A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A bőrünk nem felejt

A nap áldásos és néha áldatlan sugarai nemcsak napozás közben érnek bennünket. Jövet-menet is kitesszük a bőrünket különböző fényhatásoknak, így nemcsak ajánlott, hanem egyenesen kötelező óvnunk testünk legnagyobb kiterjedésű érzékszervét.

Fotó: Thinkstock

Kockázatos hétközNAPok
„Napi teendőink végzése közben a ruhából kilátszó testrészeinkre, a vállra, a karokra, a kézfejre, a dekoltázsra, a hátra, a lábszárakra különösen figyelnünk kellene. Az utóbbiakra feltétlenül, hiszen a rövidnadrág, a szoknya szabadon hagyja őket, így a fény hatására kialakuló melanóma ott a leggyakoribb. Jó lenne, ha a fogkefe és a fogkrém mellett a fényvédő krém alkalmazása is a napi rutin részévé válna" – mondja Dr. Kriston Renáta, bőrgyógyász-kozmetológus.

Fényvédők és barnaság
Néhány alapvető dolgot nem árt tisztázni a fürdőruhaszezon előtt. A krémek faktorszáma azt jelenti, hogy leégés nélkül mennyivel sokszorozódik meg a napfényen tölthető időszak. Ez különböző bőrtípusoknál mást és mást jelent. Le lehet barnulni magas faktorú fényvédővel is: nem biztos, hogy csokibarnák leszünk, de több időt tölthetünk biztonságban a napon. A modernebb készítmények az UVA- és az UVB-sugárzás ellen is védenek, ám ez a védelem nem maximális: nem minden fény nyelődik el, hanem egy része áthatol a krémen, a bőr pedig reagál rá. Az a jó, ha magasabb faktorú krémmel kezdjük a napozást, amit a későbbiekben csökkentünk. Addigra ugyanis már kialakul a bőr természetes védekező képessége.

A fényvédőt nem lehet túlzásba vinni. Ha 10-es faktor helyett 50-est kenünk föl, abból nem lehet baj, de ha valaki kisebb faktorú krémet használ, mint ami az ő bőrtípusának megfelel, akkor leéghet. A leégések összegződése pedig a későbbiekben akár a hámsejtekből, akár a pigmentsejtekből kialakuló daganatokhoz is vezethet.

Anyajegyeink
Nem biztos, hogy minden kis anyajegy jóindulatú, és minden nagy anyajegy rosszindulatú. Az sem igaz, hogy az összes kiemelkedő anyajegy rosszindulatú, ami pedig a bőr szintjén van, jóindulatú volna. Genetikai háttere van annak, hogy ki milyen bőrtípusú, mennyi anyajegye van, és életünk során rengeteg külső-belső tényező befolyásolja a szerzett anyajegyek számát. Természetes folyamat, hogy évről évre gyarapodnak, egy kicsit változnak, egy kicsit nőnek. Arra kell figyelni, amikor rövid időn belül jelentős, szembetűnő változás történik. A rövid idő néhány hetet, egy-két hónapot jelent.

Ha például egy addig lapos anyajegy hirtelen kiemelkedik, vagy az addig kiemelkedő anyajegy elkezd viszketni, érzékeny vagy vérzékeny lesz, megváltozik a formája, vagy megsérül, és nedvedzik, nem gyógyul a seb, mindenképpen orvoshoz kell fordulni!

Anyajegyszámtól és bőrtípustól függően az évente, kétévente, esetleg háromévente történő szűrés ajánlatos, de van, akinél elengedhetetlen, hogy nyár előtt és nyár után is részt vegyen szűrésen.

„Az anyajegyek a bőr felszínén vannak, nagyon jól követhető rajtuk a változás. A vizsgálat egyszerű, fájdalommentes, és jó arányban kiszűrhető, hogy van-e, lehet-e gond. Ha időben felfedezzük a bajt, akkor sebészi megoldással, esetleg más, kombinált kezeléssel 100%-ban gyógyíthatók ezek a betegségek" – mondja a doktornő.

