A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Ahol az ötletek szexelnek

Iszonyatos vibrálás, világmegváltó gondolatok és ifjonti tűz a levegőben. Nem csoda, ha a barátnőm ebben a közegben szeretett bele jelenlegi párjába. Pedig itt nem az emberek, hanem az ötletek szexeltek, és termékenyítették meg egymást.

Fotó: TEDxYouth Budapest

A szexuális hasonlat nem tőlem, hanem a TEDxYouth@Budapest szervezőitől származik. Az idén már ötödik alkalommal megrendezett konferencián a főszerep a fiataloké, olyanoké, akik már megtalálták az utat, amin élvezet járni. „A meglett, idős, befutott emberekre mindig odafigyelünk, de valahogy hajlamosak vagyunk elsiklani a fiatalok gondolatai felett. Nincs hol, nincs kinek elmondaniuk, hogyan látják a világot. Mi nekik akarunk teret, lehetőséget biztosítani” – meséli Budaházy Árpád, az esemény egyik főszervezője.

KezTEDben
Árpád egy könyv- és magazinkiadónál dolgozik. A munkájához hozzátartozik, hogy rengeteg idegen nyelvű könyvet olvas: így tud dönteni, mit érdemes magyarul is kiadni. „Mindig utánanézek a szerzőknek, és egyre többször találkoztam azzal, hogy egy bizonyos TED nevű konferencián ez is, az is előadott. Elkezdtem nézni az előadásokról készült videókat az interneten, egyre többet és többet. Inspirációt, témát merítettem belőlük. Idővel felmerült bennem, hogy milyen jó lenne Magyarországon is tartani egy TED-szerű konferenciát.”

Mi az a TED?
A TED egy világszerte ismert és közkedvelt amerikai előadás-sorozat. Az elnevezés az angol Technology, Entertainment, Design, vagyis technológia, szórakoztatás, dizájn szavak kezdőbetűiből összeálló mozaikszó. Az előadások nem szakmai jellegűek: bárki, bármilyen területről hozhat olyan gondolatokat, amelyeket érdemes terjeszteni.
Az évek során az előadók között szerepelt Bill Gates, Bill Clinton és Bono is, és olyan hírességek vallják magukat TED-rajongóknak, mint Cameron Diaz, Meg Ryan vagy Goldie Hawn.
A rendezvény különlegessége, hogy az előadások maximum 18 percesek: ennyi idő áll a fellépők rendelkezésére, hogy átadják azt az üzenetet, amivel inspirálhatják a többieket. A motiváló beszédekről videók készülnek, melyek bárki számára ingyenesen megtekinthetőek az interneten: az önkéntes fordítóknak hála, már több mint ezer magyar felirattal is.

Árpádéknak szerencséjük volt, mert szinte ezzel egy időben fogant meg az ötlet az alapítókban is, hogy kiterjesszék a TED-et: így születtek a TEDx-ek. Magyarországon is több ilyen eseményt rendeznek párhuzamosan: a teljesség igénye nélkül, létezik TEDxDanubia, TEDxBudapest vagy TEDxNagyerdő is.

Ezek az anyaszervezettől függetlenül, de szigorú licenc alapján szervezett konferenciák. A tartalomba nem szólnak bele, de a színvonalnak, a stílusnak hasonlónak kell lennie. Elvárás többek között az is, hogy aki szervez, maga is vegyen részt egy amerikai TED-konferencián.

Ifjonti hév és szigorú felkészülés
„Már öt TEDxYouth@Budapest konferenciát szerveztünk, minden év november 20-a környékén, ez ugyanis az ENSZ Egyetemes Gyereknapja. Ilyenkor a világ a gyermekekre, a TED- és TEDx-közösség pedig a fiatalokra figyel. Nemcsak itthon, hanem a Föld számos pontján, köztük Tokióban, Melbourne-ben vagy Amszterdamban is” – indokolja az esemény kurátora, Szörnyi Kriszta a késő őszi időzítést, majd rögtön folytatja is: „Minden évben van egy központi, átfogó témánk, amit igyekszünk minél több oldalról, minél több szakma képviselőjének a segítségével körüljárni. Ilyen téma volt az inspiráció, a kreativitás, a siker, a háttértörténetek vagy tavaly a káosz.”

A konferenciát komoly, három hónapos, heti rendszerességű felkészítő tréning előzi meg, hiszen az ifjú, harminc év alatti előadók közül sokan még soha nem álltak színpadon. Itt nincs elméleti fejtágítás, csak gyakorlás, gyakorlás, gyakorlás. Már az első alkalommal mindenkinek prezentálnia kell, és útközben, egymásnak visszajelzést adva csiszolódik mind a tartalom, mind a stílus.

„Van egy szakasz a felkészülésben, amit én zuhanásnak hívok. Ez akkor következik be, mikor az előadók már úgy érzik, hogy készen vannak, és picit elbízzák magukat. Na, akkor jönnek a szarvashibák. Azért kell sokat gyakorolni, hogy ez a zuhanás még az előadás előtt történjen meg, és ne a színpadon” – figyelmeztet Faragó Dániel, az egyik tréner. Szerinte egyébként a jó prezentációhoz három dolog kell: egyértelmű üzenet, célközönséghez igazított stílus és személyes sztori. Ha ezek megvannak, akkor a beszédek „működnek”, és kiváltják a kívánt hatást a közönségből.

Kinyíló világok
A konferenciákon nemcsak maguk az előadások inspirálóak, hanem a szándékosan hosszúra nyújtott szünetek is. Ilyenkor lehetőség van ismerkedni, beszélgetni, kapcsolatokat építeni olyan emberekkel, akik bár más területekről jöttek, nyitottak és befogadóak az új gondolatokra.

Többek között ezért a motiváló közegért éri meg a rendezvény szervezőinek is, hogy abszolút önkéntes módon, a saját munkájuk mellett, évről évre összehozzák a TEDxYouth@Budapestet. Legalábbis erre utalnak Kriszta lelkesedő mondatai, amiket az interjú végén, már akkor mond, mikor kikapcsolom a diktafont:

Iszonyú jó fiatalokkal dolgozni, egy egész évre elegendő energiát ad ez a három hónapos közös felkészülés. Bár mi sem vagyunk sokkal idősebbek náluk, mégis teljesen máshogy gondolkoznak, vagy közelítenek egy problémához. Kinyitják számunkra a világot.”

Címkék: fiatalok, ötlet, tedxyouth@budapest, ted, ted konferencia, világlátás, tehetséges fiatalok, új gondolatok, innováció

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!