült csokoládé többféle flavonoidot tartalmaz, az egyik fajtájának (katechin) nagy előnye, hogy jól felszívódik. Elsősorban a daganatos betegségek és egyes szív- és érrendszeri betegségek kivédésében tulajdonítanak neki szerepet.
A flavonoidok a kakaópor (nem a cukrozott!) tömegének kb. 10%-át is kitehetik. Igaz, hogy a csokoládé esetében a feldolgozás során csökken a flavonoidtartalom, de a kíméletes technológiával előállított termékekben ezek nagy része megőrizhető.
Mivel az antioxidáns flavonoidok a kakaóban találhatók, egyértelmű, hogy a magasabb kakaótartalmú, minőségi étcsokoládéban magasabb ezen vegyületek mennyisége. A tejcsokoládé is tartalmaz ilyen anyagokat, de csak kisebb mennyiségben, s egyes vizsgálatok szerint a tej csökkenti a felszívódásukat. Ebből a szempontból tehát a magas kakaótartalmú étcsokoládé a legmegfelelőbb nasink.
A vörösbor csodája
A Franciaországban élők között sokkal ritkábban fordul elő szív- és érrendszeri megbetegedés, mint az Egyesült Államokban vagy Angliában, holott a rizikófaktorok tekintetében hasonló a helyzet mindhárom országban.
Ennek oka a mérsékelt és jó minőségű vörösbor antioxidáns hatása. A vörösborban körülbelül hússzor annyi antioxidáns található, mint a fehérborban. A franciák pedig tudvalevőleg ebédhez és vacsorához is rendszeresen fogyasztanak kevés, de jó minőségű vörösbort.
Néhány élelmiszer kiemelkedő antioxidáns-tartalommal
- Dió: a dió nemcsak omega-3 gyulladáscsökkentő zsírokban gazdag, hanem antioxidánsokban is. Kitűnő szívvédő, gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatású, jótékonyan hat agyunk egészségére is.
- Gránátalma: a friss gránátalma nagyszerű C-vitamin-forrás, amely antioxidánsként is szolgál. Ha a gránátalma magjait eltávolítjuk a gyümölcsből, friss és könnyű nassolnivalót készíthetünk belőle.
- Fahéj: ez az antioxidánsokban gazdag fűszer magnéziumot és kalciumot is tartalmaz. Ezek olyan mikrotápanyagok, amelyek lassítják a csontritkulást.
- Szeder: a sötét színű bogyós gyümölcsök általában, a szeder és az áfonya különösen kiváló antioxidáns-forrás.
- Menta: magas antioxidánsszintje mellett a menta nagy mennyiségben tartalmaz A-vitamint, egy zsírban oldódó vitamint, amely támogatja a szem egészségét.
- Szárított fűszernövények: sok szárított fűszernövény is remek antioxidáns-forrás, köztük a szegfűszeg, a szegfűbors és az oregánó.
Még nincs hozzászólás