A vágódeszka históriája
Készülhet bambuszból, műanyagból, üvegből és fából. Lehet téglalap alakú, de ma már kapható szinte bármilyen formára vágva, gravírozva vagy égetéssel díszítve. A vágódeszka eredetileg - nevéből eredően - szeletelésre és aprításra szolgál, de ma már más funkciói is vannak. Fontos tudni, hogy melyik változatot miként érdemes használni, kezelni és nem utolsósorban tisztán tartani, így előzve meg a kellemetlen fertőzéseket.
Az üveg
Nincs olyan konyha, amelyben ne lenne legalább egy vágódeszka. De inkább több, és többnyire különféle anyagokból készült. Így a tisztításuk és ápolásuk is különbözik. A leghigiénikusabban kezelhetők az üvegből készült darabok, ugyanis remekül fertőtleníthetők, akár mosogatógépben is moshatók. Viszonylag nehezen karcolódnak meg a használat során.
De azért nem minden fenékig tejfel, mert van egy hátrányuk is: a kések pengéi nem igazán szeretik az üveget. Vagyis ha ennél a változatnál maradsz, mindenképp legyen egy nagyon jó késéleződ is. Klopfolásra végképp nem használható – törékenysége alkalmatlanná teszi erre.
A műanyag
A modern kor vívmánya a műanyag vágódeszka, amely már sokkal több kihívással küzd a használat során. Újkorában gyönyörű, csilivili, de néhány alkalom után meglehetősen karcos lesz, jó néhány mélyebb vágással ’díszítve’. Ezekben aztán remekül elbújhatnak a különböző baktériumok, így a tisztán tartásuk kézi sikálással nehézkes, de mosogatógéppel már hatékonyabbak lehetünk.
(A teljes cikket elolvashatja a Ridikül Magazin 2024. évfolyama 10. számának 32. oldalán!)
Még nincs hozzászólás