Az utóbbi években ugrásszerűen megnőtt a bőrdaganatok száma. A betegség egyre fiatalabb korosztályokat érint, s ez nemcsak a pigmentsejtekből kiinduló daganattípusokra, hanem a bőr legfelső rétegéből, a hámsejtekből kiindulókra is igaz. Míg az utóbbiakat régen az idős kor megbetegedéseinek tartották, most a sűrű szoláriumozás miatt nem ritka, hogy húszas éveik elején járó pácienseknél diagnosztizálnak ilyen elváltozásokat. A nők gyakrabban érintettek ezekben a megbetegedésekben.

Okosan használjuk a fényt! Szolárium
Ha okosan használjuk a fényt, csupán a pozitív hatásait is élvezhetjük. Egyes bőrgyógyászati kórképeknél a fény maga terápiás eszköz, például pikkelysömör vagy ekcéma esetében. Ha betartjuk a fokozatosság elvét, a szolárium nagyon hasznos lehet abban, hogy télen felkészítse a bőrünket a tavaszra. Érdemes bőrgyógyász tanácsát kérni az ügyben, persze, az is lényeges, hogy olyan helyet válasszunk, ahol karbantartják a gépeket, a csöveket rendszeresen cserélik.

Sajnos az emberek nincsenek tisztában vele, hogy mi jó nekik, sokszor nem gondolják át, hogy a gyors lebarnulás mit tesz a bőrükkel. Jelentősen károsodhatnak a bőr rugalmasságát, tartását adó kötőszöveti rostok, és a víztartalmát vesztett, ráncos bőr esztétikailag sem vonzó. Az UVA- vagy az UVB-sugárzás pedig olyan folyamatokat indíthat be, amelyek akár melanómához, akár basaliomához is vezethetnek.

Napozás
A fényvédőknek is szükségük van bizonyos hatóidőre. Nem elég, ha kimegyünk a partra, kipakolunk, majd fél óra múlva előkerül a fényvédő is, mert ez az idő épp elegendő arra, hogy leégjünk, s az összegződő leégéseknek később súlyos következményük lehet. Tehát már indulás előtt kenjük be magunkat, mivel fél óra kell ahhoz, hogy a fényvédő hatni kezdjen. Ne csak a fedetlen területet kenjük be! Hamis biztonságérzetet ad, ha van rajtunk egy fehér póló, mert az alatt is le lehet égni. Kaphatók már speciális UV-szűrős ruhák – főleg sportboltokban –, amelyek valóban biztonságosak.

Napozási egyszeregy
11 és 16 óra között a legmagasabb a sugárzás, ilyenkor ne tartózkodjunk a napon! Mind a víz, mind pedig - télen, síelés közben - a hó felerősíti az UV-sugárzást, ilyen helyeken tehát még fokozottabb védelemre van szükségünk.

A jó minőségű fényvédőket elég egyszer felkenni, de ha vízparton vagyunk, akkor délután ismételjük meg. Kezdjünk magasabb faktorszámmal, ami két-három hét alatt kialakít egy természetes védettséget, azután lehet csökkenteni a napvédő szer faktorszámát.

Ha délre utazunk, ahol erősebb az UV-sugárzás, a bőrünk pedig ezt nem bírja, mindenképp gondoskodjunk megfelelő védelemről. Nagyon kellemetlen az első napozás után másnap már hólyagos napégéssel küzdeni.

Különösen kisgyerekeknél nem elég, ha rájuk adunk egy fehér pólót: be kell kenni a ruhával fedett testrészeket is! Leégés esetén nagyanyánk praktikái, a tejföl és a zsír bizonyos esetekben segíthetenek. Vannak cinktartalmú, gyulladáscsökkentő készítmények, akár rázókeverék, akár paszta formájában. Bevehetünk kalciumot, allergia elleni készítményt, és a hűs zuhanyozás is jót tesz. Ha ezek nem elegendőek, az orvos felírhat szteroidtartalmú krémeket is, nagyon súlyos égés esetén pedig szteroidtartalmú injekciót.

Nem lehet eleget hangsúlyozni: csak óvatosan a nyári napkúrával, mert a bőr nem felejt!

Címkék: napsütés, nyár, víz, sugárzás, uva , melanóma, basalioma, napkrém, faktorszám, szolárium, napozás

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!