A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Fiús anyák vagy anyás fiúk?

Fiús anyának lenni más? Sokunknak volt már rossz tapasztalata fiús anyákkal. Tényleg nehezebb velük? Vagy mindez csak sztereotípia? Vajon ők maguk hogy gondolkodnak erről? V. Kulcsár Ildikó, Polyák Lilla és Kassai Ilona avatnak be minket érzéseikbe és tapasztalataikba, és meglepetés férfi vendégünk, aki szerint nem is létezik az a fogalom, hogy fiús anya!

Napjaink forgatagában nagyon fontos, hogy a szülő jó kapcsolatot ápoljon gyermekével, meg tudják beszélni egymással a problémákat, közösen találjanak rájuk megoldást. A gyereknek sok türelemre és figyelemre van szüksége, hogy egészséges, boldog, talpraesett felnőtt váljon belőle, aki megállja a helyét az élet viharaiban. Ehhez természetesen mindkét szülőre szükség van, hiszen mindkét szerep más-más feladatokat, szépségeket és nehézségeket hord magában.

Mit tanulnak tőlünk – és mi egymástól?

A férfiasságot, az erőt az édesapjuktól tanulják gyermekeink, míg szeretni mi, édesanyák tanítjuk fiainkat s lányainkat. Az anyai szeretet magjai azonosak, de a gyermek nemének megfelelően más-más talajba hullanak. Anya és lánya között merőben más jellegű az érzelmi intimitás, mint anya és fia között.

Polyák Lilla színésznőnek két kisfia van, a 9 éves Zsombor és a 6 éves Bulcsú. Mindig azt képzelte el, hogy egy fia lesz és egy lánya, pontosan úgy, ahogy ők is vannak testvérével. Nem gondolja, hogy tipikus fiús anya, de azt elismeri, hogy a két gyermeke mellett "elfiúsodott". A fiús anyákat mindig anyatigrisnek képzelte, akik mindenkit elmarnak fiaik mellől. Úgy érzi, nagyon fontos, hogy amikor a fiúknak szükségük van rá, ott álljon mögöttük és segítsen, de amikor nincs szükségük az édesanyjukra, tudni kell elengedni őket.

Az anya-fiú kapcsolat különös kötelék. Már az egészen kicsi gyermekeknél is jellemző, hogy a fiúk –a közhiedelemmel ellentétben- ragaszkodóbbak, törleszkedőbbek, többször igénylik az anyai kényeztetést, babusgatást, mint lánytársaik. Emellett viszont él bennük egyfajta gondoskodási vágy, féltés és oltalmazási késztetés is édesanyjuk iránt, amelyben kifejeződik, hogy a fiúgyermekek pontosan érzékelik mamájuk női, törékeny mivoltát. Egy kisfiú számára a nő évekig egyetlen személyt jelent, a nőies szerepekről alkotott fogalmai egészen az első szerelmi kapcsolatig az édesanyától látottakra épülnek. Ezzel szemben a lányok önmagukban is megtapasztalják a szépség, a szelíd gondoskodás, a tetszeni vágyás iránti vágyat, így összetettebb képet alkotnak az örökös rejtélyről, a nőről. Ennek a különbségnek öntudatlan emlékei meghatározóak az fiúk későbbi érzelmi életében. Mivel a férfiak élményei a női nemről a legfogékonyabb és legmélyebben bevésődő korból, a gyermekkorból származnak, tudattalanul is az anyjukat keresik a párjukban. Ha negatív élményeik vannak erről a kapcsolatról, akkor is, mert akkor a valós anyakép mellett megjelenő vágykép határozza majd meg elvárásaikat.

Sokak szerint annál a gyereknél, aki anyjával áll szorosabb kapcsolatban, nem alakul ki a férfias jellem, gyenge, érzékeny, felkészületlen felnőtt válik belőle, aki nem tudja egyedül, anyai segítség nélkül megállni a helyét az életben. Nem baj, ha egy anyának jó a viszonya a fiával, sőt. Azonban ha észreveszi, hogy a fiú magatartása valóban nem elég férfias, törekednie kell arra, hogy változtasson azon. Sajnos gyakran előfordul, hogy a férfi túlságosan kötődik édesanyjához, s ennek a függésnek fényében kritizálja kedvese cselekedeteit, főztjét, női szerepeit, vagy éppen anyja tanácsait kéri olyan ügyekben, melyekben párja lenne az illetékes. Az ilyen esetekben az anyától való elszakadás valamiért nem ment zökkenőmentesen, vagy nem is ment végbe, s a férfi emiatt képtelen társához objektíven viszonyulni. Ezért a fiús anyáknak különösen figyelniük kell arra, hogy megtalálják azt a köztes utat, ami által egyengethetik fiaik életét, de nem fosztják meg őket egyéniségüktől, férfias magatartásuktól. Itt is igaz a klasszikus mondás: „Ha szeretsz valakit, engedd szabadon, ha visszajön, a tied, ha nem, akkor nem is volt soha.” (Adam J. Jackson)

