A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

'Állatjegyek' konfliktushelyzetben

Még a legszeretőbb családban vagy párkapcsolatban is előfordulnak konfliktusok. Ilyenkor pedig bekapcsol az automatikus programunk, és előbújik belőlünk az állat: még ha plüssmaci képében is.

Fotó: Thinkstock

Bristoli tudósok szerint mindenkinek van egy ösztönös konfliktuskezelési technikája, ami attól függ, mi a fontosabb számára: a személyes akarat érvényesítése vagy a jó kapcsolat fenntartása. Ez a személyiségéből, neveltetéséből, tapasztalataiból adódó, tudat alatti mechanizmus irányítja, ha vitába keveredik. Természetesen, mint mindenben, a konfliktuskezelés terén is van lehetőség önfejlesztésre, melynek első lépése az, hogy megállapítsuk: egyáltalán melyik típusba tartozunk.

Teknős – a visszahúzódó
A teknős-típus tehetetlen konfliktushelyzetekben, így aztán inkább visszahúzódik a páncéljába. Semmi sem ér neki annyit, hogy beleálljon egy vitás kérdésbe. Könnyen feladja mind a személyes céljait, mind a kapcsolatait, csak hangos szó ne essen.

Róka – a kompromisszumkereső
A róka-típus a kompromisszumokban hisz. Feladja a céljai egy részét, és a másik felet is igyekszik erre rábírni, így keresve az arany középutat. Ha nem sikerül, újrapróbálkozik, és egészen addig alkudozik, amíg egy mindkét fél számára elfogadható megoldás nem születik.

Oroszlán – a kiterjesztő
Az oroszlán az állatok királya, akinél a konfliktus hatalmi kérdés. Nem is a személyes cél elérése számít neki, hanem hogy ki van vele és ki ellene. Erős befolyásoló ereje van: képes maga mellé (vagy inkább maga mögé) állítani az embereket. Ezt igyekszik is megtenni, így kiterjesztve konfliktusait a kapcsolati rendszerére.

Cápa – az erőszakos
A cápa célja az, hogy szó szerint kicsinálja a másikat, és ennek érdekében bármit bevet. Szerinte egy konfliktusban az egyik félnek törvényszerűen veszítenie kell: és ez csak a másik lehet. Nem érdeklik a hosszú távú kapcsolatok, csak az, hogy megsemmisítő csapást mérjen az ellenfelére.

Plüssmaci – az elsimító
A plüssmacit mindenkit szereti, igazi, puha szeretetmackó. Igénye van az elfogadásra, a törődésre, számára különösen fontosak a jó emberi kapcsolatok. A konfliktusokban is inkább enged, és elsimítja a vitás kérdéseket, csak megmaradjon a szeretet és a béke.

Bagoly – az együttműködő
A bölcs bagoly a konfliktusokhoz mint közösen megoldandó feladatokhoz közelít. Nem alkudozással igyekszik elérni a kompromisszumot, hanem együttgondolkozással. Számára fontos, hogy olyan megoldás szülessen, ami egyrészt mindkét fél érdekeit szolgálja, másrészt később se maradjon az érintettekben tüske, rossz érzés vagy hiányérzet.

(Forrás: John Crawley Training Manual in Community Mediation Skills című könyve.)

Címkék: párkapcsolat, konfliktuskezelés, állati ösztönök, állati viselkedés, állati jellemzők az emberben, konfliktuskezelési technikák

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!