Előítéletekkel élni
Az előítéletesség a társadalom egyik jellemző tulajdonsága. Hogyan lehet ezzel megküzdeni? Milyen stratégiát kell megtervezni, hogy győzedelmeskedjünk felette? Miért vagyunk előítéletesek? Miért kategorizálunk? Mi alapján ítélkezünk? Miért csoportokhoz képest és nem önmagában ítéljük meg az embertársainkat? E témával kapcsolatban osztja meg velünk tapasztalatát Mohamed Fatima, Oláh-Koppány Andrea, Sárai Rita és Dr. Almási Kitti. Meglepetés férfi vendégünk is közvetlenül megtapasztalta az előítéletességet. Szerinte az emberek a körülményeik áldozatai.
"Előítélettel viseltetni valaki iránt annyit tesz, hogy úgy bíráskodunk valaki felett, hogy nem is ismerjük."
Adam J. Jackson
Mindannyian valamennyire előítéletesek vagyunk, csupán ennek mértéke változó. Nap, mint nap folyamatosan dobálózunk önmagunkban megjegyzésekkel, melyek a szemközti ember külsejét ítélik meg legtöbbször. Nem tudatosítjuk, hogy folyamatosan ítélkezünk, véleményt alkotunk, megbélyegzünk, beskatulyázunk valakit. De eljöhetnek a megváltó pillanatok, amikor ezek az emberek közelebb kerülnek hozzánk, és hirtelen a külső, vizuális inger feledésbe merül, mert a belső felülírta a külsőről alkotott, téves megítélésünket. Vajon az elszenvedett fél, hogy küzd meg az ellenállással? Hogyan tudja elfogadtatni magát a vele szemben álló többséggel? Mai vendégeink őszintén mesélnek az előítéletességgel kapcsolatos tapasztalataikról.
Vannak olyan szervezetek, intézmények, márkák melyek felvették a harcot az előítéletek megküzdésével. Egyedi, innovatív eszközrendszerrel próbálnak üzenetet eljuttatni a többségi társadalomhoz, hogy bebizonyítsák téves megítélésüket. Például 2013-ban megnyílt az első roma kortárs galéria a Mátyás téren, ahol új formában nyilvánulnak meg a többségi társadalom felé. Ezzel támogatni kívánják a roma közösséget. Egy új platform ahol a romák és a nem romák is megnyilvánulhatnak, céljuk a békés együttélés megteremtése. Továbbá létrehoztak egy roma népi hagyományokon alapuló divatmárkát is, mely a modernitást ötvözi a népi motívumokkal. Sikert sikerre halmoznak. A divat, a tervező számára egy eszköz, mely megteremtheti a hidat a kultúrák között.
Jó tanács: az embereket ne környezetükhöz és embercsoportokhoz mérten ítéljük meg, – hogy ki, hova tartozik - hanem önmagában! Az a legfontosabb hogy, milyen ember, milyen értéket képvisel. Mindenki egyéniség, különálló személyiség, az ilyen általánosítások és a saját hibás meggyőződéseink mindig a legrosszabb utat mutatják nekünk a kapcsolatteremtéshez!