V. Kulcsár Ildikónak három lánya van, fiát a férjétől készen kapta ajándékba. Tapasztalatai szerint, ha elismerjük, ha nem, a fiainkat másképp imádjuk, mint a lányainkat. Könyve, a Fiús anyák kézikönyve dupla kötet, ha megfordítjuk, a Lányos apák kézikönyvét rejti. Ildikó határozottan állítja, a fiús anya nem a banya vagy az anyós szinonimája. A fiús anyukák egyik legfontosabb feladata, hogy tudatosan megtanítsák gyermeküknek kifejezni érzéseiket, érzelmeiket. A hozzá érkező olvasói levelekben rengeteg történetet lát arról, hogyan tudja egy fiús anya megmérgezni fia párkapcsolatát – akarat nélkül, a lehető legjobb szándékkal is.

Kassai Ilona színésznőnek egyetlen fia van, akit mi Gangsta Zolee-ként ismerhetünk. Különleges a kapcsolatuk, hisz Zoli 39 éves koráig édesanyjával lakott. Ilona minden házimunkát elvégzett fia helyett, nem tanította meg semmire az otthoni teendők közül. Azonban mégsem gondolja úgy, hogy tipikus fiús anya lenne. Rengeteg szeretet van a kapcsolatukban. Fia és családja életébe igyekszik a lehető legkevésbé beavatkozni, tudatosan figyel oda arra, hogy ne szóljon bele a dolgaikba. De azért "belopakodot" a családba, mert unokájára szinte minden nap vigyáz.

Az anyák tényleg jobban szeretik fiúgyermekeiket?

Egy felmérés azt bizonyította, hogy a fiúk az anyák kedvencei. Az  internetes kutatásból, melyben 2000 – fiú­ és lánygyermeket is nevelő – anyát kérdeztek meg, az derült ki, hogy  az anyák jobban bánnak a fiúgyermekeikkel, mint a lányaikkal, még akkor is, ha tisztában vannak azzal, hogy ez nem jó. Az anyák többsége szerint sokkal könnyebb érzelmi köteléket kialakítani fiúkkal, mint a lányokkal. Fiaikat főleg a vicces, a csibész, a vidám és a kedves szavakkal írták le, ám ha ugyanezt a lányaikkal kellett tenniük, akkor bizony jóval kritikusabbak voltak: a nehezen kezelhető, a vitatkozó és a komoly jelzők szerepeltek legtöbbször az édesanyák által adott jellemzésekben.

Mi a helyzet az apákkal?

Az édesapáknak ma már van rá lehetőségük, hogy gyermekük születésének pillanatától ugyanolyan testközeli és érzelemgazdag viszonyt alakítsanak ki a picivel, mint az édesanya. Egyre többen veszik ki a részüket a babák mindennapi gondozásából és ennek a lelkesedésnek, odafigyelésnek meg is van a gyümölcse.

Kovács Áron műsorvezető, énekes kisfia, Máté nemrég töltötte be a 6. évét. Jelenleg nagyon apás időszakát éli, de korábban inkább anyás volt. Áron szerint könnyű népszerű apukának lenni, hiszen az élet élvezetére, a játékra és a kedvenc időtöltésekre egy gyermeknek legtöbbször az édesapjával van lehetősége. Rengeteg egyéb – kevésbé népszerű – feladat hárul az édesanyákra, akik nincsenek könnyű helyzetben manapság. A fiatal édesapa menet közben jött rá arra, hogy amennyit beletesz az apai szerepkörbe, éppen annyit tud majd kivenni belőle – gyermeke szeretetére, mosolyára, a közös örömeikre és elmélyült kapcsolatukra átváltva…

 

Kapcsolódó cikkek: