A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Agytorna indul!

Mint minden szervre, az agyra is igaz: Use it or lose it! - Használd, vagy elveszíted! Csak az marad friss szellemileg, aki rendszeresen végez agytréninget.

Fotó: Thinkstock

Lehet, hogy a társadalombiztosítás már ránk aggatta a „nyugdíjas” címkét, de nem szabad elfelejteni, hogy az önmeghatározásunk csakis tőlünk függ. Húsz évvel ezelőtt egy hatvanöt éves nyugdíjas hajlamos volt elhinni magáról, hogy ő „öreg”, és ennek megfelelően kezdett viselkedni, szinte maga gyorsította a leépülését. Az eltelt évtizedekben megváltozott a korosodás társadalmi és kulturális megítélése. Ma már nem hökkenünk meg azon, ha valaki azt állítja, hogy egy hatvanöt éves szervezetben még nagyon sok életerő és energia lehet, amit nem szabad veszni hagyni.

A szellemi és fizikai fittség hosszú távon megőrizhető, ha betartunk néhány aranyszabályt. Tudatosítanunk kell magunkban, hogy annyi évesek vagyunk, ahánynak érezzük magunkat. Az az ember, aki jól érzi magát a bőrében, jóval fiatalabb a valós koránál. Tehát az első lépés: érezzük jól magunkat! Tegyünk olyan dolgokat, amelyek őszinte örömet okoznak.

A szellemi frissesség megőrzése céljából érdemes rendszeresen megtornáztatni az agytekervényeinket is: olvasni, keresztrejtvényt fejteni, új dolgokat tanulni (pl. számítógépes ismeretekre szert tenni), játszani (pl. kártyázni, társasjátékozni) a családtagokkal vagy barátokkal. A céltalan tévézés nem ajánlatos, mert attól még a fiatal ember agysejtjei is leépülnek, azonban értékes, tartalmas és elgondolkodtató ismeretterjesztő filmeket, műsorokat érdemes beilleszteni a hobbijaink sorába.

A rendszeres sportolás ugyancsak hozzájárulhat ahhoz, hogy új kapcsolódások jöjjenek létre az idegsejtek között. A legfrissebb kutatási eredmények szerint a testmozgás összességében javítja a kognitív (szellemi) teljesítőképességet. Ez azt jelenti, hogy segít ellensúlyozni az agy idő előtti leépülését, gyorsabbá és pontosabbá válik a gondolkodás, és javul az információk feldolgozása. A kutatások azonban arra mutatnak rá, hogy csak az erőnléti, az állóképességi és a koordinációs edzések hoztak ilyen eredményt: úgy tűnik, hogy a nyújtó és izomlazító gyakorlatok nincsenek közvetlen hatással az agyra. Persze, a stressz leküzdésében ezek is hatékony segítséget nyújtanak.

Címkék: öregedés, aktív időskor, szellemi frissesség, agytorna

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!